הבלוג של ינון פרק

טיפים קצרים וחדשות למתכנתים

מי אישר את ה Pull Request שלי?

17/06/2022
git

בגיטהאב אנחנו יכולים להסתכל בממשק הגרפי אחורה ולראות את כל הדיונים שהיו על Pull Request וגם מי אישר כל PR. אבל אם נחליט לקחת את הפרויקט החוצה מגיטהאב, או אם אנחנו עובדים בגיט משורת הפקודה, המידע הזה כבר לא זמין.

לא מזמן כתבתי כאן על מנגנון הפתקים בגיט. היום אני רוצה להראות דוגמה לשימוש בהם כדי שכל פעם שמישהו מאשר Pull Request השם שלו ייכתב בתוך הקומיט בתור Note, כך שנוכל להיזכר אחרי מכל מקום.

המשך קריאה

טיפ גיט: ריבייס אחרי אמנד

08/06/2022
git

פקודת git commit --amend היא דרך מאוד נוחה לשנות פרטים של קומיט או הודעת קומיט אחרי שיצרתי אחת בטעות. הבעיה איתה שאם כבר יצרתי ענף שיצא מהקומיט הישן אותו קומיט שחשבתי שמחקתי יחזור כשאני אמזג מחדש את הענף. בעזרת git rebase --onto אפשר לפתור את הסיפור יחסית בקלות ולתקן את הענף.

המשך קריאה

טיפ גיטהאב: איך ליצור Pull Request משורת הפקודה

07/06/2022
git

למרות שהרבה פעמים אנחנו מבלבלים בין השניים, גיטהאב אינו גיט וגם מנגנון ה Pull Requests של גיטהאב (כמו גם של אינסוף ספקי איחסון גיט אחרים) אינו חלק מגיט. אבל רק בגלל שמשהו לא חלק מגיט לא אומר שאנחנו חייבים לעבוד בממשק הדפדפן. ספציפית לגיטהאב יש חבילת כלי פיתוח משורת הפקודה, שמאפשרים לבנות סקריפטים לכל פעולה נפוצה שנרצה לעשות.

בטיפ של היום אני רוצה ליצור Pull Request בצורה אוטומטית כדי לחסוך לעצמי הקלדה של הטקסט בכותרת ובתוכן ה PR, כי יש לי כבר סקריפט שיודע לייצר את הטקסטים האלה מתוך הקוד.

שלב ראשון אני מתקין את חבילת כלי שורת הפקודה של גיטהאב לפי ההוראות בעמוד הזה:

https://cli.github.com/manual/installation

על מק זה היה באמצעות brew install gh, ועל חלונות מורידים קובץ התקנה מהקישור https://github.com/cli/cli/releases/tag/v2.11.3. יש גם התקנה ללינוקס אבל אני אתן לכם להיכנס לקישור בשביל למצוא את ההוראות.

אחרי שיש לנו את הכלי על המחשב אני צריך לחבר אותו לגיטהאב. הפקודה לחיבור היא:

$ gh auth login

אחרי הפעלה ייפתח לכם דפדפן ותצטרכו לאשר שאתם זה אתם ושאתם מסכימים לגשת לגיטהאב משורת הפקודה.

ואחרי החיבור נוכל להשתמש בפקודה הבאה כדי ליצור Pull Request משורת הפקודה. בדוגמה שלי אני שולח PR למשתמש ynonp-test ולפרויקט cli-pull-request-demo:

gh pr create -R ynonp-test/cli-pull-request-demo --title "Pull request title" --body "Pull request body"

טיפ גיט: נגמלים מ push

18/05/2022
git

ננעלתי מחוץ לבית השבוע. כן, יש לי דלת כזאת שמרגע שסוגרים אותה היא ננעלת, ובלי לשים לב סגרתי את הדלת כשהמפתחות היו בתוך הבית. מהלך בלתי הפיך דומה קורה לי ב git כל פעם אחרי שאני עושה commit - והפעם אני מדבר על push.

סיבה אחת להפעיל push מיד אחרי קומיט הוא בגיבויים. הפעלת push דוחפת את המאגר לשרת מרוחק שאולי מתגבה בתדירות גבוהה יותר מהמחשב שלי. אם הנושא הזה חשוב לכם אני מציע לייצר מנגנון גיבויים טוב יותר על תחנת העבודה שלכם, או ליצור מאגר מרוחק שישמש אתכם רק לצורך גיבוי ולא לצורך שיתוף קוד עם אנשים אחרים. אגב - כבר כתבתי בעבר מדריך איך לעבוד עם מספר מאגרים מרוחקים בגיט.

סיבה שניה (או יותר נכון אילוץ) להפעיל push מיד אחרי commit היא בשביל להפעיל איזה pipeline שיבדוק את השינוי על שרת מרוחק. גם פה אם אפשר שווה לייצר מאגר אחד עבור ה pipelines והבדיקות, ומאגר שני, אמיתי, לצורך שיתוף קוד עם אנשים אחרים.

וכל זה בגלל שהחיסרון בהפעלת push מיד אחרי הקומיטים הוא שמרגע שעשיתי push אני כבר לא יכול לערוך את הקומיטים. וקצת כמו כשננעלים מחוץ לבית, גם פה בדיוק בשניה שאני לוחץ על ה Enter פתאום אני מבין שעדיף היה להפריד את השינוי לשני קומיטים, או ששכחתי להוסיף קובץ בקומיט, או שהיתה לי איזה שגיאת כתיב בקוד או בהודעת הקומיט. רק שמה שלפני שניה היה עניין פשוט של לפתוח את הארון ולהוציא את המפתחות, הופך לעסק הרבה יותר מסובך אחרי ה push, כי עכשיו צריך לרוץ לכל האנשים שבטעות קיבלו את הקומיט הזה ולבקש מהם להתעלם ממנו או להיזהר ב pull הבא כי אני הולך לדרוס את המאגר המרכזי.

וטיפ לסיום - צעד בדרך לגמילה מ push יכול להיות לבטל את ה upstream tracking של הענף שאתם עובדים עליו, וכך push בלי שם של ענף לא יעבוד. כלומר על ענף קיים שכבר עוקב אחר ענף מרוחק נפעיל:

$ git branch --unset-upstream

ועכשיו ניסיון לעשות push ייכשל עם ההודעה:

fatal: The current branch mybranch has no upstream branch.
To push the current branch and set the remote as upstream, use

  git push --set-upstream origin mybranch

אתם עדיין יכולים לעשות push אם אתם משוכנעים שזה רעיון טוב תוך ציון שם הענף בצורה מפורשת, במקרה שלי זה:

$ git push origin mybranch

והיתרון הוא שכבר אי אפשר לכתוב בטעות git push מיד אחרי קומיט ואחרי זה לאכול את הלב כשצריך לתקן שגיאת כתיב.

היום למדתי: הסימן נקודותיים סלאש בגיט

11/04/2022
git

לכבוד פסח, קבלו טיפ גיט קצר שאני גיליתי לאחרונה ואולי יעזור גם לכם - והוא הסימן נקודותיים ואחריו לוכסן.

משמעות הסימן היא התיקיה הראשית בפרויקט, והוא מאפשר לנו להריץ פקודת גיט על התיקיה הראשית גם אם כרגע אנחנו בתוך איזושהי תת תיקיה.

דוגמאות? בטח-

נניח שאתם רוצים לראות את כל הקבצים שגיט עוקב אחריהם במאגר, אבל אתם כרגע בתוך תיקיה פנימית. אתם כותבים:

$ git ls-files

ולא מקבלים כלום או מקבלים רק את הקבצים שנמצאים אצלכם בתיקיה הפנימית. במקום זה, תוכלו לכתוב:

$ git ls-files :/

ותקבלו את רשימת כל הקבצים שבמעקב.

או, נניח שאתם באותה תיקיה פנימית ובהפעלת סטטוס אתם מקבלים:

On branch master
Your branch is up to date with 'origin/master'.

Changes not staged for commit:
 (use "git add <file>..." to update what will be committed)
 (use "git restore <file>..." to discard changes in working directory)
    modified:  ../agenda.md

Untracked files:
 (use "git add <file>..." to include in what will be committed)
    ./
    ../react-list/

no changes added to commit (use "git add" and/or "git commit -a")

מה שאומר שגם התיקיה שאני נמצא בה אינה שמורה בגיט, גם הקובץ agenda.md שנמצא בתיקיה מעליי השתנה וגם התיקיה react-list שנמצאת בתיקיה מעליי אינה שמורה בגיט.

במצב כזה אני יודע שאני יכול להפעיל add על התיקיה שבדיוק מעליי כדי להוסיף את שלושת הקבצים, אבל ככל שהשינויים יהיו מפוזרים ביותר תיקיות זה אולי יהיה מסובך. במקום זה אני מפעיל:

$ git add :/

ומוסיף לאינדקס את כל הקבצים שהשתנו בכל הפרויקט.

טיפ גיט: מעיכת קומיטים

15/02/2021
git

נתקעתם עם ענף שיש בו יותר מדי שינויים ואתם פשוט צריכים לקחת את כל הקוד משם בתור קומיט יחיד אליכם לעץ? ככה תוכלו להשתמש ב merge squash כדי לעשות בדיוק את זה.

המשך קריאה