• בלוג
  • איך להצליח בתור פרילאנסר (או לפחות לא להשתעמם)

איך להצליח בתור פרילאנסר (או לפחות לא להשתעמם)

07/04/2016

אנשים שפוגשים אותי מחוץ לעולם העבודה מופתעים כששומעים שאני עובד כפרילאנסר. השאלות הראשונות הן תמיד אם אני לא פוחד ואם יש לי כח לרדוף כל היום אחרי לקוחות. הביטוי לרדוף אחרי לקוחות הוא דרך ממש גרועה לתאר את מה שצריך לעשות כדי להצליח בתור פרילאנסר, אבל הוא יכול לתת נקודת התחלה טובה לדיון.

1. בוא נניח שבאמת אתם צריכים לתפוס לקוחות

ניקח את הביטוי הזה כלשונו ונדמה את הלקוחות לחיות ציד שבורחות ואת הפרילאנסר לציד שצריך לרדוף אחריהן. האם באמת לרוץ כל היום אחרי הצבי זו הטקטיקה הטובה ביותר?

באנלוגיה לחיי העבודה, הפרילאנסר שרודף אחרי לקוחות יהיה זה שכל היום מסתובב בכנסים ומחלק כרטיסי ביקור, משקיע בשיווק וקידום עצמי, ובגדול מזכיר לכולם שישמח לעבוד אתם. זו לא טקטיקה רעה, וגם רוב העצות שתקבלו על הצלחה כפרילאנסרים יתמקדו בשיפור יכולות הציד שלכם.

בהיסטוריה האנושית חברה שמערכת ההישרדות שלה בנויה על איסוף מזון וציד נקראת חברת ציידים-לקטים. עד המהפכה החקלאית כולם חיו כך ואז איפשהו בין האלף ה-8 וה-7 לפנה"ס התרחשה המהפכה החקלאית ואנשים עברו לחיי קבע. המעבר היה הדרגתי וכלל הבנה שעדיף להחזיק עדר פרות שלם במקום קטן וכל פעם לאכול פרה אחרת במקום לרדוף כל היום אחרי העדר.

2. המפתח למגורי קבע הוא נכסים

האם גם בתור פרילאנסרים אפשר לעשות מעבר דומה? בהחלט כן, והמפתח הוא נכסים. עכשיו נכסים זה ממש לא חייב להיות נדל"ן, אלא כל מה שיש לך שמקדם את העסק טוב יותר מהעסק של השכן.

דוגמאות לנכסים? לא חסר. יש לי חבר שמחזיק רשימת תפוצה של מעל 10,000 לקוחות רלוונטים לעסק שלו. הוא שולח מייל אינפורמטיבי פעם בשבוע ותמיד יהיה מי שיצור אתו קשר בחזרה עם בקשה לעבודה מסוימת. חבר אחר מכיר אישית מאות אנשי מפתח רלוונטים בתחום שלו. הם סומכים עליו ויודעים שהוא תמיד מספק את הסחורה. קשרים זה נכס.

יש לי חברה מעצבת שעובדת במשרה חלקית יומיים בשבוע, והכסף שמגיע מהיומיים האלה מספיק לה לרוב ההוצאות בחודש. בשאר הזמן היא לוקחת פרויקטים מלקוחות, אבל כמובן לפי התנאים שלה. כשבחודש מסוים לא מגיעים לקוחות רלוונטים היא מעצבת בהתנדבות לחברים או ארגונים התנדבותיים. את החשבונות תמיד יש לה מאיפה לשלם בזכות המשרה החלקית.

אחרי שנה של עבודה כזו לאותה חברה כבר יש תיק עבודות שמורכב רק מפרויקטים איכותיים שנבחרו בקפידה. תיק עבודות איכותי זה גם נכס, כי עכשיו לקוחות מסתכלים עליה אחרת.

חבר נוסף בונה אפליקציות לטלפונים. על האפליקציות הראשונות הוא עבד המון שעות והכסף ממש לא הצדיק את כמות העבודה שהושקעה בכל פרויקט, אבל עם הזמן והאפליקציות שפיתח הוא החל ליצור לעצמו תבניות (שבלונות) לייצור אפליקציות חדשות. היום הוא יכול להרים אבטיפוס לאפליקציה בתוך שעות ממועד פגישת ההיכרות עם הלקוח. איך אתם חושבים שלקוחות מגיבים כשמקבלים יחד עם הצעת המחיר גם דמו שעובד שמתאים בדיוק למה שהם רצו? שבלונות קוד זה נכס.

3. שני סוגים של פרילאנסרים

יש שני סוגים של פרילאנסרים: אלו שמחכים כל היום שהטלפון יצלצל ואלו שמשקיעים את הזמן בבניית נכסים. נכס לא נבנה ביום אחד, ותמיד אפשר לשפר אותו. השקעה בבניית נכסים תמיד משתלמת.

הטעות של פרילאנסרים רבים היא להתעסק בכמה כסף עבודה כזו מביאה לעומת עבודה אחרת ואיך להביא יותר לקוחות לעסק, במקום לחשוב איך להפוך את העסק לכזה שיותר לקוחות ירצו להגיע אליו. וזה מטעה כמובן כי אין לאף אחד דרך לדעת איזה נכס כדאי לבנות או איך בכלל בונים נכס מסוים (איך מגיעים לרשימת תפוצה של 10,000 אנשים? איך מגיעים להכיר את כל מי שצריך להכיר בתחום מסוים? איך מקבלים את המקום המוצלח על המדף בסופר?).

ממתק לילדים לסיום? בטח- הספר ״ביער״ של עידית ילמד אותם על הערך של נכסים וצבירת נכסים יותר טוב מכל דבר שילמדו בבית ספר.