שלום אורח התחבר

הבלוג של ינון פרק

טיפים קצרים וחדשות למתכנתים

הבלוג מתעדכן פעמיים בשבוע בימי שני וחמישי. מוזמנים להירשם לקבלת פוסטים חדשים דרך אימייל, קורא רסס, או בעמוד הפייסבוק שלנו.

סקריפט קצרצר שבודק אם אתר מותאם למובייל

אחד הכלים הכי עמוסים בפיצ'רים מהשנים האחרונות הוא jq. הוא התחיל את דרכו ב 2012 ומאז עוזר ללינוקסאים לפענח מידע JSON כדי לשלב אותו בסקריפטים. הסקריפט בדוגמא הפעם יעזור לכם להבין אם גוגל חושבים שהאתר שלכם מותאם למובייל, וגם ישלח מייל אם יגלה שלא מותאם. מומלץ להפעיל פעם ביום מ cron job.

טריק bash קטן שהציל לי את הקורס

בשיעור על find בקורס Linux יש תרגיל שמבקש להוסיף סיומת קבועה לכל הקבצים בתיקיית תרגול מסוימת שיצרנו לטובת העניין. אבל מה קורה כשתלמיד מריץ בטעות את הפקודה מתיקיית הבית במקום מתיקיית התרגול?

דייט ראשון עם רובי

רובי (Ruby) היא השפה הכי מדליקה שאתם לא כותבים בה. היא תופסת מקום טוב בנישה בין perl ל Python ומציעה חווית פיתוח טובה בפרדיגמת פיתוח מונחה עצמים ואוסף עצום של ספריות הרחבה לכל משימה שאפשר לדמיין.

איך לכתוב ממשק משתמש מדליק לתוכנית Python ב Qt

שפת Python מגיעה עם ספריית ממשק משתמש פשוטה בשם Tk, שאומנם קל מאוד לבנות בה ממשק אבל התוצאה תמיד נראית מיושנת והקוד מסורבל.

ספריית Qt לעומתה מפותחת באופן פעיל כבר מעל עשרים שנה, היא הדרך הסטנדרטית לכתוב ממשקי משתמש ב Linux ומציעה פתרון מעולה גם למערכות ההפעלה האחרות (חלונות, מק ואפילו טלפונים).

שילוב Qt בתוכנית Python שלנו מאפשר פיתוח ממשק משתמש איכותי עם קוד נקי וכלי פיתוח מאוד נוחים, כפי שנראה במדריך זה.

שני APIs של HTML5 שיחסכו סוללה לגולשים שלכם

אחת הדאגות של בוני אתרים, לפחות ההגונים מביניהם, היא לבנות אתר שלא ישתה לגולשים את כל הסוללה. השיפור ביכולות ה Web יחד עם המעבר לגלישה מהמובייל הופכים אתגר זה למשמעותי הרבה יותר מבעבר. לשמחתנו, שני APIs של HTML5 נכתבו כדי לעזור לנו לבנות אתרים יעילים יותר: Battery API ו Page Visibility API.

איך להגדיר Closures ברובי

כבר בדקות הראשונות שתכתבו קוד רובי תגיעו לבעיה הראשונה של השפה: היעדר אופרטור ++. אחרי שתתגברו על זה נוכל להתחיל לדבר על פונקציות בשפה ועל המגוון הגדול מדי של דרכים להגדיר ולהפעיל אותן.

על הפרידה ממיילצ'מפ

השבוע נפרדתי ממיילצ'מפ אחרי 4 שנים של שימוש, מה שהופך אותם לאחד משירותי הרשת הכי וותיקים אצלי בארגז. בפוסט זה אפרט קצת את הסיבות לפרידה ומה קרה במקום.

קוד C++ מתחיל להיראות מאוד דומה ל JavaScript, וזה דווקא נחמד

הסיבות להשתמש ב node.js הולכות ומתמעטות עם הכניסה המאסיבית של C++11, 14 ו 17. קודם דוגמאות ואחרי זה הפרטים.

הפוך גוטווין הפוך: מערכת החינוך היא חלק מהבעיה, לא הפתרון

חבר שיתף השבוע מאמר מעניין של דני גוטווין בפייסבוק בו חיבר הכותב את תופעת אלאור אזריה לפערים חברתיים וחינוכיים בארץ. על הדרך העלה גוטווין את ההנחה שהחינוך החצי-פרטי שיש בארץ והאפשרות של בתי ספר לגבות תשלומי הורים מהווים גורם מרכזי לפערים בחינוך. ההצעה הפרקטית שלו היתה לבטל כל בחירה בחינוך ולשלוח את כולם לבתי ספר ציבוריים לפי בחירת המדינה.

חשוב לסתור הנחה זו ובמיוחד להזכיר שלמערכת החינוך הציבורית חלק מרכזי בבעיית הפערים. במצב העניינים היום, החינוך הציבורי הוא אחד המנגנונים שמקבעים מעמד חברתי ומונעים מוביליות חברתית. בואו נראה כיצד.

פשוט לכו לאוניברסיטה

תרבות הבוטקמפים הגיעה גם לארץ ומכללות מתחרות ביניהן מי תתן את תוכנית ההכשרה הקצרה ביותר שבסיומה תוכלו לכתוב קוד. למרות שאני בעד הגדלת מספר המתכנתים בארץ, האופן בו אנשי מקצוע שזמנם קצר חושפים מועמדים חדשים לתחום הוא מביך. מתכנתים שיצאו ממסלולים כאלה יצטרכו להשקיע כפול זמן ממה שהשקיעו בלימוד בלשכוח את ההרגלים הרעים והקיצורים. אז האמלק של הפוסט הפעם הוא פשוט לכו לאוניברסיטה.

ועכשיו שלא תחשבו שאנחנו מהטיפוסים הקצרנים שמסתפקים ברמיזות, בואו נעבור לדוגמאות.