שלום אורח התחבר

הבלוג של ינון פרק

טיפים קצרים וחדשות למתכנתים

מעדיפים לקרוא מהטלגרם? בקרו אותנו ב:@tocodeil

או הזינו את כתובת המייל וקבלו את הפוסט היומי בכל בוקר אליכם לתיבה:

לפני כמה ימים במסגרת כתיבת פרק פנדס חדש לקורס פייתון שבאתר (יעלה עוד כמה ימים אל דאגה, עכשיו בעריכות), רציתי לצייר גרף שמתאר כמה שילמו כל נוסעי הטיטאניק על הכרטיסים שלהם. כן, מסתבר שגם את פרטי נוסעי הטיטאניק אפשר למצוא היום בקלות ברשת, אבל זה כבר נושא לסיפור אחר.

בגלל שכל אחד שילם מחיר קצת שונה היה נוח לחלק את המחירים לקבוצות עם pd.cut וכך הגעתי לקוד הבא:

import pandas as pd

url = 'https://raw.githubusercontent.com/guipsamora/pandas_exercises/master/07_Visualization/Titanic_Desaster/train.csv'
titanic = pd.read_csv(url)

s=pd.cut(titanic['Fare'], bins=[0, 10, 20, 50, 100, 1000], right=True)
data = s.value_counts()

print(data)

אבל להפתעתי התוצאה לא כללה את כל המחירים. הנה מה שקיבלתי מההדפסה:

(0, 10]    321
(20, 50]    216
(10, 20]    179
(50, 100]   107
(100, 1000]   53
Name: Fare, dtype: int64

והנה מאפייני הטיטאניק:

In: titanic['Fare'].describe()
Out:

count  891.000000
mean   32.204208
std    49.693429
min    0.000000
25%    7.910400
50%    14.454200
75%    31.000000
max   512.329200
Name: Fare, dtype: float64

קל לראות שבחלוקה לסלים בשביל לצייר את הגרף איבדנו 15 נתוני כרטיסים.

והשאלות: לאן נעלמו 15 נתוני כרטיסים? באיזו שורה הבעיה? ומה השינוי הקטן שאפשר לבצע כדי לתקן אותה?

לפעמים דווקא תרגילים פשוטים עוזרים לנו להתמקד ולקבל רעיונות לשיפור, שאחרי זה נוכל ליישם אותם גם במקרים יותר מורכבים. כך קרה לי עם דוגמת הריפקטורינג הבאה שמתחילה פשוט אבל מהר מאוד מסתבכת.

המשך קריאה...

בתחומים רבים ובמיוחד אצלנו בהייטק, בסיס תיאורטי חזק הוא תנאי הכרחי להתקדמות. אם אתה לא יודע מה זה סיבוכיות זמן ריצה יהיה לך קשה מאוד לראות את ההבדל בין אלגוריתמים שונים בהיבט הזה. וגם מצד שני - אם את מבינה טוב את התיאוריה של תכנות מונחה עצמים ו Design Patterns יהיה לך קל מאוד להיכנס לשפת תכנות חדשה שעובדת בפרדיגמה זו.

מה שאנשים לא תמיד מספרים זה שהם עבדו מאוד קשה בשביל לקבל את הבסיס התיאורטי החזק שלהם, וכן חלק גדול מהזמן זה היה משעמם. הרבה יותר כיף לרוץ לפתור בעיות בתכנות או לכתוב איזה בוט חמוד לטלגרם מאשר ללמוד קורס באלגברה לינארית או הסתברות.

בקישור הזה: https://github.com/ossu/computer-science

יש רשימה של קורסים חינמיים לגמרי שילמדו אתכם את כל התיאוריה המשעממת של מדעי המחשב. זה ייקח שנתיים וממה שהצלחתי להתרשם לא ילמד אתכם לכתוב בוט לטלגרם. ובכל זאת זה מסלול הרבה יותר חכם מכניסה לבוטקמפ שילמד אתכם תוך שלושה חודשים את כל הטכנולוגיות שאתם צריכים (מאפס לעבודה או משהו כזה).

לפני הטכנולוגיות המדליקות; לפני מיומנויות למידה; לפני עבודת צוות; לפני גיט וריאקט ופייתון ו Node ו Full Stack ו Machine Learning יש בסיס תיאורטי חזק שאתם צריכים לקבל כדי שתוכלו להסתדר בעולם הזה ולתקשר בצורה מקצועית עם האנשים שסביבכם. המחשבה שמספיק פרויקט אחד טוב כדי למצוא עבודה ולהסתדר היא נאיבית. גם אם לפעמים זה עובד, בטווח הרחוק כשהטכנולוגיה משתנה זה לא מספיק להיות מסוגל "ללמוד לבד". צריך גם בסיס חזק שאפשר ללמוד ממנו.

אחד היתרונות בעבודה עם שפה דינמית הוא שמאוד קל לטעון קבצים שאולי לא ידעתם על קיומם בעת כתיבת הקוד וכך לקבל מערכת יותר גמישה - מערכת שבשביל להרחיב אותה כל מה שצריך זה לשים עוד קובץ בתיקיה מסוימת ובאופן אוטומטי המערכת מקבלת יכולות חדשות.

בשביל לבנות מערכת מבוססת פלאגינים כל מה שאנחנו צריכים זה להחליט (עם עצמנו) על דרך בה המערכת הולכת לתקשר עם הפלאגינים, להחליט על מבנה עבור הפלאגינים ועל תיקיה עבורם ולצאת לדרך.

בפוסט זה אראה דוגמה פשוטה לכתיבת מערכת מבוססת פלאגינים שטוענת את כל התוספים מתיקיה בתוך תיקיית הפרויקט בזמן העליה ומפעילה את הקוד מהתוספים לפי ההגדרות של כל תוסף.

המשך קריאה...

החל מ 1.10 גיטהאב משנים את השם של ענף ברירת המחדל מ master ל main כדי להתאים לרוח התקופה. זה הולך לשנות הרבה Tutorials ברשת ואולי אחרי שהשינוי ישקע אני אוכל לנצל את ההזדמנות להקליט גירסה חדשה של קורס גיט כאן באתר.

בינתיים בכל מקרה וכהכנה לאירוע שני טיפים קשורים-

הראשון הוא שאתם יכולים (ותמיד יכולתם) לבחור מה יהיה שם הענף הראשון במקום master, פשוט באמצעות יצירת ענף ראשון חדש לפני הקומיט הראשון:

$ git init
$ git checkout -b main

והשני הוא שאתם יכולים (מיולי האחרון) לבחור מה יהיה שם ענף ברירת המחדל במאגרים מקומיים חדשים שאתם יוצרים באמצעות שינוי קונפיגורציה פשוט. הרצת הפקודה הבאה מ cmd (כרגיל בלי הדולר שבהתחלה) תשנה את שם ענף ברירת המחדל ל main בכל מאגר מקומי חדש שלכם:

$ git config --global init.defaultBranch main

בהנחה שיש לכם גיט 2.28 או עדכני יותר מותקן על המכונה.

לפני כמה ימים חשבתי לשנות את תמונת הרקע בלינוקס. עכשיו אני ב i3 אז קפצתי ל arch wiki כדי למצוא איך משנים ב i3 תמונת רקע ולמדתי שם על תוכנה בשם feh שמגדירה wallpaper. ההוראות עבדו והצלחתי ליהנות מתמונת הרקע החדשה ... לשתי דקות בערך.

כי כשהמחשב חזר ממצב שינה תמונת הרקע נעלמה. וכאן התחיל המסע כדי למצוא למה היא נעלמת ואולי יש תוכנות אחרות איתן אפשר לצייר רקע (יש והרבה). וככל שהמסלול הזה נמשך מצאתי את עצמי מוצא רעיונות יותר ויותר הזויים בגוגל: לא בגלל שהם היו גרועים, אלא פשוט כי הם לא נכתבו עבור הבעיה שלי.

הפיתרון בסוף? כמו שאולי ניחשתם היתה קונפיגורציה אצלי על המכונה שאיפסה את תמונת הרקע בכל מיני מצבים בגלל תוכנה אחרת שהיתה מותקנת. ברגע שמצאתי את הקונפליקט הבנתי גם איך לסדר את הכל, ומשם גם הצלחתי לחפש את התשובות הנכונות בגוגל בקלות.

כי אחת הבעיות בריצה בתוך מחילת הארנב היא שככל שאנחנו יורדים יותר עמוק ככה קשה יותר להסתכל לצדדים ולבחון את הסיבות האמיתיות לבעיה. והאמת שהרבה פעמים בתכנות כשמשהו מתחיל להסתבך זה בגלל שאנחנו מנסים לעקוף מגבלה או מנגנון של תוכנה או ספריה אחרת. אם נצליח להבין מה המנגנון שפועל נגדנו יהיה לנו הרבה יותר קל להשתמש בו לטובתנו.

וכן CSS - אני מסתכל עליך...

גיט כולל תמיכה מובנית בעבודה עם מספר מאגרים ועדיין הרבה משתמשי גיט רגילים לעבוד עם Remote Repository יחיד. המעבר למספר Remote Repositories עשוי לבלבל כי הוא שובר את הדפוס שיש לנו בראש לגבי חלוקת התפקידים בין המחשב שלי לבין השרת.

אם גם אתם לא בטוחים מה יקרה כשתוסיפו עוד מאגר המדריך הזה בשבילכם. אנחנו הולכים ליצור מספר מאגרים מרוחקים ולחבר ביניהם ועוד להשאיר זמן לחגיגות ראש השנה.

המשך קריאה...

לא חייבים להשתמש ב create-react-app רק בשביל לקבל תמיכה בבדיקות אוטומטיות ב React, ולמעשה זה די פשוט להתקין את jest ואיתו את התמיכה ב react-testing-library כמעט לכל פרויקט וובפאק. נכון יש כמה מגבלות אבל ברוב המקרים הצעדים בפוסט כאן מספיקים. בואו נצא לדרך.

המשך קריאה...

שתי התוכניות הבאות עושות בדיוק את אותו דבר ונכתבו כדי לפתור את Advent Of Code 2019 Day 2. הראשונה:

mem = [1,9,10,3,2,3,11,0,99,30,40,50]

for i in range(0, len(mem), 4):
  if mem[i] == 1:
    mem[mem[i+3]] = mem[mem[i+1]] + mem[mem[i+2]]
  elif mem[i] == 2:
    mem[mem[i+3]] = mem[mem[i+1]] * mem[mem[i+2]]
  elif mem[i] == 99:
    break
  else:
    raise Exception(f"Invalid cmd #{mem[i]}")

print(mem[0])

וחברתה הארוכה יותר:

from more_itertools import sliced

memory = [1,9,10,3,2,3,11,0,99,30,40,50]

for [opcode,
   input_index_1,
   input_index_2,
   output_index
  ] in sliced(memory, 4):
  if opcode == 1:
    memory[output_index] = memory[input_index_1] + memory[input_index_2]
  elif opcode == 2:
    memory[output_index] = memory[input_index_1] * memory[input_index_2]
  elif opcode == 99:
    break
  else:
    raise Exception(f"Invalid cmd #{memory[i]}")

print(memory[0])

קל לראות שמבחינת מימוש אין הבדל בין שתי התוכניות. גם מבחינת מוכנות לשינויים בעתיד, קלות הבדיקה, יכולת הרחבה, בקיצור בכל הפרמטרים המעניינים שתי התוכניות זהות. מלבד כמובן שמות המשתנים הארוכים יותר בתוכנית השניה.

ולמרות שאני מכיר את התרגיל ואת הפיתרון ועם כל האהבה לקוד קצר - התוכנית הראשונה מצליחה לבלבל אותי כל פעם.

שם נותן היגיון, הוא מסדר את המחשבות ועוזר לנו לקרוא את הקוד כשנצטרך. והיום עם השלמה אוטומטית בעורכי הטקסט שלכם, לכתוב שם ארוך אפילו לא לוקח יותר מדי מאמץ.

ב 90% מהאתגרים התכנותיים שתתמודדו איתם (אפילו יותר בניקוי ראיונות עבודה) זאת לא התשובה שחשובה אלא הדרך. ו 90% מהאנשים יודעים את זה ועדיין מחפשים את התשובה.

בגלל זה כולם מחפשים להבין אם צריך לבחור ב Vue או React לפרויקט הבא, במקום להבין טוב יותר איך להגיע להחלטה הזאת.

אנחנו לא במשחק הזה בשביל להדביק פיתרונות מדף וללכת לים. העבודה אף פעם לא תסתיים וממילא בחיים האמיתיים אין פיתרונות מדף. הכיף הוא החיפוש (וכן זה אומר שלפעמים נשתמש בפיתרון לא הכי טוב; זאת הדרך שאני מכיר ללמוד ולהשתפר).