שלום אורח התחבר

הבלוג של ינון פרק

טיפים קצרים וחדשות למתכנתים

מעדיפים לקרוא מהטלגרם? בקרו אותנו ב:@tocodeil

או הזינו את כתובת המייל וקבלו את הפוסט היומי בכל בוקר אליכם לתיבה:

הפעלת קונטיינר חדש בדוקר או יצירת אימג' חדש הן פעולות יחסית מהירות, אפילו כשהאימג' הוא ממש גדול וכולל מערכת הפעלה שלמה. זה קורה בזכות מנגנון החלוקה לשכבות של האימג'ים והקונטיינרים. כל שכבה נבנית על השכבות שמתחתיה ומספר אימג'ים יכולים לחלוק חלק מהשכבות שלהם. במילים אחרות כשאנחנו מביאים אימג' חדש אפילו אם הוא גדול רוב הסיכויים שאת רובו כבר יש לנו על המחשב בגלל אימג'ים אחרים שהתקנו שיש להם את אותן שכבות. כשאנחנו יוצרים קונטיינר אנחנו לא צריכים להעתיק את כל האימג', ומספיק ליצור שיכבה חדשה לקבצים הייחודיים של הקונטיינר.

המשך קריאה...

בתור מפתחים הבחירה שלנו להפיץ את הקוד שאנחנו כותבים דרך דוקר אומרת שאנחנו אומנם עושים קצת יותר מאמץ בעת בניית הקוד, אבל מקבלים בתמורה מנגנון ממש פשוט להתקנת היישום שלנו על מכונות חדשות ברגע ובלי קשר לדברים שכבר מותקנים על אותן מכונות.

בואו נראה כמה דוגמאות בהן אנחנו בונים יישומים מסוגים שונים בתור אימג'ים כדי שלאחרים יהיה קל להתקין ולהפעיל את היישומים שלנו.

המשך קריאה...

אנחנו ממשיכים ברצף של דוקר והפעם נרצה להכיר את הפקודה volume ואיך היא עוזרת לנו בבניית אימג'ים גנריים.

הרבה פעמים אנחנו רוצים להשתמש באותו אימג' למספר מטרות, לדוגמא נרצה לבנות אימג' גנרי של שרת Nginx, ולהשתמש באותו אימג' בכמה מערכות או לכמה אתרים.

באמצעות שמירת הקונפיגורציה וקבצים חשובים מחוץ לאימג' נוכל לבנות אימגים גנריים ולהשתמש בהם בהקשרים שונים. זה הרבה יותר נוח מאשר להכין אימג' שונה לכל סביבה.

בנוסף נוכל לשמור מידע במנותק מהקונטיינר כך שהמידע יהיה זמין גם אחרי שהקונטיינר יימחק או יהיה משותף במקביל למספר קונטיינרים.

המשך קריאה...

לא מומלץ לשמור פרטי התחברות לבסיסי נתונים או ל API בתוך הקוד שלכם או בקבצים בתוך האימג'. האימג'ים שאתם בונים נגישים ליותר מדי אנשים, וכנראה גם תרצו להשתמש בהם בכמה הקשרים ובכמה מקומות, והקוד שלכם נשמר בבקרת התצורה ובגיבויים וגם הוא נגיש לדי הרבה אנשים. לדוקר יש מנגנון לניהול מידע פרטי באמצעותו אנחנו יכולים להעביר בצורה מאובטחת מידע סודי לקונטיינרים שלנו. בואו נראה איך זה עובד.

המשך קריאה...

כל מערכת שאתם מפעילים עלולה להגיע למצבים מביכים כשהיא פוגשת את העולם האמיתי. לפעמים עומסים, לפעמים באגים ולרוב שילוב של שניהם יגרמו למערכת שלכם להיתקע או להתרסק. לדוקר יש מנגנון אוטומטי שמזהה נפילות מסוג זה וגם יפעיל מחדש את האפליקציה כשזה קורה כדי שאף אחד לא ישים לב לפאדיחה. זה נקרא Health Check ובוא נראה איך זה עובד.

המשך קריאה...

למרות שאנחנו יכולים להרכיב את כל המערכת שלנו לתוך מיכל אחד, בדרך כלל זה לא יהיה הרעיון הכי טוב. כשהמערכת כולה במיכל אחד קשה יותר להעביר סרביס מסוים למכונה אחרת - זה הכל או כלום. בעיה נוספת היא שדרוגים: כשכל הרכיבים של המערכת שמורים באותו מיכל ואתם צריכים לשדרג רק רכיב אחד, תהיו חייבים להוציא גירסא חדשה של המיכל כולו.

ההמלצה בקהילת הדוקריסטים היא לכן להפריד את המערכת שלכם למספר מיכלים, כאשר כל מיכל אחראי על חלק אחר במערכת ויכול תיאורטית לרוץ על מכונה נפרדת. כך בסיס הנתונים ישב במיכל משלו, כל Micro Service יקבל מיכל, רדיס במיכל משלו וגם Memcached במיכל נפרד.

אבל כשאנחנו מפרידים את המערכת שלנו למיכלים אנחנו מייצרים סיבוך אחר: הצורך לארגן את המיכלים יחד לריצה בצורה מתואמת, ולהתמודד עם אילוצים של חלקים שונים במערכת.

ב Docker מיכל שאמור לרוץ בסביבת ייצור כחלק ממערכת גדולה יותר נקרא Service. כמו שהקובץ Dockerfile הגדיר מה יש לנו בתוך מיכל, כך יש קובץ מקביל בשם docker-compose.yml שאחראי על הגדרת הסרביסים במערכת. לכל סרביס נרצה להגדיר על איזה מכונות מותר לו לרוץ, מהם מיפויי הפורטים שלו ואילוצים שונים של הסרביס (למשל שסרביס מסוים חייב לרוץ על מכונה מסוימת, או לא יכול לתפוס יותר מכמות מסוימת של זיכרון).

המשך קריאה...

סיבה טובה להתרגש מדוקר היא שעכשיו הרבה יותר קל להתקין תוכנות ועזרי פיתוח אצלכם על המחשב בלי שתצטרכו לחשוש מהתנגשויות בין התוכנות החדשות לבין דברים שכבר מותקנים לכם על המחשב. נראה מספר דוגמאות למכונות שאתם כבר יכולים לקחת ולעבוד איתן.

המשך קריאה...

דוקר (Docker) הוא אחד הכלים השימושיים ביותר למפתחים של פרויקטים מכל הגדלים בשלבי הפיתוח, הבדיקות וה Production. בואו ניקח צעד ראשון יחד כדי להכיר את הכלי ולראות אם שווה לשלב אותו גם בפרויקט שלכם.

המשך קריאה...

מתכנת שלא טורח לקרוא תיעוד כתב את ה Dockerfile הבא:

FROM ubuntu:18.04

RUN apt-get update
RUN apt-get install nodejs
RUN apt-get clean

מה המתכנת ניסה להשיג? למה הוא לא הצליח? ואיך הייתם מתקנים את הבעיה?

רמז? כדאי לקרוא את התיעוד של דוקר על שכבות בקישור:

https://docs.docker.com/v17.09/engine/userguide/storagedriver/imagesandcontainers/#container-and-layers

לקראת הוובינר היום בואו נסכם את עיקרי הדברים שמתוכננים וגם נשאיר משהו כתוב שיהיה קל להיזכר.

המשך קריאה...