שלום אורח התחבר

הבלוג של ינון פרק

טיפים קצרים וחדשות למתכנתים

מעדיפים לקרוא מהטלגרם? בקרו אותנו ב:@tocodeil

או הזינו את כתובת המייל וקבלו את הפוסט היומי בכל בוקר אליכם לתיבה:

גרף קיו אל הוא הדבר הגדול הבא מאז שהמציאו את הלחם החתוך. הוא פותר את כל הבעיות של REST ואז עוד קצת וכבר כתבתי עליו מספר פוסטים בעבר. אם אתם לא מכירים את GraphQL בכלל שווה להתחיל במבוא שכתבתי כאן: שלום GraphQL.

בפוסט היום אני רוצה לכתוב שרת GraphQL ב Node.JS ו Express כדי לראות איך זה עובד. הפרויקט הוא API למערכת ניהול משימות שמאפשר לנו לראות את המשימות הפתוחות במערכת ולעדכן סטטוס "בוצע" של כל משימה.

העליתי את כל הקוד בפוסט לפרויקט דוגמה בגיטהאב בקישור:

https://github.com/ynonp/express-graphql-demo

המשך קריאה...

כשאני כותב קוד מדי פעם אני נתקע על שטות שאני חושב שצריכה להיות מאוד ברורה. השטות של היום היתה RabbitMQ ובפרט איך לחבר אותו ל Express. הנה הקוד שבסוף עבד לי בצירוף כמה אילוצים ששווה לשים לב אליהם כשאתם מקודדים דברים דומים.

המשך קריאה...

כשהמקום בדיסק הקשיח שלי מתחיל להיגמר אני עובר עם זכוכית מגדלת על כל הקבצים והתיקיות ומחפש מה אפשר למחוק, כי בתחושה שלי דיסק קשיח של חצי טרה צריך להספיק לפחות לכל החיים. בכל מקרה בתוך החיפוש מצאתי ספריה קטנה בתיקיית הבית שנקראת ~/.npm שתופסת לי היום קצת מעל ג'יגה.

מה שיותר מפתיע היה תוכן התיקיה: היא מכילה את כל החבילות שאי פעם התקנתי ובכל הגירסאות שלהן. זה כאילו מישהו לקח את כל תיקיות ה node_modules של העולם והדביק את הכל יחד לתוך תיקיה אחת. אז הלכתי לתיעוד ומסתבר שזה בדיוק מה ש npm עושה כל פעם שאנחנו מתקינים חבילה. עוד קצת חיטוט בתיעוד ומסתבר שאפשר להשתמש ב cache הזה כדי להפוך את ההתקנות שלכם להרבה יותר מהירות. העברת הדגל --offline ל npm install גורמת ל npm להתקין את הספריה מהמטמון המקומי בלי לבקר באינטרנט כלל.

הנה השוואת זמנים קטנה בשביל לעשות גם לכם חשק:

$ time npm install --save express
real    0m3.625s

$ time npm install --offline --save express
real    0m1.646s

עכשיו רק נשאר למצוא איך להגביל את גודל ספריית ~/.npm כדי שלא תתפוס לי את כל הדיסק.

הקומפיילר של טייפסקריפט מצליח להתמודד יפה גם עם יישומי צד שרת גדולים כולל כאלה שמורכבים ממספר קבצים. מאחר ו TypeScript ו JavaScript עובדות יפה יחד אנחנו יכולים בקלות להוסיף קבצי TypeScript לפרויקט צד שרת קיים. בפוסט זה ניקח יחד את הצעד הראשון.

המשך קריאה...

בשביל לבנות מערכות מאובטחות כדאי שנבין קודם מה יכול להישבר ואיך, כי באבטחת מידע השטן הוא בפרטים. אחד התרגילים שאני אוהב לתת בקורסי פיתוח מאובטח שאני מעביר הוא לתת למשתתפים מערכת קיימת ולשמוע איך הם היו ניגשים לחיפוש פרצות אבטחה בה. דרך החיפוש אנחנו לומדים המון, בין אם מצאנו בעיות ובין אם לא.

בימים הקרובים ועד יום חמישי אני מתכנן תרגיל דומה עם כל מי מכם שירצה להשתתף במשחק. פיתחתי מערכת דוגמא קטנה ב Node.JS עבור לוח מודעות: כל אחד יכול ליצור משתמש במערכת, לפרסם מוצר למכירה ולקנות מוצרים של אחרים. אם פירסמתם מוצר ומישהו קנה אותו אתם מקבלים את הכסף והמוצר נעלם מהלוח.

המערכת לא באוויר אבל הקוד זמין בגיטהאב בקישור הזה:

https://github.com/ynonp/secure-code-livedemo-loby

ביום חמישי בעשר בבוקר ניפגש בזום לדבר על כל בעיות האבטחה במערכת ואיך היינו מתמודדים איתן בעולם האמיתי. עד אז אתם מוזמנים בחום לעבור על הקוד ולמצוא בעיות אבטחה, והאמיצים ביניכם מוזמנים גם לזרוק לי מילה כאן, בטלגרם, או בתחילת הוובינר ותוכלו להציג את מה שמצאתם.

זה דף הוובינר לפרטים והרשמה:

https://www.tocode.co.il/workshops/61

נתראה בחמישי, ינון

הפקודה const מגדירה ערך בתור קבוע נכון? אז למה כל כך מסובך להשתמש בה נכון ב Node, ואיך אפשר להגדיר קבוע שקבצים בכל התוכנית יכירו אותו?

נתחיל עם מה שעובד - כל עוד אנחנו בקובץ יחיד אפשר להשתמש ב const כדי לתת שם לערך קבוע:

const MESSAGE_SIZE = 48;

ומכאן ועד סוף הקובץ לא משנה מה תעשו השם MESSAGE_SIZE תמיד יתייחס למספר הקבוע 48. אבל העסק מסתבך מהר מאוד כשאנחנו רוצים לשתף מידע בין מספר קבצים. נניח שהקובץ utils.js מגדיר הפעם את הקבוע ומייצא אותו:

// utils.js
const MESSAGE_SIZE = 48;
exports.MESSAGE_SIZE = MESSAGE_SIZE;

והקובץ app.js מייבא את הקבוע:

const { MESSAGE_SIZE } = require('./utils');
console.log(MESSAGE_SIZE);

זה עבד לא רע והדפיס 48, אבל הולך להישבר די בקלות. נסו לכתוב במקום את הקוד הבא ב app.js:

const utils = require('./utils');
utils.MESSAGE_SIZE = 999;

console.log(utils.MESSAGE_SIZE);

הקוד ידפיס 999 וגם כל קובץ אחר שיטען את הקבוע מ utils יקבל עכשיו את הערך 999. מסתבר שברגע שאנחנו עוברים להשתמש במנגנון ה exports מה שאנחנו בעצם מייצאים הוא אוביקט. המילה const לא מונעת שינויים בשדות של האוביקט וכך כל מי שרוצה יכול לשנות את ה"קבועים" שלנו.

מה אפשר לעשות? אז אומנם const לא תעזור לשמור על שדות של אוביקטים משינויים, אבל Object.freeze דווקא כן. אם נפעיל אותה לפני ה export נוכל לקבל קבועים של ממש.

החליפו את תוכן הקובץ utils.js עם הקוד הבא:

module.exports = Object.freeze({
  MESSAGE_SIZE: 48,
});

ועכשיו בלי לשנות את app אפשר להריץ אותו שוב ולקבל את ערך הקבוע 48. מספר זה לא ישתנה לא משנה מה נכתוב בקבצים שטוענים אותו.

אחד הפיצ'רים האהובים בנוד הוא היותו תשתית אסינכרונית, מה שאומר שאפשר לטפל בהרבה מאוד לקוחות מחוברים במקביל. זה יצר מהפכה בפיתוח יישומי ווב אינטרקטיביים שהיום כבר הגיעה גם להרבה שרתים אחרים. אחת הספריות הוותיקות אך מומלצות שמנצלות יכולת זו נקראת socket.io.

המשך קריאה...

הספריה Express של Node.js היא הדרך האהובה על מתכנתי Front End רבים לכתוב קוד צד שרת, וזה לא סתם. בהיותה ספריית Node אקספרס מאפשרת לשתף המון קוד בין צד השרת לצד הלקוח, כולל שילוב מאוד קל של Server Side Rendering בפריימוורקס שתומכות בזה.

אבל אקספרס היא הרבה יותר מדרך לכתוב קוד צד שרת ב JavaScript. תפיסת העולם האסינכרונית של אקספרס אומרת שקל לכתוב שרתים מאוד מהירים. תפיסת העולם המינימליסטית של הספריה אומרת שברוב המקרים קל לכתוב קוד שיגדל בצורה אופקית (כלומר שאפשר יהיה בקלות להוסיף מכונות וכך להתמודד עם עומסים).

ויש גם אתגרים כמובן- עבודה אסינכרונית כתפיסת עולם עלולה להוביל לקוד עמוס ב Callbacks שיהיה קשה לקרוא אותו. המבנה של Middlewares מציע גמישות רבה אך יכול גם לבלבל אם לא מבינים אותו עד הסוף.

ביום חמישי אני הולך להעביר שעה בשידור חי על פיתוח קוד צד-שרת באמצעות Express ו Node.JS. הוובינר מתאים גם למתכנתי Front End שאף פעם לא כתבו קוד צד שרת, גם למתכנתים שכתבו בסביבות אחרות מ Express, ואני חושב שגם אם כתבתם קצת באקספרס עדיין שווה לכם לבוא כי תוכלו לחזק את הידע. התוכנית להתחיל מההתחלה של אקספרס ולבנות פרויקט יחד אתכם מאפס ודרכו לדבר על:

  1. מבנה פרויקט, כולל הפרדה בין לוגיקה עסקית לקוד ממשק Web.

  2. איך לפתח נכון קוד אסינכרוני באמצעות Promises.

  3. מהם Express Middlewares, למה צריך אותם ואיך הם עוזרים לנו לכתוב קוד נקי יותר בפרויקטים שלנו.

השתתפות בחינם אבל דורשת רישום מראש בקישור: https://www.tocode.co.il/workshops/56

הקלטה תהיה זמינה למנויי האתר יום-יומיים אחרי הוובינר. אם אתם באים כדאי להתקין לפני את Node כדי שתוכלו לכתוב יחד איתי את הקוד ולשאול שאלות רלוונטיות.

נתראה בחמישי, ינון

אז אתם יודעים לכתוב תוכניות Express בנוד ואולי גם ראיתם איך נראה קוד של Middleware. אבל... מה אפשר לעשות עם זה? ולמה שתרצו לכתוב אחד לתוכנית שלכם? הנה כמה רעיונות.

המשך קריאה...

מתחילים ללמוד Node ומחפשים דברים קטנים לכתוב כדי להתאמן? הנה כמה רעיונות. מוזמנים לפרסם בתגובות קישורים לפיתרונות שלכם.

המשך קריאה...