שלום אורח התחבר

הבלוג של ינון פרק

טיפים קצרים וחדשות למתכנתים

הבלוג מתעדכן פעמיים בשבוע בימי שני וחמישי. הזינו כתובת מייל וקבלו בחינם את הפוסטים החדשים לתיבה.

פיתוח ממשק גרפי ב PyQt - תקציר קוד שהוצג במפגש

קוראים קבועים של הבלוג זוכרים שסיפרתי בתחילת השבוע על מפגש פיתוח וירטואלי שאני רוצה לקיים בנושא פיתוח ממשק משתמש גרפי ליישומי Python. המפגש אכן התקיים כמתוכנן ביום רביעי (היה כיף. אמשיך לעדכן על מפגשים נוספים). זה הקוד שכתבנו.

הזמנה למפגש אונליין - פיתוח ממשק גרפי בפייתון

ביום רביעי הקרוב (ה-21.6) בעשר בבוקר אקיים מפגש וירטואלי בנושא פיתוח ממשק גרפי ליישומי Python.

המפגש יהיה במתכונת של שיחת וידאו קבוצתית, כל אחד על המחשב שלו. אציג כמה דברים על המחשב שלי, ואז אתם תקדמו את זה ואז שוב נדבר. בסוף השעה כולנו נצא עם כלי Python שכולל ממשק משתמש מדליק שכתוב ב PyQt ונכתב במהלך אותה שעה.

חיפוש באוביקט מקונן בפייתון

ל JavaScript יש כתיב נחמד שמשתמש בנקודה כדי לחפש בתוך אוביקט מקונן. שלוש שורות של פייתון זה כל מה שצריך כדי לקבל תמיכה בסיסית גם שם.

ה Zen של פייתון משקר

בוויכוחים האינסופיים של פעם בין אוהדי פרל לתומכי פייתון לא פעם נשמע איזה פיתונאי מסביר שחייבים לבחור בפייתון כי שם הקוד יוצא יפה יותר, ואז הם שולפים לכם איזה משפט מה Zen של פייתון לפיו Beautiful is better than ugly כהוכחה. אז אתם הולכים לגגל את ה Zen של פייתון ונתקלים באוסף משפטים תמוהים שהקשר בינם לבין השפה מקרי בהחלט.

מימוש תבנית Delegation ב Python

כשחושבים על שיתוף קוד בין מחלקות מתכנתים תמיד נזכרים בירושה. אבל דווקא תבנית ה Delegation נותנת הרבה פעמים פתרון נקי יותר. בדוגמא שלנו נבנה את התבנית ב Python במספר גישות שונות כדי לראות את ההבדלים ביניהן.

גם בפייתון: לא מומלץ להגדיר פונקציות בלולאה

חידה קטנה לפתוח את השבוע. מעניין גם למי שלא חזק בפייתון.

השוואת התחביר לפונקציות מקוננות בין השפות perl, python ו ruby

ההשוואה בין פרל, פייתון ורובי מעניינת כי מצד אחד השפות מאוד דומות ובעלות השפעה הדדית רבה, ומצד שני להרבה בעיות כל שפה לקחה כיוון קצת שונה. כך הדוגמא של הגדרת פונקציה בתוך פונקציה.

מי בכלל צריך Generators

תחביר הלולאות של Python כולל קסם קטן ומובלע שלא מוצאים בהרבה שפות, והוא השימוש ב Iterators. נראה למה זה טוב דרך מספר דוגמאות.

שתי דרכים ללמוד (וללמד) תכנות מאפס

התחלתי לקרוא את הספר C++ Primer Plus ומסתמן בינתיים שזהו אחד מהספרים הטובים ללמוד דרכם תכנות מאפס. בכך הוא מצטרף ל Learn Python The Hard Way. אלה ההבדלים המרכזיים בין הגישות:

הסיבה שאנשים לא אהבו פרל

במבט ראשון פרל היא שפה מאוד קלה ללמידה, במיוחד למי שמגיע עם רקע ב C וביוניקס. תקופה ארוכה זה היה סוד הכח שלה ומה שהביא מתכנתים רבים (כולל אותי) ללמוד פרל. הבעיה היתה שמהר מאוד מתכנתים נתקלו בבעיות שלא הבינו, ובמקום לפתור אותן הדביקו קטעי קוד שלא הבינו מהאינטרנט. את הסלט שיצא אף אחד לא רצה לטעום. הנה מקרה כזה לדוגמא.