שלום אורח התחבר

הבלוג של ינון פרק

טיפים קצרים וחדשות למתכנתים

הזינו את כתובת המייל וקבלו את הפוסט היומי בכל בוקר אליכם לתיבה:

הבעיה המרכזית בממשק של גיט איננה שורת הפקודה, אלא העובדה שהוא זורק עלינו עולם מושגים שלם שלא תמיד מתחבר לעולם המושגים שלנו. אבל מי שיתאמץ להבין אותו יגלה שהרבה פעמים ההשקעה היתה שווה את זה, כמו בסיפור הבא על מחיקת תיקון ישן.

אחרי הרבה זמן של התלבטויות ובחינה של כל מיני טכנולוגיות הצלחתי לחבר פורום. הבקצרה זה שמעכשיו אם יש לכם משתמש באתר אתם יכולים ללחוץ למעלה על הקישור "פורום" ולהגיע לפורום שלנו, לפרסם שם שאלות ולשתף דברים שמעניינים אתכם.

סקריפטים ב Bash הם דרך פשוטה לתת למחשב לעבוד בשבילכם. לאחרונה התווספה ל Windows תמיכה מלאה בכל פקודות לינוקס כולל Bash ולכן קל להריץ אותם על כל מערכות ההפעלה. והחלק הכי טוב - סקריפטים ב Bash משתמשים בכל הכלים שאתם כבר מכירים מעבודה שוטפת בלינוקס.

סקריפט awk קצר יכול לעזור לנו להציג רשימות שינויים מתוך גיט בצורה יותר ידידותית, ובדרך גם ללמד אותנו משהו על סקריפטים ושינויי פורמט של טקסטים.

אחד הכלים הכי עמוסים בפיצ'רים מהשנים האחרונות הוא jq. הוא התחיל את דרכו ב 2012 ומאז עוזר ללינוקסאים לפענח מידע JSON כדי לשלב אותו בסקריפטים. הסקריפט בדוגמא הפעם יעזור לכם להבין אם גוגל חושבים שהאתר שלכם מותאם למובייל, וגם ישלח מייל אם יגלה שלא מותאם. מומלץ להפעיל פעם ביום מ cron job.

בשיעור על find בקורס Linux יש תרגיל שמבקש להוסיף סיומת קבועה לכל הקבצים בתיקיית תרגול מסוימת שיצרנו לטובת העניין. אבל מה קורה כשתלמיד מריץ בטעות את הפקודה מתיקיית הבית במקום מתיקיית התרגול?

אחד הקורסים שאני הכי אוהב ללמד הוא קורס shell scripts ואוטומציה בסביבת יוניקס. זה כיף כי תמיד עולים רעיונות חדשים למשימות שאפשר לבצע בצורה אוטומטית.

בקורס השבוע דיברנו על יצירה אוטומטית של קבצי סטארטר לתרגול. כך זה נראה ב awk.

זו כבר הפעם הרביעית השנה שהניוזלטר החודשי שלנו (נשלח כל ראשון לחודש) נשלח באותו היום של פרסום פוסט חדש (מתפרסם כל יום שני וחמישי). בואו ניקח את החבר awk לסיבוב וננסה למצוא את הפעמים הקודמות והבאות שדבר כזה קורה.

שמירת עותקים כפולים של קבצים (לא לינקים, עותקים ממש) מבזבזת מקום בדיסק. יש לא מעט תוכנות שיעזרו לכם לאתר קבצים כאלה שנשמרים במספר מקומות, אבל הרבה פעמים זה לא נחוץ. בואו ננסה לעבוד עם פקודות קיימות ביוניקס כדי לאתר קבצים כאלה.

לפעמים גם סקריפט קצר יכול לעשות שינוי גדול בתהליך העבודה שלנו. הנה כמה דוגמאות לסקריפטים כאלה שאני משתמש בהם ביום יום.