שלום אורח התחבר

הבלוג של ינון פרק

טיפים קצרים וחדשות למתכנתים

הבלוג מתעדכן בכל שבוע ביום ראשון. הזינו כתובת מייל וקבלו את הפוסטים החדשים לתיבה.

דף קיצורים ל Bash

סקריפטים ב Bash הם דרך פשוטה לתת למחשב לעבוד בשבילכם. לאחרונה התווספה ל Windows תמיכה מלאה בכל פקודות לינוקס כולל Bash ולכן קל להריץ אותם על כל מערכות ההפעלה. והחלק הכי טוב - סקריפטים ב Bash משתמשים בכל הכלים שאתם כבר מכירים מעבודה שוטפת בלינוקס.

יצירת רשימת שינויים אוטומטית מתוך גיט

סקריפט awk קצר יכול לעזור לנו להציג רשימות שינויים מתוך גיט בצורה יותר ידידותית, ובדרך גם ללמד אותנו משהו על סקריפטים ושינויי פורמט של טקסטים.

סקריפט קצרצר שבודק אם אתר מותאם למובייל

אחד הכלים הכי עמוסים בפיצ'רים מהשנים האחרונות הוא jq. הוא התחיל את דרכו ב 2012 ומאז עוזר ללינוקסאים לפענח מידע JSON כדי לשלב אותו בסקריפטים. הסקריפט בדוגמא הפעם יעזור לכם להבין אם גוגל חושבים שהאתר שלכם מותאם למובייל, וגם ישלח מייל אם יגלה שלא מותאם. מומלץ להפעיל פעם ביום מ cron job.

טריק bash קטן שהציל לי את הקורס

בשיעור על find בקורס Linux יש תרגיל שמבקש להוסיף סיומת קבועה לכל הקבצים בתיקיית תרגול מסוימת שיצרנו לטובת העניין. אבל מה קורה כשתלמיד מריץ בטעות את הפקודה מתיקיית הבית במקום מתיקיית התרגול?

דוגמת awk: יצירת קבצים ותיקיות על פי קובץ טקסט

אחד הקורסים שאני הכי אוהב ללמד הוא קורס shell scripts ואוטומציה בסביבת יוניקס. זה כיף כי תמיד עולים רעיונות חדשים למשימות שאפשר לבצע בצורה אוטומטית.

בקורס השבוע דיברנו על יצירה אוטומטית של קבצי סטארטר לתרגול. כך זה נראה ב awk.

ניוזלטר ופוסט באותו היום! בואו נראה מתי עוד זה קורה.

זו כבר הפעם הרביעית השנה שהניוזלטר החודשי שלנו (נשלח כל ראשון לחודש) נשלח באותו היום של פרסום פוסט חדש (מתפרסם כל יום שני וחמישי). בואו ניקח את החבר awk לסיבוב וננסה למצוא את הפעמים הקודמות והבאות שדבר כזה קורה.

הצילו! הקבצים המשובטים באים!

שמירת עותקים כפולים של קבצים (לא לינקים, עותקים ממש) מבזבזת מקום בדיסק. יש לא מעט תוכנות שיעזרו לכם לאתר קבצים כאלה שנשמרים במספר מקומות, אבל הרבה פעמים זה לא נחוץ. בואו ננסה לעבוד עם פקודות קיימות ביוניקס כדי לאתר קבצים כאלה.

אוטומציה של דברים פשוטים

לפעמים גם סקריפט קצר יכול לעשות שינוי גדול בתהליך העבודה שלנו. הנה כמה דוגמאות לסקריפטים כאלה שאני משתמש בהם ביום יום.

איך (ולמה) להתחיל להשתמש ב Github עבור העסק שלכם

יותר מדי חברים שלי שהם פרילאנסרים או בעלי עסק המבוסס על תוכנה מחזיקים את הקוד שלהם בארון: על המחשב, מסונכרן ב Dropbox, על שרת שלהם או במיליון מקומות לא מתאימים אחרים.

בעולם התוכנה הדרך הטובה ביותר לשמור על קוד היא במערכת ניהול גרסאות ייעודית, והכי נוחה לשימוש היום היא המערכת שמציע Github.

איך הפסקתי לפחד ונתתי למחשב לעבוד בשבילי

אין על אוטומציה, ולמרות זאת לפעמים יש משימות קטנות שנשארות אתנו בביצוע ידני הרבה זמן. לפעמים מתוך עצלות, לפעמים סתם לא בטוחים איך לגשת לזה. כך היה הסיפור שלי עם תאריכי פרסום לפוסטים.

קוראים וותיקים יודעים שאני מעלה פוסטים פעמיים בשבוע בימי שני וחמישי. הכתיבה מבוצעת איפשהו באמצע וכל פעם שאני כותב פוסט אני פותח יומן לראות מה התאריך של יום שני או חמישי הקרוב וקובע פרסום מושהה.

ואז למדתי יוניקס.