שלום אורח התחבר

הבלוג של ינון פרק

טיפים קצרים וחדשות למתכנתים

הבלוג מתעדכן פעמיים בשבוע בימי שני וחמישי. הזינו כתובת מייל וקבלו בחינם את הפוסטים החדשים לתיבה.

תפקיד המורה

לימוד הוא תמיד תהליך עצמי. זה תהליך שאתה עובר שמשנה אותך באופן מסוים. קודם לא ידעת לתכנת בפייתון ועכשיו אתה יודע. קודם לא ידעת לנהוג במשאית ועכשיו אתה יודע. המורה זה מי שמייצר את התנאים בהם מתרחשת למידה. עבור מיומנויות מעשיות אלה 3 דברים שמורים טובים יודעים לעשות.

שני לקחים מרכיבה על אופניים שרלוונטים גם אלינו

השבוע לימדתי את הבן שלי לרכב על אופניים. זה היה מעייף, ספורטיבי ובעיקר מעניין. שתי הבעיות העיקריות שלו בלמידה בכלל לא היו קשורות ליכולת רכיבה. הן קיימות גם כשמבוגרים מנסים ללמוד, ואני מזהה אותן גם אצלי וגם אצל תלמידים שלי. מודעות אליהן תעזור גם לכם ללמוד טוב יותר.

איך לא לגדל טייסים

אז הלכנו לראות את המטס השבוע. רוב המטוסים נראו לי אותו הדבר, אבל כמה משפטים שהורים זרקו לילדים שלהם דווקא כן גרמו לי לחשוב ולהבין שלא כל כך קל לגדל ילדים טייסים. אלה השניים שאני זוכר.

750 מיליון שקל לא יפתרו לנו את הבעיות

בינואר אישרה הממשלה תוכנית לרפורמה בהייטק: השקעה של מאות מיליונים בהכשרה וייבוא מאות מתכנתים בשנה. כתבה שפורסמה היום בדה-מרקר מזכירה שהבעיה (והפתרון) כנראה מורכבים בהרבה.

שני סוגים של טכנולוגיות שקשה ללמוד (ולמה חשוב לדעת להבדיל ביניהם)

כמתכנתים אנחנו שומעים כל הזמן על טכנולוגיות חדשות. את חלקן קל מאוד ללמוד ולהבין, אבל יש גם לא מעט שנראות ממש מייאשות ממבט ראשון. זה לא אומר שצריך לברוח, אבל כן חשוב להבין מאיפה הקושי נובע.

איך כדאי ללמד אבטחת מידע

הוזמנתי להעביר בקרוב סדנא בפיתוח קוד מאובטח. אני מעביר סדנאות כאלה מפעם לפעם ובדרך כלל עיקר הסדנא הוא הדגמות של בעיות אבטחה בתוכנות ואיך אפשר היה להימנע מהן. התחלתי לחשוב על כיוון אחר אז משתף כאן ואשמח לשמוע גם דעות שלכם.

הפוך גוטווין הפוך: מערכת החינוך היא חלק מהבעיה, לא הפתרון

חבר שיתף השבוע מאמר מעניין של דני גוטווין בפייסבוק בו חיבר הכותב את תופעת אלאור אזריה לפערים חברתיים וחינוכיים בארץ. על הדרך העלה גוטווין את ההנחה שהחינוך החצי-פרטי שיש בארץ והאפשרות של בתי ספר לגבות תשלומי הורים מהווים גורם מרכזי לפערים בחינוך. ההצעה הפרקטית שלו היתה לבטל כל בחירה בחינוך ולשלוח את כולם לבתי ספר ציבוריים לפי בחירת המדינה.

חשוב לסתור הנחה זו ובמיוחד להזכיר שלמערכת החינוך הציבורית חלק מרכזי בבעיית הפערים. במצב העניינים היום, החינוך הציבורי הוא אחד המנגנונים שמקבעים מעמד חברתי ומונעים מוביליות חברתית. בואו נראה כיצד.

ללמוד לבד? מה הבעיה?!

ללמוד טכנולוגיה חדשה? מה הבעיה? פותחים גוגל, קוראים מה שצריך ומתחילים לכתוב קוד. מה, אתה לא יודע לחפש בגוגל?

לו רק החיים היו כל כך פשוטים.

כשהתחלתי להקליט את מדריכי הוידאו לאתר הזה חיפשתי כמה שיותר חומר על איך להקליט מדריכי וידאו באיכות גבוהה. ניסיתי ללמוד כמה שיכולתי על סאונד, תסריט, אפקטים וכל מה שצריך בשביל שהקורסים יצאו מעניינים. אפילו קניתי מיקרופון ותוכנות יקרות. ועדיין התחושה היתה שמשהו לא עובד, אבל לא הצלחתי להבין מה בדיוק. עד שפגשתי את רוב.

קורסים לשנה החדשה

ראש השנה הוא הזדמנות טובה להסתכל קדימה ולדמיין איך נראה בשנה הבאה, במקרה של ToCode איזה קורסים יהיו כאן עוד שנה. אלה התוכניות שלי, אשמח לשמוע מה דעתכם ואם יש קורסים נוספים שהייתם רוצים לראות שאינם ברשימה.

ספר מקצועי טוב לגמרי שווה את הזמן שלכם

תחום התוכנה מחייב אותנו ללמוד טכנולוגיות חדשות כל הזמן. אם אתם מחליפים עבודה כל חמש שנים, סיכוי טוב שהידע אתו התקבלתם לעבודה הקודמת הוא לא זה שעליו תבחנו בראיון הבא. אם יש לכם מזל (ואתם בתחום הנכון) הספקתם במהלך העבודה להתקדם עם הטכנולוגיה. בהרבה מקרים זה לא ממש המצב.

קיימת גם תפיסה שגויה לפיה חייבים נסיון מעשי (קרי: בתור עובד) במשהו לפני שבאמת יודעים אותו. זה ברור שלנסיון יש חשיבות מכרעת, אבל היום מאוד קל לצבור נסיון איכותי גם מחוץ למשרד. וספר מקצועי טוב הוא הבסיס לצבירת נסיון כזו. אבל למה זה עובד?