שלום אורח התחבר

הבלוג של ינון פרק

טיפים קצרים וחדשות למתכנתים

מעדיפים לקרוא מהטלגרם? בקרו אותנו ב:@tocodeil

או הזינו את כתובת המייל וקבלו את הפוסט היומי בכל בוקר אליכם לתיבה:

כבר שנים שהבחירה הפופולרית של מפתחי APIs שצריכים להחליט על מבנה הממשק נקראת REST. המעבר ל REST התרחש בצורה הדרגתית והחליף ממשקים מבוססי XML שקדמו לו והוא בא יחד עם המעבר להעברת מידע באמצעות JSON. אנחנו אוהבים REST כי מאוד פשוט להבין ממשקי תכנות שבנויים כך, אבל ל REST יש בעיה רצינית ככל שהממשקים גדלים וצריך להפריד בין קוד השרת לקוד הלקוח.

בפוסט זה נדבר על הבעיות של REST, על GraphQL ונראה דוגמאות קוד ראשונות לעבודה עם GraphQL.

המשך קריאה...

סרביס וורקר הוא אחד הממשקים המורכבים של פיתוח Web אבל גם כלי שמאפשר התנהגויות מורכבות שלא ראינו לפני ויכול לעזור לנו להציע חווית שימוש טובה יותר למשתמשים שלנו.

בפוסט זה אספר לכם על Service Worker בצורה פשוטה ודרך מספר דוגמאות כדי שיהיה לכם קל להבין אם אתם צריכים Service Worker ביישום שלכם, ואם כן גם יהיו לכם את הכלים לכתוב אותו.

המשך קריאה...

אחת הלולאות שהיו פעם פופולריות ב JavaScript אבל בשנים האחרונות מתכנתים כמעט והפסיקו להשתמש בהן היא לולאת for...in. לולאה זו נועדה לרוץ על כל המפתחות של אוביקט למשל כדי להדפיס את כל תוכן האוביקט או לחפש מפתח של ערך מסוים.

בדוגמא מעשית נניח שיש לנו אוביקט שמחזיק כתובות מייל של משתמשים:

const email = {
  bob: 'bob@gmail.com',
  jane: 'jane@gmail.com',
  dave: 'dave@hotmail.com',
};

אז נוכל להשתמש בלולאת for...in כדי להדפיס את כל האנשים שיש להם כתובת מייל בג'ימייל:

for (let name in email) {
  const address = email[name];
  if (address.endsWith('@gmail.com')) {
    console.log(name);
  }
}

אבל - לולאת for...in כוללת גם מוקש קטן. המפתחות שחוזרים הם לא רק המפתחות מהאוביקט שאתם סורקים, אלא גם המפתחות מכל ה Prototypes של אותו אוביקט. לכן הקוד הבא ידפיס 3:

let count = 0;
const one = { a: 10, b: 20 };
const two = Object.create(one);
two.c = 30;

for (let k in two) {
  // count the keys
  count ++;
}

console.log(count);

הלולאה ספרה שני מפתחות מהאוביקט one ועוד מפתח אחד מהאוביקט two וכך הגיעה ל-3. כשיש לנו אוביקט ביד לא תמיד אנחנו יודעים לצפות מי ה Prototype שלו ואיזה מאפיינים הגיעו מאותו Prototype, ולכן לולאות for...in עלולות לרוץ על יותר מפתחות ממה שציפינו.

בקוד JavaScript חדש אנחנו מעדיפים להשתמש בפונקציה Object.keys שמחזירה רק את המפתחות של האוביקט שהעברתם לה. קוד מקביל עם Object.keys יראה כך והפעם ידפיס 1:

let count = 0;
const one = { a: 10, b: 20 };
const two = Object.create(one);
two.c = 30;

for (let k of Object.keys(two)) {
  // count the keys
  count ++;
}

console.log(count);

לא משנה כמה אנחנו אוהבים את האונליין, יש כיף בללמוד יחד עם עוד אנשים: כשיש לך את מי לשתף בפיתרון המדליק שכתבת, כשיש את מי לשאול כשנתקעים, כשיש פידבק ממרצה וגם מחברים על העבודה שלך - פידבק שעוזר להשתפר.

מי שעוקב פה יודע שאני הרבה זמן מחפש את הנוסחא שתאפשר ללמוד יחד בכיף גם מחוץ לכיתה, ועכשיו עם הקורונה מסביב החיפוש הזה הפך הרבה יותר חשוב. בשביל זה פתחתי היום רישום לשני מסלולי לימוד חדשים שאני חושב שיכולים לעניין גם אתכם.

המסלולים מיועדים לאנשים שרוצים ללמוד עם עוד חברים, רוצים תוכנית לימודים מסודרת, שמחים להשקיע שעות בכתיבת קוד ובשיחה עליו אבל בינתיים לא מצאו את המסגרת המתאימה. אנשים שיודעים שההשקעה היא חשובה ושהתמדה היא המפתח להצלחה, אבל כל פעם שמתיישבים ללמוד או לתרגל נתקעים מהר ומתקשים למצוא את הכוחות להמשיך לריב עם התרגיל עד שיעבוד.

המסלול הראשון מיועד ללימוד React עבור מתכנתי ווב שיודעים כבר JavaScript. הוא יימשך שלושה שבועות במהלכם אנחנו נעבוד יחד כל יום לפי תוכנית עבודה מסודרת. פעמיים בשבוע נקיים מפגשי אונליין בהם תציגו את העבודות שלכם ותוכלו להעלות שאלות, ובשאר השבוע נתקשר דרך קבוצת צ'ט. המסלול מבוסס על תכני הוידאו והתרגילים של קורס React כאן באתר, והוא מתאים גם אם ראיתם כבר את הסרטים אבל לא פתרתם עדיין את כל התרגילים והפרויקטים.

המסלול השני מיועד ללימוד Python והוא יעבוד במתכונת דומה. גם הוא יימשך שלושה שבועות ויכלול עבודה יומית לפי תוכנית מסודרת, לימוד דרך סרטי הוידאו המוקלטים באתר, קבוצת צ'ט לתרגול ושאלות כל השבוע ומפגשי אונליין לשיתוף ידע והצגת העבודות שלכם כדי שתוכלו לקבל פידבק מחברים וממני.

שני המסלולים לא מיועדים למי שרוצה "ללמוד ריאקט תוך כדי שינה", אלא למי שרוצה לשבת ללמוד דרך התמודדות עם בעיות ובליווי מנחה וקבוצת חברים. אני חושב ששניהם יהיו מהנים מאוד. עכשיו לפרטים הטכניים:

מסלול בוטקמפ ללימוד ריאקט ייפתח בתאריך 14.06.2020 למשך שלושה שבועות. מפגשי העבודה יתקיימו בימי ראשון ורביעי בין השעות 9:00 ל-11:00 בבוקר בתאריכים: 14/06, 17/06, 21/06, 24/06, 28/06, 01/07. מחיר הקורס 970 ש"ח וזה כולל חודש מנוי לתקופה של הקורס (אם אתם כבר מנויים החודש הזה יתווסף לכם אוטומטית לתקופת המנוי). הצטרפות לבוטקמפ בקישור: https://www.tocode.co.il/quickjoin2?term=15.

מסלול בוטקמפ ללימוד פייתון יפתח בתאריך 14.06.2020 למשך שלושה שבועות. מפגשי העבודה יתקיימו בימי ראשון ורביעי בין השעות 13:00 ל-15:00 בצהריים בתאריכים: 14/06, 17/06, 21/06, 24/06, 28/06, 01/07. מחיר הקורס 970 ש"ח וזה כולל חודש מנוי לתקופה של הקורס (אם אתם כבר מנויים החודש מתווסף אוטומטית לתקופת המנוי). הצטרפות לבוטקמפ פייתון בקישור: https://www.tocode.co.il/quickjoin2?term=16.

מוזמנים לשלוח מייל או להשאיר הודעה באתר לכל שאלה.

הפוסט הזה הוא פרק לדוגמא מקורס Front End שאני כותב עכשיו מחדש. מקווה שתהנו ממנו או אם אתם כבר מכירים את הנושא ספרו לי מה דעתכם על ההסבר והדוגמא.

המשך קריאה...

מצאתי במקרה פוסט ישן שכתבתי על רידאקס. ארבע שנים עברו ולמרות שרידאקס לא השתנתה הרבה, כן קרו כמה דברים מרגשים ב JavaScript בזמן הזה כמו הספריה immer או המילה const. בקיצור היה נראה לי שווה לנסות לכתוב מבוא זריז וטוב יותר לרידאקס.

(וכן - ניסיתי את MobX, לא נפלתי מהכסא, ואני נשאר עם רידאקס). מוכנים? נמשיך לקוד.

המשך קריאה...

אלמנט button של HTML כולל את היכולת המופלאה להגיש טופס בצורה אוטומטית אם הכפתור נמצא בתוך הטופס. במילים אחרות הקוד הבא, למרות שלא כולל אלמנט submit, עדיין יגיש את הטופס כשמשתמש ילחץ על הכפתור:

<form>
 <label>
  type something:
  <input type="text" name="text" />
 </label>

 <button>Save</button>
</form>

הסיבה היא המאפיין type של הכפתור: ברירת המחדל של מאפיין זה היא submit והיא אומרת שאם הכפתור שלכם נמצא בתוך טופס, לחיצה עליו תגיש את הטופס.

תשמחו לגלות שלמאפיין type יש עוד שני ערכים אפשריים: אם נגדיר בתור type את הערך reset נקבל כפתור שיאפס את כל הפקדים לערך ברירת המחדל שלהם, ויותר מעניין - אם נגדיר בתור type את הערך button הכפתור פשוט לא יעשה כלום כשלוחצים עליו. בצורה כזו לא תצטרכו לקרוא ל preventDefault מה JavaScript שלכם כדי למנוע את הגשת הטופס. בקוד זה נראה כך:

<form>
 <label>
  type something:
  <input type="text" name="text" />
 </label>

 <button type="button">Save</button>
</form>

וובפאק הוא מהכלים שכולם משתמשים בהם אבל רק מעטים מבינים אותם כמו שצריך. רוב קבצי הגדרות הוובפאק שאתם פוגשים בעולם האמיתי מורכבים מאוסף קטעים שאנשים הדביקו מהרשת ושאיכשהו מצליחים לבנות את הפרויקט. על הגדרות בניה אופטימליות, שיפור זמני הבילד או אפילו תיקון תקלות אף אחד לא מדבר. בגישת "אם זה עובד לא צריך לגעת".

אבל הסיפור כמובן הרבה יותר מורכב: כלי הבניה Webpack הוא אחד הרכיבים המשמעותיים בפרויקט שלכם, והוא משפיע על ביצועי המערכת וגם על הפיצ'רים בהם אתם משתמשים או לא. היכרות טובה עם וובפאק תהפוך את תהליך הפיתוח שלכם ליעיל בהרבה, ואת תהליך ה Deployment ובניה עבור Production ליעילים פי כמה.

מסיבה זו אני חושב שקורס וובפאק הוא צעד מתבקש לכל מתכנת ומתכנתת ווב שרוצים להתקדם הלאה ולשפר את היכולות שלהם. בקורס כזה אנחנו יכולים לדבר לעומק על פרויקטים מכל מיני סוגים, לבנות עבור כל פרויקט את הגדרות הבניה שמתאימות לו ולראות את היכולות המרשימות של וובפאק.

בקורס החדש תמצאו קצת מעל 4 שעות של וידאו המכסים המון סוגים של פרויקטים ופרדיגמות תכנות ווב כמו: React, TypeScript, CSS Modules, Mocha, Scss ועוד.

בנוסף אנחנו צוללים להגדרות ולמנגנונים הבסיסיים של וובפאק עצמו כדי להבין איך עובד Lazy Loading, תמיכה ב Browser Cache, כיווץ קוד JS ו CSS, החלפת מודולים (HMR), מחיקת קוד מת (Tree Shaking) ועוד.

אני מאוד מתרגש מהקורס הזה ובטוח שאחרי צפיה בו הגישה שלכם לוובפאק תשתנה משמעותית, ותתחילו גם אתם להסתכל על קובץ ההגדרות בתור חלק משמעותי ובלתי נפרד מקוד המערכת.

אם כבר יש לכם מנוי מוזמנים לרוץ לדף הקורס ולהתחיל לצפות. אם עדיין לא תוכלו למצוא שם שלושה שיעורים ראשונים בחינם והשאר ייפתח אחרי שתעשו מנוי.

תהנו מהקורס, ינון

הספריה ngReact מאפשרת להוסיף פקדי ריאקט יחסית בקלות ליישום Angular.JS (כן אנגולר1, הישן...) שלכם. התבנית הבאה יכולה לתת נקודת התחלה טובה לשימוש בה.

המשך קריאה...

״רוצה לכתוב לי את זה כאן?״ ״לא עזוב זה ארוך... אתקשר אליך בערב״

בדיוק כמו השיחה הדימיונית שלמעלה, מנגנון Callback Function נועד לטפל במצבים שאנחנו רוצים לקבל מידע אבל ייקח זמן עד שהמידע הזה יהיה מוכן. זה יכול להיות בגלל שזה ארוך וייקח עכשיו הרבה זמן לכתוב את זה, או אפילו בגלל שהאירוע עליו אנחנו רוצים לקבל את המידע עדיין לא התרחש.

פונקציית תזכורת היא פונקציה שאנחנו כותבים במקום אחד ושולחים למקום אחר. קוד במקום האחר יעשה עבודה מורכבת או יחכה למשהו, וכשהתוצאה תהיה מוכנה הוא יפעיל את הפונקציה שנתתי לו. מאחר ואני כותב את הפונקציה, אני יכול להחליט מה עושים בה - וכך אנחנו מייצרים תיאום בין שני חלקים בקוד שרצים בזמנים שונים.

נראה את זה בדוגמא כדי לחבר את התיאוריה לקוד. אחד מקטעי הקוד הראשונים שנתקלים בהם כשמתחילים ללמוד תכנות JavaScript הוא קטע קוד שמטפל בלחיצה על כפתור. לדוגמא הקוד הבא ב jQuery ישנה את הטקסט בתיבה כל פעם שלוחצים על הכפתור:

בואו נפרק את זה כדי לראות את המבנה:

function myCallbackFunction() {
 $('p').text('Thanks!');
}

$('button').on('click', myCallbackFunction);

התוצאה זהה לחלוטין אבל עכשיו יש פה כמה דברים שקל יותר לראות:

 1. הפונקציה on מקבלת שני פרמטרים: הראשון הוא שם האירוע והשני הוא ה Callback Function. אפשר לחשוב על זה כאילו בהפעלת הפונקציה on ביקשנו מידע - וזה באמת יהיה נכון. ביקשנו לדעת מי לחץ על הכפתור. הבעיה היחידה היא שאף אחד עדיין לא לחץ על הכפתור. לכן אני מעביר את פונקציית ה״צלצל אליי בערב״, או בשמה המקצועי את ה Callback Function. כשמישהו ילחץ על הכפתור הפונקציה on תתעורר ותפעיל את פונקציית ה Callback שלי.

 2. הכתיב של הפרמטר השני ל on הוא שם הפונקציה בלי סוגריים עגולים אחריה. זאת הדרך ב JavaScript להעביר פונקציה לפונקציה אחרת.

דוגמא נוספת היא בקשת Ajax - שם לא מדובר על אירוע שיקרה בעתיד הרחוק שעדיין אין מידע לגביו, אלא מידע שכביכול זמין כאן ועכשיו, אבל עדיין למחשב שלנו ייקח זמן להביא אותו. שימו לב לקודפן הבא:

והנה הקוד המפורק מתוכו:

function myCallback(data) {
 $('pre').html(JSON.stringify(data));
}

$.get('https://swapi.co/api/people/1', myCallback);

ושוב אותו מבנה - הפונקציה $.get היא שאחראית על הבאת המידע, אבל אם נסתכל על ערך ההחזר שלה נראה שם תוצאה ריקה. המידע עדיין לא הגיע. הפרמטר השני לפונקציה הוא ה Callback Function, והפונקציה באופן אוטומטי תפעיל אותו כשהתוצאה שלה תהיה מוכנה.

אגב גם אתם יכולים לכתוב פונקציות שמקבלות Callback Functions ומפעילות אותן, ואפילו די בקלות. נניח שאתם כותבים פונקציה שקוראת מידע מהרשת על דמות ממלחמת הכוכבים ואתם רוצים להחזיר את צבע השיער של הדמות לפי מזהה הדמות. הפונקציה עשויה להיראות כך:

function getHairColor(id) {
 function myCallback(data) {
  $('pre').html(data.hair_color);
 }

 $.get(`https://swapi.co/api/people/${id}`, myCallback);
}

זה עובד כי הפונקציה כותבת את צבע השיער ל HTML. אבל מה אם נרצה לקחת את זה צעד קדימה? מה אם נרצה שהפונקציה תחזיר את צבע השיער? אולי לכתוב קוד שנראה ככה:

const hairColor = getHairColor(1);
alert("Luke's hair color is ", hairColor);

אני מקווה שעכשיו אתם כבר רואים שזה לא הולך לעבוד. הפונקציה getHairColor מחזירה את הערך לפני שהיא סיימה לקבל את המידע ב Ajax. בשביל להציג את צבע השיער מבחוץ אנחנו צריכים לשנות את המבנה שלה כך שהיא תקבל Callback Function. בדיוק כמו on. בדיוק כמו get.

הנה דרך אחת בה זה יכול לעבוד:

function getHairColor(id, fn) {
 function myCallback(data) {
  fn(data.hair_color);
 }

 $.get(`https://swapi.co/api/people/${id}`, myCallback);
}

getHairColor(1, function(hairColor) {
 alert(hairColor);
});

נ.ב. בשנים האחרונות נוספו לשפת JavaScript מספר פיצ'רים שמקצרים את הכתיב שראיתם, הבולט ביניהם הוא async/await. אני מאוד ממליץ ללמוד עליהם ולהשתמש בהם כשאתם יכולים. המטרה שלי כאן היתה להראות את הבסיס עליו אותם מנגנונים עומדים, כי רק עם הבנה טובה של הבסיס אפשר להבין ולהשתמש נכון במנגנונים המורכבים יותר.