שלום אורח התחבר

הבלוג של ינון פרק

טיפים קצרים וחדשות למתכנתים

מעדיפים לקרוא מהטלגרם? בקרו אותנו ב:@tocodeil

או הזינו את כתובת המייל וקבלו את הפוסט היומי בכל בוקר אליכם לתיבה:

רוב המידע שנשמר ביישום ריאקט עובר מהפקד החיצוני ביותר פנימה לפקדים הפנימיים וכך כל פקד יודע רק את מה שהוא צריך לדעת, ומרנדר את עצמו מחדש רק כשהמידע שרלוונטי עבורו משתנה. אבל מילת המפתח כאן היא רוב.

כי יש חלקים במידע של היישום שדווקא כן צריכים להיות נגישים מכל מקום ביישום ושעוקפים את מפל המידע הרגיל של ריאקט. לחלקים אלה מספר מאפיינים:

 1. מדובר על מידע גלובאלי שכל רכיב ביישום משתמש בו.

 2. מדובר על מידע שביסודו הוא Immutable, או לפחות שלא משתנה לעתים קרובות.

עבור מידע כזה Context נותן לנו מנגנון לשמור את המידע בצורה גלובלית, כאשר כל פעם שהמידע משתנה כל הקומפוננטות ביישום שתלויות במידע הולכות להיתרנדר מחדש, בלי קשר למקום שלהן בעץ הקומפוננטות.

דוגמאות נפוצות ל Context כוללות: הגדרות שפה, הגדרות עיצוב גלובאליות ו Redux Store.

המשך קריאה...

מהיום הראשון שאני מלמד ריאקט יש שאלה אחת שחוזרת שוב ושוב - איך כותבים קומפוננטה שמתבססת על מידע שמגיע ב Ajax מהשרת. התשובה לא פשוטה כמו שהייתם רוצים להאמין.

הדבר הראשון שצריך לשים לב אליו הוא שקומפוננטה כזאת בדרך כלל לוקחת מידע מהשרת לפי Property מסוים של הקומפוננטה. למשל יהיה Property בשם id ולפי ה id נדע בדיוק לאיזה URL לפנות או שנעביר את ה id כפרמטר בבקשה. דוגמא קלאסית היא קומפוננטה של פרטי משתמש שצריכה לקבל מזהה משתמש כדי לפנות ל URL הנכון.

הדבר השני שחשוב לזכור הוא שלפעמים ה id משתנה. למשל כשאותה קומפוננטה של פרטי משתמש צריכה להציג פרטים של משתמש אחר.

כשמשלבים את שתי הדרישות האלה נופלים לבור: בשביל לשלוף את המידע מהשרת כשהקומפוננטה מצטרפת לעמוד נצטרך לכתוב את קוד התקשורת ב componentDidMount. אבל בשביל לטפל בכל עדכון של ה id נצטרך לכתוב את קוד התקשורת ב componentDidUpdate. התוצאה העצובה היתה תמיד קומפוננטה שמימשה את שתי הפונקציות, ומתוך כל אחת משתיהן קראה לפונקציה שלישית שמטפלת בתקשורת.

לסקרנים שביניכם הכנתי קודפן לדוגמא. זה נראה ככה (אבל תכל'ס עדיף לא להסתכל):

ומסתבר שכל הבלאגן הזה נפתר היום עם מילת קסם אחת שנקראת useEffect:

function Character(props) {
 const [data, setData] = useState({});

 useEffect(function() {
  const req = $.get(`https://swapi.co/api/people/${props.id}`, function(data) {
   setData(data);
  });
  return function() {
   req.abort();
  }
 }, [props.id]);

 return <p>id = {props.id}, name = {data.name}</p>
}

וכאן יש קודפן כדי להוכיח שזה עובד (גם אני לא האמנתי):

נ.ב. אל תתרגלו לזה. החברים בריאקט עובדים על פיתרון עוד יותר פשוט שנקרא Suspense. הוא יהיה מוכן איפשהו בחודשים הקרובים והוא ייתן לנו מנגנון דומה ל async/await בתוך פונקציית render של פקד מסוג פונקציה. הולך להיות מעניין.

ריאקט עברה ועוברת עדיין הרבה טלטלות מבחינת ה API, כאשר אולי הגדולה ביותר היתה ההמלצה להפסיק להשתמש ב React.createClass ולעבור להשתמש במחלקות וב Function Components כדי ליצור את הקומפוננטות.

נודה על האמת הפונקציה React.createClass היתה סוג של פשרה מהיום הראשון. הרי אם היו class-ים ב JavaScript כשריאקט התחילה כנראה לא היו צריכים לכתוב אותה. לפונקציה זו מקבילה בהרבה ספריות UI אחרות ישנות יותר כמו למשל Class.create של פרוטוטייפ או declare של dojo.

אבל משהו מאוד גדול הלך לאיבוד במעבר מ React.createClass ל class המודרני, ולמשהו הזה קוראים Mixins. מיקסינס הפכו במעבר למחלקות למבנה שנקרא Higer Order Components שהיה הרבה פחות אינטואיטיבי לרוב המפתחים. בפוסט היום ניזכר יחד מה היו מיקסינס, איך HoC אמורים היו להחליף אותם ומה Hooks מצליחים לעשות טוב יותר. מוכנים?

המשך קריאה...

אחרי שפייסבוק ירדו מ Flow ועברו ל TypeScript חשבתי שכדאי לנסות גם - אז לקחתי את משחק תפוס ת'אדום וכתבתי אותו עם React ו TypeScript. הנה המסקנות וגם מדריך קצר איך להתחיל פרויקט React ו TypeScript.

המשך קריאה...

עם השידרוג ל Webpack 4 גם כל ההגדרות של הכלי הפכו הרבה יותר פשוטות והיום בהרבה פרויקטים כבר לא צריך להתחיל עם משהו גדול כמו create-react-app ואפשר יחסית בקלות לבנות לעצמכם קובץ הגדרות Webpack שיגדל יחד עם הפרויקט שלכם.

בואו נראה איך לגשת לזה מאפס ולהגיע לפרויקט ריאקט שעובד.

המשך קריאה...

הלוגיקה הריאקטית עובדת מאוד טוב כשאנחנו צריכים להפוך מידע לאלמנטים ב DOM, אבל מה קורה כשצריך להשתמש באלמנטים מסוימים ב DOM כדי להשפיע על אחרים? במצב כזה נצטרך לעקוף את ריאקט ולתבל עם קצת jQuery. הנה דוגמא קצרה:

המשך קריאה...

כבר מתחילת הדרך ריאקט סיפקה מנגנון לגישה ישירה ל DOM, למשל כדי לשלב קוד ריאקט עם קוד ישן שצריך גישה זו או כדי לטפל במצבים שריאקט לא הצליחה לטפל בהם באמצעות הכתיב הדקלרטיבי, המרכזי שבהם הוא ניהול פוקוס.

בואו נדבר קצת על ref ועל השינויים במנגנון שקרו בשנים האחרונות.

המשך קריאה...

ספריית Rails מגיעה עם מנגנון לבניה אוטומטית של טפסים חכמים. שני המנגנונים המרכזיים שטפסים אלה מייצרים הם הגנה מפני CSRF ויצירת שמות לשדות באופן אוטומטי. בניה של מנגנון דומה ב React תעזור לנו להבין את ה Context API של ריאקט וגם לקבל קוד נקי יותר.

המשך קריאה...

אחד הפיצ'רים החדשים בריאקט 16 היה מנגנון טיפול בשגיאות חדש. בואו נראה למה היה צריך את השינוי ומה הרווחנו ממנו.

המשך קריאה...

כשריאקט 0.14 יצאה אחד הפיצ'רים המעניינים היה פקדים ללא state, מה שנקרא פקדים פונקציונאליים. בזמן שעבר מאז התגלו מספר קשיים עם פקדים אלה ונראה שבגירסא 16 נעשים שוב מאמצים לשפר אותם. לשתי יכולות חדשות של רכיבים פונקציונאליים עשויה להיות השפעה מהפכנית על האופן בו אנו משתמשים בהם בקוד ריאקט.

המשך קריאה...