• בלוג
 • למי אכפת מה Critical Rendering Path

למי אכפת מה Critical Rendering Path

18/06/2019

מה הדבר שלדעתכם משפיע הכי הרבה על זמן טעינת האתר שאתם מבקרים בו? האם זה גודל האתר? מהירות האינטרנט שלכם? כל אלה חשובים כמובן אבל מה שבאמת יכול לעשות את ההבדל הוא מבנה העמוד ויותר ספציפית מבנה ה Critical Rendering Path, או בעברית נתיב עיבוד קריטי.

נתיב העיבוד הקריטי הוא המסלול שהדפדפן צריך לעבור מהרגע שמתחילים לטעון אתר ועד שאפשר להציג את האתר עובד. עבור אותו אתר שמציג בדיוק את אותו תוכן אפשר לדמיין מספר נתיבים עיבוד, וכל נתיב עיבוד יגרום לאתר להיטען יותר או פחות מהר.

הנה דוגמא קצרה להמחשה - נניח שיש לנו קובץ HTML שנראה כך:

<!DOCTYPE html>
<html>
  <head>
    <meta charset="utf-8" />
    <link href="https://fonts.googleapis.com/css?family=Rubik&display=swap" rel="stylesheet">

    <title>Demo</title>
<style>
p { font-family: 'Rubik', sans-serif; display: none; }
</style>
  </head>
  <body>
  <script src="demo.js"></script>
  </body>
</html>

והוא טוען קובץ JavaScript בשם demo.js שנראה כך:

setTimeout(function() {
 const div = document.createElement('div');
 div.style.fontFamily = 'Rubik';
 div.textContent = "hello world";
 document.body.appendChild(div);
}, 1000);

אני יודע שהדוגמא נראית קצת מומצאת אבל תזרמו איתי ותכף נראה איך היא מתקשרת לחיים האמיתיים. הקובץ מחכה שניה ואז שם בלוק של טקסט על המסך בגופן בשם Rubik. את הגופן טענו מתוך קובץ ה HTML באמצעות Google Fonts.

כשאנחנו באים להציג את הדף הזה קורית תופעה מעניינת: קודם כל נטען קובץ ה HTML, אחרי זה הדפדפן הולך להביא את קובץ הגדרות הגופן (ה CSS מגוגל פונטס), אחרי זה את קובץ ה JavaScript ואז מריץ את הקוד. הקוד אומר שבעוד שניה צריך לצייר אלמנט עם טקסט בגופן רוביק. שניה מאוחר יותר הדפדפן מצייר את הטקסט, מבין שחסר לו קובץ הגופן והולך ל Google Fonts להוריד את הקובץ. רק עוד שניה או שתיים אחרי זה הטקסט יוצג בגופן הנכון.

בחיים האמיתיים לא נדיר למצוא אתרים שמורכבים מקוד JavaScript ואותו קוד JavaScript גם קובע איזה טקסטים יופיעו על המסך, מה יהיה העיצוב שלהם ואיזה תמונות או משאבים אחרים נצטרך לטעון, לכן הרבה פעמים רק אחרי הרצת הקוד אפשר להמשיך לטעון את המשאבים האחרים.

אבל הדוגמא גם מדגישה את ההבדל בין אתר שכתוב טוב לבין אתר שכתוב ברישול - שינוי קטן בקוד האתר היה גורם לדפדפן להוריד את קובץ הגופן אפילו לפני שקוד ה JavaScript סיים לעבוד וצייר את הטקסט, כלומר בשניה הפנויה שהיתה לנו באמצע. בשביל זה היה צריך בסך הכל ליצור אלמנט (אפילו נסתר) שמוגדר להשתמש בגופן רוביק. שינוי כזה לא היה משנה את גודל כלל המשאבים שהאתר צריך בשביל להציג את התוכן, אלא רק את סדר הטעינה שלהם.

כשאנחנו מסתכלים על אתר עוזר לצייר את שרשרת הקבצים שהדפדפן צריך להוריד כדי שאפשר יהיה להציג את האתר, ואת אילוצי הסדר ביניהם. השרשרת הזאת נקראת Critical Rendering Path, ובאמצעות שינוי הקשרים בין הקבצים, איחוד אלמנטים והקדמת טעינה של אלמנטים אחרים אפשר לשפר משמעותית את זמן הטעינה של האתר שלכם.

אם אתם רוצים ללמוד יותר על Critical Rendering Path ולראות דוגמאות למציאתו ושיפורו באתרים אמיתיים מוזמנים להצטרף אליי ביום חמישי לוובינר של שעה בנושא. הרישום בקישור:

https://www.tocode.co.il/workshops/79