• בלוג
 • אפליקציית Swift UI הראשונה שלי

אפליקציית Swift UI הראשונה שלי

06/01/2022

ב 2008 קניתי את הסמארטפון הראשון שלי כי חשבתי שזו פלטפורמה מלהיבה להרצת קוד - מחשב שזמין בכל מקום, כולל שבב GPS, מצלמה וחיבור קבוע לרשת. זה היה N95 של נוקיה ולקח לי כמעט חצי שנה עד שהבנתי איך שפת המאקרו-אים שהם בנו מעל C++ עובדת והצלחתי לבנות אפליקציה.

ב 2011 קניתי אייפון פחות או יותר מאותן סיבות של ה N95, הפעם עם תוספת מסך מגע. אובג'קטיב סי היתה משמעותית יותר קלה מ Symbian ולקח לי רק כמה ימים לבנות את האפליקציה הראשונה בזה.

מאז למדתי פונגאפ, ריאקט נייטיב ופלאטר והשבוע באיחור אופנתי החלטתי לתת צ'אנס ל Swift UI, הפריימוורק הנוכחי של אפל. הניסוי הוכתר כהצלחה ותוך פחות משעה כבר היתה לי אפליקציה פשוטה רצה על הטלפון. הנה קובץ הקוד המרכזי:


import SwiftUI

struct ContentView: View {
  @State private var count = 0

  var body: some View {
    VStack {
      Text("Turtle Rock... \(count)")
        .font(.title)
        .foregroundColor(.orange)
      .padding()
      Stepper(value: $count, in: 1...10) {
        Text("Hello")
      }
      Button("Click Me", action: {
        self.count += 1
        print("count = \(count)")
      })
    }

  }
}

struct ContentView_Previews: PreviewProvider {
  static var previews: some View {
    ContentView()
  }
}

בגדול אם תפעילו את הקוד ב XCode הקרוב אליכם תגלו ש:

 1. הקוד מציג על המסך טקסט, מתחתיו משהו שנקרא Stepper (תכף ארחיב עליו) ומתחתיו כפתור. בטקסט כתוב המשפט Turtle Rock ואחריו מספר. לחיצה על הכפתור מעלה את המספר ב-1

 2. מתחת לכפתור יש דבר שנקרא Stepper שמורכב מטקסט, כפתור פלוס וכפתור מינוס. לחיצה על הפלוס מעלה את המספר ב-1, לחיצה על המינוס מורידה אותו באחד, והערכים שאפשר להגיע אליהם עם כפתורים אלה הם המספרים בין 1 ל 10.

וכמה מילים על הקוד עצמו:

 1. ב Swift מה שמופיע על המסך הוא View, ואפשר להגדיר View-ים משלנו. כל View הוא דבר שנקרא struct שזה משהו שהזכיר לי קלאס משפות אחרות. בקוד המודבק יצרתי View בשם ContentView.

 2. ל View יש פונקציה בשם body שמחזירה את תוכן ה View, שגם הוא בעצם מורכב מ View-ים אחרים. בתוך הפונקציה יש כתיב מוזר שמייצג את היררכיית ה View-ים, אבל חייב להודות שבשעה שהשקעתי ב Swift לא התעמקתי עדיין במשמעות של זה.

 3. ב View אפשר להגדיר גם שדות מידע שנקראים State. כששדה מידע כזה מתעדכן אוטומטית הערך העדכני שלו ייכתב למסך.

 4. אלמנט VStack לוקח את ה View-ים שתתנו לו ומציג אותם על המסך אחד מתחת לשני.

 5. אלמנט Text הוא View שמציג טקסט.

 6. ה Stepper הוא לדעתי החלק הכי מעניין בקוד. הוא מקבל סוג של "הפניה" למשתנה count כדי שיוכל לשנות את ערכו, ובגלל זה צריך היה לכתוב $count.

 7. החלק הקשה היה להריץ את הקוד על הטלפון. היה צריך להתחבר עם ה Apple ID שלי ל XCode, ואחר כך בטלפון להיכנס להגדרות ולסמן שאני מוכן להריץ יישומים שאני כתבתי. לא צריך לשלם לאפל בשביל לכתוב קוד ולהריץ אותו על הטלפון שלכם, אבל בשביל לכתוב ולהפיץ בחנות הם ירצו את ה 99$ לשנה שלהם.

סך הכל השעה הראשונה עם סוויפט עברה לי ממש חלק. אם אתם באקוסיסטם של אפל לימוד סוויפט נשמע כמו השקעה מוצלחת.