• בלוג
  • נסיון, ידע וקשרים הם שלושת הדברים שאתם צריכים בכדי למצוא עבודה. אבל איך משיגים כאלה כשאתם רק בתחילת הדרך?

נסיון, ידע וקשרים הם שלושת הדברים שאתם צריכים בכדי למצוא עבודה. אבל איך משיגים כאלה כשאתם רק בתחילת הדרך?

30/07/2015

בעולם של היום יש שלושה דברים שאתם צריכים בשביל להתחיל לעבוד בהייטק: נסיון, ידע וקשרים. סטודנטים רבים מסיימים לימודי מדעי המחשב באוניברסיטאות או מכללות, או קורס תכנות באחת המכללות המקצועיות ומופתעים לגלות ששוק העבודה לא עצר את נשימתו עד שיגישו מועמדות. מתסכל במיוחד הפער בין תחושות של בוגרים צעירים המחפשים עבודה לבין המציאות בה השוק נמצא בחוסר מובנה של כמעט 7,000 מהנדסים, כך לפי סקר אחרון של אתוסיה.

אם גם אתם מרגישים שמעסיקים פוטנציאליים לא מספיק מעריכים את היכולת שלכם, הנה שלושה דברים שאתם יכולים לעשות כדי לשנות את זה.

תוכן עניינים

  1. נסיון
  2. ידע
  3. קשרים

1. נסיון

כולם ישמחו לספר לכם שבשביל להתקבל לעבודה צריך נסיון ולכן קשה למצוא את העבודה הראשונה (שהרי אליה אתם כביכול מגיעים חסרי נסיון). המציאות אפילו יותר מתסכלת: בכל כמה שנים הטכנולוגיה משתנה לחלוטין ולכן החוויה של למצוא את העבודה הראשונה ככל הנראה תחזור שוב ושוב. כך בשנים האחרונות עולם פיתוח Web הפך לעולם פיתוח Frontend והרבה משיטות העבודה השתנו. הדבר הוביל מפתחי Web וותיקים ומנוסים חזרה ללשכת התעסוקה מאחר והנסיון שלהם הפך לא רלוונטי לטכנולוגיה של היום. מצד שני צבירת נסיון רלוונטי מעולם לא היתה קלה יותר, גם כשאתם מחוץ למעגל העבודה.

נסיון רלוונטי אומר שמאוד חשוב לבנות דברים, וכמה שיותר מהם כבר בזמן החיפוש. לכאורה זה קשה כי כשאתה לבד ובמיוחד בתור מתחיל קל ללכת לאיבוד. מסיבה זו אני ממליץ לחפש פרויקטים קטנים קיימים בקוד פתוח ולתרום להם תיעוד ו/או תיקוני באגים ו/או פיצ׳רים. אפשר למצוא המוני פרויקטים מעניינים בגיטהאב למשל דרך הקישור:
https://github.com/trending?l=javascript&since=weekly

הרעיון הוא לחפש דברים יחסית קטנים ולהכנס למסך Issues שלהם ולנסות לפתור (אפשר ורצוי לשלוח מייל למפתח לבקש הכוונה). כך למשל נראה עמוד Issues של פרויקט EchoChamber:
https://github.com/tessalt/echo-chamber-js/issues
או למי שמעדיף משחק אפשר לקחת את העותק החופשי הזה של 2048 עם רשימת ה Issues:
https://github.com/gabrielecirulli/2048/issues

הרעיון הוא להתחיל לעבוד על דברים אמיתיים עם אנשים אמיתיים ודרך האינטרקציה אתם ללמוד תהליכי עבודה שיעזרו לכם גם בראיון וגם בהמשך בעבודה מעשית.

2. ידע

הדבר השני שצריך הוא ידע, ולא מדובר כאן על ידע אקדמי שהמראיין שלכם מזמן שכח, אלא על ידע הרלוונטי לעשייה היום יומית במקום העבודה אליו תרצו להתקבל. זה לא סתם שאני רושם את הידע אחרי הנסיון: אין שום טעם להתכונן לראיון באמצעות קריאת ספרים או קורסים מקוונים. זה חסר ערך לחלוטין כי יש המון ידע בעולם ואין סיכוי שתצליחו לקרוא דווקא את הפרקים הרלוונטים לראיון העבודה אליו תלכו.

ידע זה אומר שכשתגיעו לראיון יהיה למראיין מעניין לשמוע אתכם. למה? כי אתם מכירים טוב את עולם התוכן שלכם. הידע חייב להתחיל בנסיון, כלומר להתחיל בפרויקטים עליהם אתם עובדים (זכרו את הסעיף הקודם). נסו לשלב טכנולוגיות חדשות בתוך אותם פרויקטים, או לפחות לקרוא על דרכים אחרות לפתור בעיות בפרויקטים אלו.

קראו מאמרים הרלוונטים לעולם התוכן של אותם הפרויקטים. נסו לסכם אותם ולספר עליהם לחבריכם באופן שוטף (אפשר גם דרך בלוג). אגב, אם אתם מחפשים למצוא מאמרים רלוונטים לעולם התוכן שלכם אני ממליץ בחום להירשם לניוזלטר שלנו.

קורסים מקוונים הם גם דרך מעולה לחזק את הידע, אבל כמובן רק אחרי ובשילוב עבודה מעשית. כאן באתר תמצאו קורסים מקוונים בעברית במגוון נושאים המבוססים על תרגול ועשייה.

3. קשרים

קשרים נתפסים אצל רוב האנשים כמשהו מיותר או כזה שלא מתאים עבורי. בארץ שלנו אני חושב שגישה כזו לחלוטין לא הגיונית: הקשרים הם הדובדבן על העוגה שלכם. קל מאוד לייצר אותם (הרבה יותר קל להתיידד עם אנשים מאשר לעבוד על פרויקטים או לצבור ידע רלוונטי), ובלעדיהם כל הדברים האחרים שתעשו שווים הרבה פחות.

קשרים בארץ זה בסך הכל אומר שאתם מכירים אישית אנשים רלוונטים מהתעשייה והם מכירים אתכם, כך שכשהם יצטרכו לגייס מישהו אתם תהיו הראשונים שיקפצו לראש. וכמו שאמרתי צריך מעט מאוד בשביל זה: מספיק לשבת שעה-שעתיים עם בן אדם לקפה כדי שהוא יזכור אתכם לתקופה ארוכה. 

מה שיותר מדהים הוא כמה קל להכיר אנשים מהתעשייה: אלו אנשים שרוצים להכיר אחד את השני ואף הולכים למפגשי היכרות והתמקצעות מיוחדים לשם כך. אפשר למצוא מגוון קבוצות מקצועיות מהתעשייה של אנשים שנפגשים באופן תדיר באתר מיטאפ. הנה מספר קבוצות פעילות (נכון למועד כתיבת הפוסט) בתחום פיתוח Web:

http://www.meetup.com/FrontEnd-IL/

http://www.meetup.com/full-stack-developer-il/

http://www.meetup.com/ReactJS-IL/

http://www.meetup.com/JavaScript-Israel/