• בלוג
  • איך להקים שרת לינוקס בלי לצאת מהדפדפן

איך להקים שרת לינוקס בלי לצאת מהדפדפן

פוסט זה כולל טיפ קצר על כלי עבודה בסביבת Linux. בשביל ללמוד יותר על עבודה בסביבת Linux ו Unix אני ממליץ לכם לבדוק את קורס Linux שיש לנו כאן באתר. הקורס כולל מעל 50 שיעורי וידאו והמון תרגול מעשי ומתאים גם למתחילים.
 

פעם בשביל לנסות להתקין לבד שרת יוניקס הייתם צריכים לשלם הרבה כסף על מכונה או להתקין מערכת הפעלה אחרת (לינוקס) על המחשב בבית ולהסתכן בריב עם המשפחה ולילות לבנים של חיפושים אחר דרייברים לכרטיס רשת. נו, היו ימים. 

היום התקנת לינוקס על המחשב הביתי הפכה קלה מאי-פעם ותוכנות וירטואליזציה מאפשרות התקנת מערכת הפעלה שלמה ב״חלון״ פנימי בתוך הסביבה הקיימת, ומה שהכי כיף: אפשר לקבל מכונת לינוקס משלכם בענן לצרכי לימוד או פרויקטים קטנים לגמרי בחינם. הנה רשימה קצרה של אתרים בהם תוכלו להתחיל להתאמן על התקנת שרת משלכם (כמעט) מבלי לצאת מהדפדפן.

1. קודפיקניק מציע לכם מכונת יוניקס עם חיבור רשת בחינם

קישור: https://codepicnic.com/

האתר הראשון ברשימה הוא קודפיקניק. זהו סטארט-אפ מפרו שמציע לכל אחד לפתוח באופן מיידי מכונת לינוקס עם הרשאות מנהל מערכת וחיבור לרשת. המגבלה היחידה? ברגע שתסגרו את הדפדפן המכונה נסגרת. אפשר לשמור מכונה ואז כל השינויים שעשיתם יישמרו לפעם הבאה שתפעילו אותה.

קודפיקניק מעולה בתור סביבת תרגול למתכנתים שרוצים לתרגל בעצמם בניית סביבת ייצור מלאה על מכונת יוניקס, כולל התקנת אפליקציות, בסיס נתונים וכמובן את המערכת שפיתחתם. קודפיקניק יודע לקחת קוד ישירות מגיטהאב או בהעלאה לאתר.

הנה מכונה לדוגמא שכתבתי הכוללת שרת פרל. אתם יכולים לעבוד עם המכונה אפילו כאן מתוך הפוסט, לערוך את קובץ השרת או להפעיל אותו באמצעות מעבר לטאב Terminal והקלדת:

./start.sh

2. הרוקו ייתן לכם להעלות כל יישום צד-שרת שכתבתם לשרת יוניקס משלכם

קישור: https://www.heroku.com/

אחד הוותיקים בתחום אחסון שרתים בענן הוא הרוקו, והעסקה החופשית שלהם פשוט מעולה ללמידה: אתם יכולים להעלות כל יישום צד-שרת שכתבתם בכל שפה (כל עוד אתם יודעים לקנפג את השרת כמובן), והרוקו יריצו את היישום וישאירו את המכונה דולקת מסביב לשעון. השרת בתוכנית החינמית לא מתאים לשימוש בסביבת ייצור, אך לצרכי בדיקות, פיתוח ופרויקטי דוגמא זה מעולה.

הרצת היישום שכתבתם על הרוקו במקום על המחשב המקומי מאפשרת לאנשים נוספים להתחבר ולשחק עם היישום ותחשוף אתכם לבעיות הגדרה והתקנה שיכינו אתכם לעולם האמיתי.

3. Tutorials Point ישמחו לתת לכם Unix Shell ללמידה

קישור: http://www.tutorialspoint.com/unix_terminal_online.php

אתר הטוטוריאלים הוותיק Tutorials Point מציע מכונת יוניקס חופשית לצורך ניסויים ותרגול עבודה משורת הפקודה על מחשב יוניקס. כאן לא תוכלו להתקין תוכנות או לנהל את המערכת, וגם לא להעלות קוד משלכם, אבל כן תוכלו להתרגל לסביבה, לכתוב סקריפטים פשוטים ולשנות הגדרות בלי לפחד לקלקל.

האתר מציע גם Unix Tutorial מאוד ידידותי למתחילים בקישור:
http://www.tutorialspoint.com/unix/index.htm

4. אתר Learn Shell יעזור לכם ללמוד Bash עם תרגילים אינטרקטיביים

קישור: http://www.learnshell.org/en/Welcome

האתר מורכב מפרקים, בכל אחד תמצאו טקסט הסבר (באנגלית) על נושא בפיתוח סקריפטים ב Bash ובתחתית העמוד תרגיל אינטרקטיבי. התרגילים מאתגרים במידה והממשק פשוט.

עבודה בסביבת יוניקס היא היום חשובה מאי פעם, מאחר ויש הרבה יותר מכונות יוניקס סביבנו מאשר בעבר, ובנוסף הידע הזה כנראה יישאר רלוונטי עוד שנים ארוכות. ואל תשכחו לספר בתגובות איזה אתר אהבתם, או אם יש אתרים נוספים שאתם מכירים ושכחתי לציין כאן.