• בלוג
  • למה חברות הדרכה ממשיכות לבקש מימון מהמדינה?

למה חברות הדרכה ממשיכות לבקש מימון מהמדינה?

טור דעה שהעלה להארץ מנכ"ל Experis קורא לממשלה לסבסד הכשרת עובדים להייטק. לשאלות שלי הוא לא ממש טרח להתיחס.

1. לא חבל על הכסף?

האם שליחת עובד פוטנציאלי לקורס הסבה עובדת? כלומר האם באמת בסוף הקורס העובד ימצא עבודה מכניסה? אם כן אין טעם לסבסד. כל אחד ירצה להירשם לקורס שבסיומו ישדרג את שכרו הרבה מעבר לעלות ההכשרה. אם לא, שוב אין טעם לסבסד כי זה בזבוז כסף לשלוח אנשים לקורסים שבסופם המרוויחה היחידה היא חברת ההדרכה שמלמדת את הקורס.

מסתבר שבהכשרה להייטק מה שקובע את הצלחת או כשלון ההכשרה הוא לרוב הסטודנט עצמו. סטודנטים שנכנסים להכשרות ממוקדים בהצלחה שלהם יודעים שההכשרה בכיתה לא מספיקה. במהלך ההכשרה הם מבצעים מעל ומעבר לדרישות הקורס, ובנוסף מפתחים לעצמם פרויקטי-צד בקוד פתוח או תורמים לפרויקטים פתוחים גדולים מעבר לנדרש בקורס. לסטודנטים כאלו גם יהיה קל למצוא עבודה בסיום ההכשרה ולקבל חזרה את הכסף שהשקיעו בדמות משכורת הייטק גבוהה.

לעומתם, סטודנט שנכנס לקורס רק בשביל התעודה מתוך מחשבה שברגע שיקבל את התעודה כל המעסיקים בארץ ירדפו אחריו, לא ישקיע מעבר לדרישות הקורס ולרוב גם יתקשה למצוא עבודה בסיומו.

ועכשיו קצת הגיון בריא: מי יתאמץ יותר במהלך הקורס בממוצע, זה שהמדינה שילמה לו את שכר הלימוד, או זה שיודע שאין לו ברירה אלא למצוא עבודה בסיום הקורס כדי להחזיר את ההשקעה שלקח?

2. את מי בדיוק נממן? ואיך זה ישפיע על המוטיבציה של המדריכים?

טוב זה ברור הרי לא היית רוצה לתת את כספי משלמי המסים לכל זב חוטם שפותח חברת הדרכה. כנראה שמימון ציבורי לחברות הדרכה יגיע לחברות ההדרכה הגדולות. חברות אלו היום נאבקות ביניהן בשוק תחרותי. הן צריכות לשכנע את הסטודנטים שלמידה אצלן באמת תוביל לעבודה, לכן ג'ון ברייס משקיעה בפרסום, האקריו מבטיחה למצוא לכם עבודה אחרי הקורס וסלע ונטקרפט לוקחות בוגרים מצטיינים לעבוד בבתי התוכנה שלהן.

עכשיו ניקח אחת או יותר מחברות אלו ונבטיח להן זרם שאינו נגמר של תלמידים שיגיעו דרך קורסים ממומנים של משרד העבודה (אגב קורסים כאלה כבר קיימים היום, פשוט בהיקף קטן מכדי לממן קיום של מכללה).

איזה סוג תמריץ מייצר רצף אינסופי של תלמידים שממשיכים להגיע? והאם זה סוג התמריץ שיביא את חברת ההדרכה והמדריכים לנסות עוד ועוד שיטות הוראה עד שימצאו את הדרך שתביא למקסימום את מספר הבוגרים שמשתלבים בהצלחה בשוק העבודה?

3. ואיך זה ישפיע על חדשנות בתחום ההדרכה?

ואם התמריץ השלילי לחברות הגדולות לא מספיק גרוע, חשבו איך הדבר משפיע על החברות הקטנות והחדשניות. יש לי חבר שפיתח תוכנית הכשרה חדשנית, בה המימון לרוב התוכנית מגיע מחברות שמתחייבות לגייס את הבוגרים עוד לפני שההכשרה החלה. איך הוא יצליח להתחרות בסביבה כשחלק ניכר מהכנסותיו מועבר באמצעות תשלום מיסים למתחרים שלו?

יש לי עוד מספר חברים שרוצים לייצר מסלול הכשרה אינטרנטי למתכנתים שיתחרה בהכשרות הקיימות תוך מתן יחס אישי יותר לתלמידים וחסכון בעלויות. איך מימון ממשלתי לחברות ההדרכה המסורתיות ישפיע על מיזמים כאלו?

מימון ממשלתי לחברות הדרכה ייצור קיבעון בתעשיה תחרותית שעוברת שינויים בריאים כל הזמן. מספר התלמידים הגדול במכללות ההכשרה היום בארץ מעיד שהבעיה אינה בהכשרות. כן כדאי לפתח הכשרות טובות יותר, וכן כדאי למצוא דרכים יצירתיות להביא יותר כח אדם איכותי לתעשיה, אבל כשמנכ"ל של חברת הכשרות גדולה מבקש סיבסוד ממשלתי משהו כאן מאוד צורם.