• בלוג
 • החיים שלי עם ביטויים רגולאריים

החיים שלי עם ביטויים רגולאריים

כשכתבתי אתמול הזמנה בקבוצה לוובינר ביטויים רגולאריים שיתקיים היום לא דמיינתי עד כמה מדובר בנושא רגשי אצל מתכנתים. מסתבר שכמעט כולם נכוו מביטויים רגולאריים בשלב זה או אחר בקריירה ולכל אחד יש דעה עד כמה המנגנון מוצלח או שבור. האמת שמעבר להומור שליטה בביטויים רגולאריים היא אחד הדברים המועילים בחיים כמתכנתים, והנה חלק מהסיבות.

 1. ביטויים רגולאריים מאפשרים לזהות תבניות בטקסט, לכן קל להשתמש בהם כדי לחפש משהו שאנחנו צריכים בקבצי מקור ובמיוחד בפרויקטים גדולים. דמיינו Find In Path אבל הרבה יותר מתוחכם.

 2. כלים רבים כבר כוללים תמיכה בביטויים רגולאריים, לדוגמא עורך הטקסט שלכם. החלפה על בסיס ביטוי רגולארי יכולה להיות הרבה יותר יעילה מהחלפה "רגילה", שכן היא מאפשרת להחליף גם חלקים משתנים בקוד. אחד המקומות שזה ממש עזר לי היה כאן:

  https://www.tocode.co.il/blog/2015-05-vim-html-image-gallery

 3. עוד כלי שתומך בביטויים רגולאריים הוא גיט ובפרט הפקודה git log שמקבלת פרמטר בשם grep. החיפוש הזה ייתן את כל הקומיטים שההודעה שלהם מתקנת Issue בן שלוש ספרות או יותר.
  $ git log -i -E --grep='(fix|close).*[0-9]{3}'
  
 4. ביטויים רגולאריים יכולים לעשות קסמים כשאתם צריכים החלפה מהירה של מילים בסקריפט. נכון של Bash ולכל סביבה יש את הכלים המיוחדים שלה להחלפות, אבל הייתרון בביטויים רגולאריים שתחביר אחד עובד תמיד: אנחנו נמצא אותם ב awk, sed וכמובן ב grep.

 5. ביטויים רגולאריים נתמכים בכל שפת תכנות ולכן אם אתם מבינים איך להשתמש בהם בצורה נכונה כל בעיות עיבוד הטקסט שלכם ייפתרו, ולא משנה באיזה שפת תכנות אתם כותבים קוד. נניח שאתם רוצים לחתוך את הסיומת של מחרוזת, אז ב Ruby תוכלו להשתמש ב chomp:

  text = 'hello.txt'
  puts text.chomp('.txt') # prints hello
  

  אבל אז אתם עוברים לפייתון ופתאום צריכים לכתוב קוד כזה:

  text = 'hello.txt'
  if url.endswith('.txt'):
    print(text[:len('.txt') + 1])
  

  בעוד שבאמצעות ביטוי רגולארי הייתם פותרים את הבעיה בשתי השפות עם אותו קוד בדיוק.

 6. והכי חשוב - ביטויים רגולאריים הם כאן כדי להישאר. זה ו vim זה כנראה שני הדברים שיישארו איתנו עד הפנסיה ואולי קצת אחרי.

אז אם יש לכם היום שעה פנויה בעשר מוזמנים בחום להצטרף לוובינר וללמוד איתי ביטויים רגולאריים מאפס באווירה ידידותית ואינטרקטיבית (כן יהיו חידות). זה הקישור להצטרפות:

https://www.tocode.co.il/workshops/59