זמן לימוד

הגישה הרווחת בחברות פיתוח היא שרשימת המשימות של כל מתכנת צריכה להיות קצת יותר ארוכה ממה שאפשר להספיק. ככה אם טעינו בחישוב והבן אדם סיים את העבודה קצת יותר מהר עדיין יהיה לו מה לעשות.

אפילו במקומות שכאילו נותנים לעובדים 20% זמן לעבוד על פרויקט צד הזמן הזה מוקדש לעבודה על פרויקט צד שקשור לעבודה האמיתית, ורוב העובדים לא ישתמשו בו. כך אמרה לדוגמא מריסה מאייר כששאלו אותה מתי גם יאהו תאמץ מדיניות זו:

"It's funny, people have been asking me since I got here, 'When is Yahoo going to have 20% time?'" she said on stage during an all-employee meeting at Yahoo. "I've got to tell you the dirty little secret of Google's 20% time. It's really 120% time."

יש בזה היגיון כי אנחנו חיים בשוק תחרותי ואם המתכנתים שלנו יעבדו שעה ביום פחות מהמתכנתים של המתחרה אז המערכת שלנו תתקדם יותר לאט. יותר מזה, הרבה פעמים מנהלים פוחדים שתיווצר תרבות עבודה הרסנית בתוך הארגון, בה השיעמום ינצח את המוטיבציה ואנשים לא ירצו לבוא לעבודה כי ירגישו שאין להם מה לעשות שם.

מתכנתים טובים מבינים את זה ומצליחים לנווט בתוך עומס המשימות. יצא לי לדבר עם חברה שסיפרה שאצלם בחברה לא נהוג לכתוב בדיקות לקוד. כששואלים אותה כמה זמן פיצ'ר מסוים ייקח והיא עונה "זה ייקח שלושה ימים ועוד יומיים לכתוב את הבדיקות, הדבר הבא שהיא תשמע מהבוס זה שיש לה שלושה ימים לבנות את הפיצ'ר ואת הבדיקות יכתבו בהזדמנות אחרת. בקיצור החברה כבר למדה את הלקח והיום היא פשוט לא מפרידה את הזמנים ונותנת הערכת זמנים שכוללת את הפיצ'ר יחד עם הבדיקות. חברים אחרים מוצאים דרכים לתת הערכות זמנים ארוכות יותר כדי שיהיה להם זמן לחשוב, ללמוד ולמצוא את הפיתרון הטוב ביותר לבעיה.

כששאלו בראיון את קן ת'ומפסון (הממציא של מערכת יוניקס) אם העבודה על יוניקס אותה הוא עשה במהלך העבודה שלו ב AT&T היתה חלק מהמשימות הרשמיות שלו שם הוא ענה:

No, I was sort of incorrigible, to be honest. I suspected that I would eventually get fired, but it didn’t bother me. We were supposed to be doing basic research but there was some basic research we should be doing and some basic research we shouldn’t be doing. And just coming out of the ashes of MULTICS, operating systems was one of those basic research things we shouldn’t be doing

אבל כמובן שאף אחד לא פיטר אותו. המשחק הזה עובד לטובת כל הצדדים: הוא מאפשר למתכנתים הטובים לקבל יותר זמן עבודה, לכתוב בדיקות ולעבוד בקצב שלהם (שרק משתפר עם הזמן), ובאותו זמן מאפשר לשמור את מי שלא מצליח להעסיק את עצמו עסוק כך שלא ישתעמם.

עכשיו הבחירה שלכם - מוכנים להתאמץ, להשתפר וללמוד גם אם לא קיבלתם רשות מהבוס? מוכנים לקחת את הסיכון?