• בלוג
  • טיפ גיט: קומיט זה לא הסוף

טיפ גיט: קומיט זה לא הסוף

השילוש הקדוש בעבודה עם גיט הוא רצף שמתכנתים מדקלמים כמעט מתוך שינה: add, commit ו push. ובעוד שיחסית אנשים מצליחים להשתמש ב git reset אחרי שעושים add לדבר הלא נכון, בקומיט הסיפור שונה לגמרי.

כמעט כל המתכנתים שראיתי שעובדים בגיט מרגישים שאחרי commit חייבים לעשות push.

בואו נפתח את זה יחד. כשאתם עושים קומיט אתם שומרים את הגירסא הנוכחית של הפרויקט שלכם בצד. יכול להיות שהגירסא ששמרתם טובה ושאתם רוצים להשתמש בה, אבל גם יכול להיות שעוד כמה רגעים תגלו שהיא לא כזו טובה. אולי יש איזו שגיאת כתיב שפספסתם, אולי איזו בדיקה הפסיקה לעבור ולא ראיתם. אולי אפילו יש עוד תיקון ששכחתם להכניס אבל צריך להיות שם.

שימו לב ל-4 קומיטים לדוגמא:

9a550c6 (HEAD -> master) actually this looks better in a class
e837614 changed some texts
3aa43e8 moved code to function
3785d2d intiial commit

ה diff בין הקומיט הישן ביותר לחדש ביותר נראה כך:

diff --git a/a.rb b/a.rb
index 15aaec7..de05881 100644
--- a/a.rb
+++ b/a.rb
@@ -1 +1,8 @@
-puts "hello world"
+class Greeter
+  def hi
+    puts "Hello World"
+  end
+end
+
+g = Greeter.new
+g.hi

במצב כזה מבט על לוג הפרויקט לא ממש עוזר לי להבין מה מבנה הקוד ומה קרה בכל שלב, אלא כולל הרבה מידע מיותר על שלבי ביניים שאולי עברו לי בראש בזמן שכתבתי את הקוד אבל אין להם שום חשיבות כשמסתכלים אחורה על ההיסטוריה.

מה שיפה בגיט זה שעד שלא עשיתי push אפשר לשנות בלי בעיה את מבנה וסדר הקומיטים ואף אחד לא ישים לב. הנה בפרויקט דוגמא הקטן שלי אני יכול לכתוב:

$ git reset --soft 3785d2d
$ git add .
$ git commit -m 'Changed code to use object oriented syntax'

וקיבלתי לוג הרבה יותר נקי:

6a4e1ad (HEAD -> master) Changed code to use object oriented syntax
3785d2d intiial commit

אני לא מפסיד כאן שום מידע כיוון שההתלבטויות שלי אם לכתוב את הקוד בתור פונקציה או באותיות קטנות או גדולות זה לא דברים שצריך לשמור אותם.

לכן הטיפ שלי להיום - לא קרה כלום אם עשיתם קומיט ושניה אחרי זה התחרטתם. קומיט אחד טוב עם הודעה מפורטת שמסבירה מה קרה שם ומה ההגיון עדיף בהרבה על 20 קומיטים שמתארים את כל מה שעבר עליכם באותו יום ולא עוזרים להבין מה קרה בקוד.

נ.ב. רוצים ללמוד יותר לעומק איך לעבוד ב git ולשחק עם קומיטים כאילו היו כדורי ג'אגלינג? יש לי קורס וידאו שתפור בדיוק עליכם. מתחילים כאן: https://www.tocode.co.il/bundles/git/