• בלוג
  • שבעה נושאי Front End שכדאי להשלים בזמן הקורונה

שבעה נושאי Front End שכדאי להשלים בזמן הקורונה

התפנה לכם זמן בגלל הקורונה? כבר אין מה לראות בנטפליקס? הנה רשימת קריאה קצרה של נושאים שאם אתם מתכנתי Front End יש סיכוי מסוים שדילגתם עליהם בשוטף ושיעזרו לכם לעשות עבודה הרבה יותר טובה כשהמשבר ייגמר.

הרשימה לא לפי סדר מסוים ומשקפת את דעתי האישית בלבד. היא גם לא כוללת נושאים חדשים כמו הודיני או פריימוורקים מלהיבים שאני מניח שאם יתפסו אתם כבר תמצאו את הדרך ללמוד לבד. אני מתמקד רק בנושאים וותיקים שעברו להרבה אנשים מתחת לרדאר. וכמובן מוזמנים להוסיף בתגובות דברים ששכחתי.

הראשון הוא CSS Grid. גריד יצא קצת אחרי פלקסבוקס ותפס פחות תשומת לב. הוא נתמך היום בכל הדפדפנים, חוסך הרבה עבודה ומאפשר הרבה עיצובים חדשים. האתר learncssgrid.com מציע מדריך טוב ו gridbyexample מראה הרבה דוגמאות לדברים פשוטים שאפשר לבנות עם גריד.

המלצה שניה היא Service Worker. נושא מאוד מעניין שעוזר לבנות עמודי Offline, לשלוח נוטיפיקציות ולשפר ביצועים בעמוד. אפשר להתחיל עם דף ההסבר של MDN בקישור https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/API/ServiceWorkerAPI/UsingServiceWorkers, להמשיך עם זה של גוגל ולסיים בטוטוריאל בקישור https://github.com/Itera/learn-service-worker שכולל משימות לימודיות לכתיבת Service Workers. זה ייקח לכם יום-יומיים יחד עם כל המשימות אבל לדעתי שווה את ההשקעה.

מספר שלוש הוא SVG. עם כל ההתלהבות מ CSS וכל האנימציות ודברים מדליקים שאפשר לעשות, אנחנו שוכחים ש SVG מציע הרבה מאוד יכולות שלפעמים יהיה קשה לייצר באמצעות CSS. הוא נתמך בכל הדפדפנים ויכול להיות הפיתרון הטוב ביותר שאתם לא מכירים. המדריך בקישור https://flaviocopes.com/svg/ מאוד מפורט.

הרביעי שלי הוא נגישות אתרים. אני יודע אתם אומרים לעצמכם למי באמצע משבר הקורונה אכפת מ WCAG2. אבל באמת שחוקי הנגישות הולכים להישאר איתנו הרבה אחרי משבר הקורונה. הבעיה הכי גדולה כאן היא שזה הנושא שהכי פחות כיף ללמוד אותו, יש המון חומר לקרוא, וגם אחרי שקוראים את הכל עדיין צריך לשחק עם התוכנות כדי להבין יותר טוב איך ליישם את מה שלמדתם. מצד שני אתם תקועים בבית, קורונה מסביב - לא יהיה זמן טוב מזה לקרוא את ההנחיות. מתחילים כאן https://www.w3.org/TR/WCAG/ ואחרי שסיימתם ממשיכים לפירוט כאן https://www.w3.org/WAI/WCAG21/Understanding/.

מספר חמש הוא ביצועים. היה על זה באזז מטורף לפני כמה שנים אבל אם במקרה פספסתם אז הקורס של איליה גריגוריק עדיין זמין ביודסיטי והוא מעולה. זה הקישור https://www.udacity.com/course/website-performance-optimization--ud884. לאיליה יש גם ספר על הנושא ששווה לקרוא אחרי הצפיה בוידאו בקישור הזה https://hpbn.co/.

השישי הוא קל ונקרא Content Security Policy. משום מה המון אנשים שדיברתי איתם עוד כשהיה מותר לפגוש אנשים מחוץ למסך לא הכירו את זה ולא הבינו עד הסוף את הסכנות ב XSS. אם גם אתם נופלים לקטגוריה הזאת לא צריך להסס ותוכלו לנצל את הסגר כדי לרוץ לסגור את הפער. הייתי מתחיל מהמאמר הזה מ phpguide.co.il שמסביר מה זה XSS, ואחרי זה הולך לבלות איזה חצי יום עם משחק ה XSS.

משם ממשיכים לדף ההסבר ב MDN בקישור https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/HTTP/CSP, ויש גם תקציר בעברית של רן בר זיק.

בסוף אחרי אחרי שהבנתם איך CSP עובד המאמר Postcards from the post-XSS world מדמיין קווים כלליים לאיך אנשים יעקפו את ההגנות שלו בעתיד (הוא נכתב ב 2011). יותר מעניינת היא המצגת בקישור https://www.blackhat.com/docs/us-17/thursday/us-17-Lekies-Dont-Trust-The-DOM-Bypassing-XSS-Mitigations-Via-Script-Gadgets.pdf שמסבירה טכניקות מודרניות לעקוף CSP באתרים שמשתמשים בפריימוורקס פופולריים.

ואחרון לרשימה זו הוא נושא שמתכנתי JavaScript רבים מתבלבלים בו ואני מדבר על Promises ו Async/Await. הטקסט בקישור https://blog.bitsrc.io/understanding-javascript-async-and-await-with-examples-a010b03926ea מציע הסבר מפורט, עדכני ומלא דוגמאות לכל מה שקשור לתכנות אסינכרוני ב JavaScript ושווה לקרוא אותו ולנסות להריץ בעצמכם את כל הדוגמאות שם.

ובואו נקווה שאחרי שנסיים ללמוד את כל מה שברשימה כאן הקורונה כבר יהיה מאחורינו ונוכל לחזור לרדוף אחרי פריימוורקים חדשים כמו בימים הטובים.