• בלוג
 • האם עדיין הייתם מוכנים לגייס את דאגלס קרוקפורד לעבודה?

האם עדיין הייתם מוכנים לגייס את דאגלס קרוקפורד לעבודה?

10/06/2020

ב 2008 דאגלס קרוקפורד פירסם את הספר JavaScript: The Good Parts שטילטל את עולם פיתוח ה Web. באותו ספר קרוקפורד הציע תבניות לעבודה עם JavaScript כדי לבנות בתוך שפת JavaScript את המבנים שמתכנתי Java היו רגילים למצוא בתוכניות שלהם, מבנים כמו מחלקה, ירושה ומשתנים פרטיים.

ההצעות של קרוקפורד הכריחו מתכנתי ווב שרצו להתקדם ולבנות יישומים מודרניים להכיר את הקרביים של JavaScript ולהבין טוב מה ההבדל בין Prototypical Inheritance לבין מנגנון המחלקות שהיינו רגילים למצוא ב Java, ואיך לבנות אחד מתוך השני.

קטע הקוד הזה הוא דוגמא מתוך הספר שמשקף את הסגנון של קרוקפורד ושל הקוד שהיה מקובל באותה תקופה:

var Mammal = function (name) {
 this.name = name;
};

Mammal.prototype.get_name = function ( ) {
 return this.name;
};

Mammal.prototype.says = function ( ) {
 return this.saying || '';
};

מתכנתים שכתבו קוד כזה היו צריכים להבין טוב מתי להגדיר פונקציות על אוביקטים, מתי להשתמש ב Prototype, איך לבנות היררכיות ירושה ואפילו איך לבנות לבד פונקציות כמו bind או Object.create. המילה prototype הופיעה בכל צעד של הפיתוח.

היום רוב הפרויקטים משתמשים בפריימוורק, שלושת הפריימוורקס המרכזיות (Vue, Angular ו React) בנויות סביב הרעיון של קומפוננטות וכל אחת כבר יצרה בשביל המתכנתים את כל המעטפת כדי לבנות קומפוננטה בשפה המיוחדת שלה.

קוד Angular שמתכנת ווב יכתוב היום יהיה כתוב בסגנון הזה:

import { Component } from "@angular/core";

@Component({
 selector: "app-root",
 templateUrl: "./app.component.html",
 styleUrls: ["./app.component.css"]
})
export class AppComponent {
 title = "CodeSandbox";
}

שבכלל כתוב ב TypeScript.

ב Vue קוד טיפוסי משתמש באוביקט פשוט:

import { reactive, computed } from 'vue';

export default {
 setup() {
  const state = reactive({
   count: 0,
   double: computed(() => state.count * 2)
  });
  function increment() {
   state.count++;
  }
  return { state, increment };
 }
};

ובריאקט הבסיס לרוב הקומפוננטות הוא הפונקציה:

export default function App() {
 return (
  <div className="App">
   <h1>Hello CodeSandbox</h1>
   <h2>Start editing to see some magic happen!</h2>
  </div>
 );
}

אפקט מוזר של העבודה בתוך פריימוורקס הוא שאנחנו כבר לא עובדים מול השפה (JavaScript), ולכן יכולים לדלג על איך שהשפה עובדת. היום יהיה מוזר לבקש ממועמדת בראיון עבודה לבנות היררכיית ירושה מבוססת Prototypes, פשוט כי ברוב עבודות הפרונט אנד כבר לא צריך לכתוב היררכיית ירושה כזאת. המעבר לפונקציות חץ הפך את bind למיותרת, והעירבוב בין קוד JavaScript ל HTML מזכיר את הערבוב שהיה פעם בין קוד PHP ל HTML.

במובן מסוים העולם מתחיל לחזור לימים השמחים של ה jQuery Plugins, הימים שלפני JavaScript: The Good Parts. כמו אז, גם היום בשביל לכתוב קומפוננטה חדשה בדרך כלל מספיק לקחת קומפוננטה קיימת ולשנות אותה קצת. כמו אז, גם היום הרבה פעמים אנשים מעדיפים לחפש קומפוננטות קיימות באינטרנט על פני לבנות לבד. וכמו אז, גם היום הרבה מהקוד שנכתב מתעלם מהפלטפורמה עליה הוא אמור לרוץ.

בתוך אקוסיסטם כזה מעניין לסיים בשאלה מהכותרת - האם לדעתכם היכרות טובה עם השפה היא עדיין מיומנות חשובה למפתחי פרונט? או שיותר חשוב להשקיע בחוש עיצוב גרפי ובמיומנות חיפוש קומפוננטות טובות ברשת?