הנתיב השמח

01/08/2020

זה לא סוד שכבר מעל עשר שנים חברות מצמצמות באנשי ה QA שלהן. שינוי זה הוא תוצאה של המון תהליכים ושינויי תרבות בעולם הפיתוח - בעיקר המעבר להסתמך על בדיקות אוטומטיות, גישות פיתוח TDD בהן מתכנתים כותבים בדיקות לקוד של עצמם ו CI/CD שמוביל לרצון כל הזמן לדחוף קוד חדש לפרודקשן כמה שיותר מהר.

ואחת הבעיות עם מתכנתים שכותבים את הבדיקות לקוד של עצמם היא הנתיב השמח: מתכנתים תמיד יחפשו לבדוק שהדברים הנכונים עובדים ושהדברים הלא נכונים לא עובדים. אנחנו יודעים לכתוב בדיקות לקוד שכתבנו כי אנחנו כתבנו אותו, ובודקים את כל הדברים שחשבנו עליהם בעת כתיבת הקוד. אבל - אנחנו לא כל כך טובים בלבדוק את הדברים שלא חשבנו עליהם בקוד (כי, נו, אנחנו עדיין לא חושבים עליהם כשכותבים את הבדיקות).

נזכרתי בנתיב השמח כשקראתי על הפירצה האחרונה באתר הביטוח הלאומי: שם היה שדה בטופס של תאריך הנפקת תעודת זהות, אבל אף אחד לא בדק שתאריך ההנפקה שמשתמש הקליד באמת מתאים לתעודת הזהות שהוא הכניס, ובעצם היה אפשר להיכנס עם כל תעודת זהות גם בלי לדעת מה היה תאריך ההנפקה.

אני לא מכיר איש QA שהיה מפספס את זה. אני כן מכיר המון מתכנתים שכותבים לעצמם את הבדיקות שיכתבו בקלות בדיקות אוטומטיות לנתיב השמח וישכחו לבדוק מצב של תעודת זהות ותאריך הנפקה לא תואמים.

יש המון צדדים טובים לתרבות הסטארט-אפים וטוב שביטוח לאומי וגופים ממשלתיים אחרים לומדים איך לרוץ מהר ולבנות פיתרונות קוד מהיום למחר כמו שצוותי פיתוח מודרניים עושים. אבל באותה נשימה חשוב לזכור את ההבדל בין סטארט-אפ לגוף ממשלתי גדול: הגישה למידע האישי והכח שיש לגופים המששלתיים מכתיבים סטנדרטים גבוהים יותר להבטחת איכות התוכנה שאתם מפרסמים.