• בלוג
  • איחוד קומיטים עלול להיות מסוכן

איחוד קומיטים עלול להיות מסוכן

05/12/2020
git

פוסט זה כולל טיפ קצר לעבודה יעילה יותר עם Git.
בשביל להבין את גיט לעומק אני ממליץ על קורס גיט שלנו כאן באתר.
בקורס תלמדו איך גיט עובד מתחת למכסה המנוע ואיך להשתמש בו בצורה יעילה מהבסיס ועד לנושאים המתקדמים.

יש משהו יפה בבראנץ שסיימת לעבוד עליו, אתה מכווץ את הכל לקומיט אחד ומחבר ל main. אפשר להסתכל על git log מ main ולראות שכל קומיט מייצג את כל השינויים שהיית צריך לכתוב בשביל פיצ'ר מסוים בלי להיתקע על כל מיני קומיטי תיקונים שלא מוסיפים כלום. אבל, להרגל לכווץ ולאחד קומיטים יש גם צד אפל והוא עלול לעלות לכם בלא מעט שעות שינה.

הבאג בסיפור שלי למשל התחיל מקוד תמים שנראה בערך כך (השמות שונו כדי לשמור על פרטיות המעורבים, הסביבה נשארה ריילס):

class Task < ActiveRecord::Base
    validates :name, presence: true
    validates :description, presence: true, unless: :new_record?
end

עד לפה הכל קל - משימה נחשבת וולידית אם יש לה שם ותיאור. אבל רגע, מה זה ה unless שם בסוף התיאור? למה זה משנה אם משימה היא new_record? או לא בשביל לחבר לה תיאור?

ואם שמים את השאלות בצד קל גם לראות שיש פה פוטנציאל באגים לא קטן (אחד מהם הוא זה שבדיוק חקרתי כשהגעתי לקוד הזה) עבור וולידציות שלא רצות או שרצות בזמן לא מתאים. דמיינו למשל משימה חדשה שנוצרת בלי תיאור (וולידית), נשמרת בבסיס הנתונים ואז משתמש מנסה לערוך אותה ולשנות את השם. השם החדש לא נשמר כי המשימה היא כבר לא new_record? והודעת השגיאה לא קשורה לשינוי שהמשתמש ניסה לבצע.

בחזרה ל unless שלנו. בשביל לגלות למה קוד מסוים נכנס למערכת אני משתמש ב git blame:

$ git blame -- app/models/task.rb | grep unless

ומוצא שהשורה נכנסה בקומיט מספר c8fd7f671 עם ההודעה המופלאה:

Squashed commit of the following:

ואחריה רשימה של עשרות קומיטים שאוחדו לקומיט מספר c8fd7f671 הקסום.

בלי ה Squash Commit הצעד הבא שלי היה להפעיל:

$ git log -p c8fd7f671

ולמצוא בפלט איזה שורות אחרות נכנסו באותו קומיט יחד עם ה unless שלנו כדי למצוא למה היה צריך את התנאי.

בזכות ה Squash Commit זכיתי לבלות הרבה יותר זמן בלסקור שינויים בעשרות קומיטים עד שמצאתי את הקומיט שהכיל במקור את שורת ה unless, וכמו שציפיתי השורה הזאת היתה חלק מפיתרון לבעיה גדולה יותר (פיתרון עם באגים, אבל בכל זאת פיתרון). רק דרך שאר השורות מצאתי מה היתה הבעיה הגדולה יותר ויכולתי לתקן את הבאג בלי לשבור את הפיצ'ר שבשבילו הקוד היה שם.

לקח? זה קל - קומיט, כולל כל השינויים וכולל הודעת הקומיט, הוא מכתב שאתם שולחים לאני העתידי שלכם, מכתב שמספר סיפור על בעיה שהתמודדתם איתה, על המחשבות שלכם אל מול אותה בעיה ועל הפיתרון בכללותו שבניתם. אם הרזולוציה גבוהה או נמוכה מדי יהיה קשה לאני העתידי שלכם לקרוא את הסיפור ולהשתמש בו. היו ממוקדים ושימרו על הקומיטים שלכם ממוקדים והאני העתידי שלכם יוכל לישון הרבה יותר טוב.