• בלוג
  • אז מה באמת ההבדל בין Authorization ל Authentication?

אז מה באמת ההבדל בין Authorization ל Authentication?

20/09/2021

שתי מילים ארוכות באנגלית שמתיחסות לאותו עולם תוכן אבל לכל אחת משמעות ייחודית משלה, ולא כדאי להתבלבל.

שתי המילים מתיחסות לניהול הרשאות במערכות ווב. למערכת ווב יש טבלה של משתמשים שיכולים להתחבר, ולכל משתמש בדרך כלל יהיה מזהה ולפעמים בעמודות נוספות עוד קצת מידע על אותו משתמש.

המילה הראשונה, Authentication, או בקיצור AuthN (כי אם אפשר לבלבל קצת אז למה לא), מתיחסת ליכולת של מערכת לזהות - עבור בקשה ספציפית - מי המשתמש שיזם בקשה זו. או במילים פשוטות מי המשתמש שכרגע מנסה לעשות משהו במערכת. וכשאני אומר "מי" אני מתכוון לשורה המתאימה מטבלת המשתמשים או למזהה המשתמש ששמור שם. כל הטכניקות של זיהוי דו-שלבי, זיהוי דרך סמס, זיהוי עם טביעת אצבע או מפתחות - כולן נכנסות לתוך העולם של Authentication. את ה Authentication גם קל יחסית להוציא החוצה לסרביס או מערכת חיצוניים, לדוגמה כשתנסו להתחבר לאיזושהי מערכת של גוגל קודם תצטרכו לבצע הזדהות מול accounts.google.com כדי לוודא "מי" אתם.

המילה השניה, Authorization, או בקיצור AuthZ, מתיחסת למה מותר או אסור למשתמש לעשות. במילים אחרות בהינתן שעכשיו יושב מולי משתמש ויש לי עליו את כל המידע מטבלת המשתמשים - האם מותר או אסור לו לבצע את הפעולה שהוא רוצה לעשות.

כללי Authorization יכולים להיות מובלעים בקוד או מפורשים. כללים מובלעים הם פשוט תוצאה של הקוד שאנחנו כותבים. לדוגמה קוד מהסוג הזה כולל כללי Authorization מובלעים:

exports.getTasks = function(user) {
    mongoClient.collection('tasks').find({ owner: user }).toArray();
}

הפונקציה מקבלת מזהה משתמש ומחזירה את כל המשימות של אותו משתמש, ולכן היא אומרת משהו על מה מותר או אסור למשתמשים מסוימים לעשות. אבל היא אומרת את זה בצורה מובלעת - ויחסית קל בשינוי עתידי של הקוד בטעות לבטל את הבדיקה.

כללי Authorization יכולים להיות גם מפורשים, לדוגמה את אותה פונקציה יכלתי לכתוב כך:

exports.getTasks = function(user) {
    const tasks = mongoClient.collection('tasks').find({ owner: user }).toArray();

    authorize(user, 'read', tasks);

    return tasks;
}

את הפונקציה authorize נצטרך לכתוב במקום אחר בצורה מסודרת, ויש לא מעט פריימוורקים שיעזרו בזה. הנקודה החשובה כאן היא שגישה זו הופכת את getTasks, ואת הקוד באופן כללי, להרבה יותר מאובטח. גם אם בעתיד מישהו בטעות ישנה את השאילתה, עדיין לפני שנחזיר את המידע אנחנו מוודאים שלמשתמש מותר בכלל לקרוא אותו.

ב Node.JS, הספריה passport מספקת דרך פופולרית לבצע AuthN. הספריה cancan מספקת פיתרון Authorization ליישומי ווב, אבל היא הרבה פחות פופולרית מ Passport. אולי כי הרבה אנשים מעדיפים לבנות פיתרון כזה בעצמם.