• בלוג
 • למי קראת בינוני?

למי קראת בינוני?

05/12/2021

בציוץ שעורר סערה לא קטנה בשעתו לורי ווס כתב את הדברים הבאים:

 1. אני, במקרה הכי טוב, מתכנת עם יכולות בינוניות. הלוואי שזה לא היה נכון, הלוואי שהייתי אחד הגאונים, אבל אני לא אז מנסה לעבוד עם מה שיש.

 2. אני מקבל את זה שלעולם לא אמציא אלגוריתם חדש שמשנה את העולם וכנראה אפילו לא פריימוורק חדש שאנשים אוהבים. אני משתמש בדברים האלה - פשוט לא זה שממציא אותם.

 3. מה שכן יש לי זה ניסיון. נו וזה ברור - אם אתה מפשל מספיק פעמים בסוף תלמד איך עושים דברים נכון. אם תכתוב מספיק באגים בסוף תשתפר בלמצוא אותם. זה לא טוב כמו להיות גאון אבל האפקט מצטבר. ניסיון הוא דבר מאוד מועיל.

 4. הדבר השני שאני מצליח לעשות זה לחבר בין רעיונות. אני סופג מידע מכל מיני מקורות, מזהה תבניות ובונה סביב זה הסבר. אפשר להגיד שאם יש משהו שאני מעל-הממוצע בו זה להסביר.

 5. ברור שלהסביר דברים זה לא מרשים כמו להמציא אותם, אבל זה גם לא פופולרי באותה מידה. כישרון להסביר מה קורה זה מה שאני מביא לשולחן.

 6. ובהינתן שזו העיסקה העובדה שאני מתכנת בינוני דווקא עוזרת. אני מצליח לראות דברים מנקודת המבט של המתכנת הממוצע, אני אוהב את מה שממילא פופולרי, אני אף פעם לא רוצה לעשות דברים בדרך הקשה-אבל-חכמה.

 7. וכמובן שניסיון הוא גם דבר מאוד מועיל. אחרי מספיק שנים בתעשיה אתה מתחיל ללמוד להבדיל בין רעיונות טובים שיישארו לאורך זמן לבין אופנות שעוד שבוע יעלמו.

 8. זאת לא מיומנות נוצצת, אני אף פעם לא אהיה מפורסם וזה די מבאס. אבל זאת מיומנות מועילה לי ולאחרים וכך למדתי להיות מרוצה ולהסתפק בהיותי מתכנת בינוני שמצליח רק להסביר דברים.


קראתם? עכשיו בואו נפתח את זה. לפני שנדבר על מי זה לורי ווס ומה הוא עשה, אפילו אם הציוץ הזה היה אנונימי היה קשה להתעלם מהבעיותיות פה. הכותב מתעקש שהוא מתכנת בינוני אבל כל התיאור שלו את עצמו ואת סט המיומנויות שלו הוא ההיפך הגמור מבינוני. בהנחה שווס מתאר את עצמו בצורה אמינה אלה המיומנויות שיש לו שבעיניי הופכות אותו למתכנת מעולה:

 1. הוא לומד מטעויות ומשתמש בניסיון לטובתו.

 2. הוא בעל יכולת אבחנה טובה ומצליח לראות דברים בקוד שאחרים לא רואים.

 3. הוא בעל מיומנות תקשורת טובה ומצליח לתקשר את הדברים שהוא רואה בקוד למתכנתים אחרים.

 4. הוא מסוגל להבין בעיה ולהציע פיתרון שאנשים אחרים יוכלו אחר כך לקרוא ולתחזק אותו.

אלה ארבע תכונות שהייתי שמח למצוא בכל מתכנת שאעבוד איתו. תכונות ששווה להשקיע בהן ותכונות שבכל מקצוע אחר היו מזכות אותו בתואר "בעל מקצוע מעולה".

אם אני צריך לבחור בין רופא שממציא שיטות טיפול חדשות לבין רופא אמין, מנוסה, בעל יכולת תקשורת טובה ויכולת פיתרון בעיות - הייתי בוחר ברופא השני בלי להתבלבל.

אם אני צריך לבחור בין אדריכל שממציא בניינים חדשים לבין אדריכל שמראה Track Record של בניינים אמינים שבנה ומצליח לתקשר לי את כל השיקולים והבחירות בבניה - אני בוחר את השני לבנות כל בניין שאני צריך.

ואצלנו בתכנות? קן תומפסון, הממציא האגדי של יוניקס, מספר בראיונות שאת העבודה על יוניקס הוא עשה אחרי שהמנהלים שלו החליטו לבטל את הפרויקט וחלק גדול ממנה נעשה בלי לספר למנהלים על מה הוא עובד. ברנדון איי, הממציא של JavaScript, התעקש להכניס מאפיינים משפות אזוטריות לתוך השפה וגרם למתכנתים להתבלבל במשך עשרות שנים. טוב שיש מתכנתים גאונים בתעשיה אבל צריך לזכור שרוב הזמן הם לא האנשים שהכי קל לעבוד איתם.

המחשבה כאילו הדרך להיות מתכנת מעולה היא רק להמציא אלגוריתם חדש או לבנות פריימוורקים מאפס היא הרסנית לביטחון העצמי שלכם ולקהילה כולה.


נ.ב. אחרון בגיזרת הקונטקסט. למי שלא מכיר אז הבחור המצייץ הוא Co-Founder של npm (כן מערכת ניהול החבילות ל Node.JS, זאת שמחזיקה את מאגר החבילות הגדול בעולם). הוא מתכנת ווב מאז 1996 ולפני npm הקים חברה בשם awe.sm שנמכרה ל Unified. הוא הרצה ב JS Conf וכנסים נוספים וכותב בלוג טכני מוצלח כבר 20 שנה. יום אחד נצטרך לשאול את עצמנו איך אנשים מעולים מהתעשיה נתקעים עם רגשי נחיתות לא מוצדקים.