הצצה לאתר החדש

כשהתחלתי את טוקוד המטרה הראשונה שלי בכלל לא היתה לכתוב קורסים. השנה היתה 2014, לימדתי אז בעיקר בחברות תוכנה ולא חשבתי שמישהו יתעניין בקורס אונליין בעברית, שמיועדים לאנשים שכבר יודעים תוכנה. המטרה שלי אז היתה לתת לתלמידים שלקחו אצלי קורס דרך איזושהי חברה הזדמנות להיזכר בתוכן גם אחרי שהקורס נגמר. להיזכר בחומר אחרי קורס זה תמיד חשוב, אבל בקורסים שלי זה חשוב במיוחד מכיוון שאני לא עובד עם מצגות ורוב ההרצאות שלי הן Live Coding.

אפשר להגיד שטוקוד נולד כהכלאה בין הצורך לתת חומר כתוב ומוקלט איכותי לתלמידים שלמדו אצלי קורס מטעם מקום עבודה, והצורך שלי ללמוד לכתוב מערכות ווב במיוחד ב Ruby On Rails. ב 2014 ידעתי שריילס היא פריימוורק שאני רוצה ללמוד, וחיפשתי פרויקט גדול לכתוב בה.

מבחינת התוכן המקצועי עברתי דרך ארוכה. את הגירסה הראשונה של קורס Front End הקלטתי בבית עם הרעש של הרחוב והציפורים ופירסמתי בלי עריכה כלל. השיעורים היו זהים לאלה שהייתי מלמד בכיתות, כלומר שיעורים ארוכים שמתאימים לשעה לימוד ואז זמן תירגול.

לימים למדתי שהרצאת וידאו היא שונה מהרצאה פרונטלית, שבוידאו צריך להיות הרבה יותר ממוקדים ולמדתי מהשאלות שלכם מה זה קצב לימוד טוב ועל איזה דברים לשים דגש. בסופו של דבר ואחרי עריכות נקודתיות בניתי גירסה חדשה של אותו קורס שכבר הוקלטה בצורה מקצועית באולפן, ויחד איתה קורסים נוספים על פיתוח צד שרת, יוניקס, גיט וריאקט שהתגבשו למסלול Full Stack מקיף. מתכנתים שרוצים להיכנס לעולם פיתוח מערכות ווב יכולים לקחת את המסלול הזה ואחרי כמה חודשים של לימוד להגיע לרמת ידע טובה ואפילו להשתלב בתעשיה או להקים מערכות בעצמם.

הצד השני של האתר, קוד ריילס שמפעיל אותו, קיבל ממני רוב השנים כתף קרה, ואפילו תיפקד בתור שפן ניסיונות שלי בלימוד טכנולוגיות: כתבתי מחדש את שיכבת ה Front End עם ריאקט ו react router בתור Single Page Application; אחרי זה החלפתי אותו בראוטר שלי שסינכרנתי לבד עם שרת הריילס; בדרך הקשה למדתי על האתגרים ב Server Side Rendering ואיך לפתור את רובם; מה זה Cache ואיך לבנות אחד ואיך לנהל נכון משימות רקע.

בסופו של דבר הגיע הזמן לקחת את כל המסקנות מהניסויים האלה וליישם אותן כדי לבנות אתר חדש ויציב יותר, כשהמטרות המרכזיות בפיתוח הן:

  1. לבנות מערכת שצריכה הרבה פחות תחזוקה, ושהתחזוקה שלה תהיה קלה. זה אומר פחות JavaScript ופחות תלויות.

  2. לבנות מערכת שיהיה קל למצוא מתכנתים פרילאנסרים שיוכלו לעזור בפיתוח שלה. וגם כאן זה אומר פחות JavaScript.

  3. לבנות מערכת שתעבוד יותר טוב לרוב האנשים, גם אם לא תיתן את חווית צד הלקוח הכי מתוחכמת לאלה שיודעים להעריך את זה. במילים אחרות שוב פחות JavaScript ויותר HTML.

  4. להיפטר מהרבה קוד Monkey Patch שכתבתי בריילס בשביל הסינכרון עם ה JavaScript, ולעבור לקוד יותר נקי גם בצד שרת - ושיהיה יותר קל לשדרג את ריילס לגירסאות חדשות יותר כשיצאו.

  5. לרענן את העיצוב שיתאים לשנת 2022.

  6. לסדר את מערכת ה Deployment כדי לקבל Zero Downtime Deployments רצוי דרך שרת CI/CD.

התחלתי את הפרויקט במרץ בעזרת מעצב אוקראיני, מתכנת מבנגלדש ועוד מתכנת מהודו. הבחירה לעבוד עם פרילאנסרים מהצעד הראשון היתה הדרך לוודא שיהיה קל לאנשים אחרים להיכנס ולעזור בקידוד. מבחינת הטכנולוגיות נפרדתי מריאקט ומכל מה שקשור ל Single Page Application ועברתי לריילס נקי עם erb-ים כמו פעם. גם ב CSS ויתרתי על קבצי ה CSS הענקיים של האתר הנוכחי ועברתי ל Tailwind CSS, כדי שכל דף יעמוד בפני עצמו ויהיה יותר קל לשנות עיצוב של דף מסוים בלי לשבור את כל האתר. וכמובן באיחור של שנתיים גם אצלנו יהיה "מצב חשוך" לטובת אלה שאוהבים לקרוא במיטה בחושך.

האתר עוד לא מוכן אבל מתקרב לשם. אם יש לכם חשבון אתם יכולים להשתמש בו כדי להתחבר, אבל גם אם לא תוכלו לשוטט בין הדפים ולקרוא את הפוסטים במצב חשוך. אם יש לכם רעיונות או חלומות לפיצ'רים שהייתם רוצים לראות, עכשיו זה הזמן לשתף - אפשר לשלוח אליי במייל או בטופס צור קשר (כאן או באתר החדש). קישור? כמובן:

https://v2.tocode.co.il/