• בלוג
  • היום למדתי: אירועי mousedown ו mouseup ב JavaScript לא תמיד מתואמים

היום למדתי: אירועי mousedown ו mouseup ב JavaScript לא תמיד מתואמים

אני מאוד אוהב לפרסם פה בעיות שנתקלתי בהן שעבורן מצאתי יופי של פיתרון. לצערי לפעמים אנחנו נתקלים בבאגים שאין להם פיתרונות יפים, ושפשוט צריך להכיר ולאלתר. ככה גיליתי היום עם אירועי mousedown ו mouseup ב JavaScript.

התוכנית אחרי ניקוי עושה דבר מאוד פשוט - כל פעם שמישהו לוחץ על כפתור של העכבר היא מציגה את הטקסט down, וכשעוזבים את הכפתור היא משנה את הטקסט ל up. אפשר לשחק עם הקוד בקודפן בקישור הזה: https://codepen.io/ynonp/pen/vYrrRPz?editors=1010

או לראות אותו מוטמע כאן:

אבל מסתבר שמאוד קל לשבור את המנגנון: פשוט לוחצים על כפתור העכבר השמאלי ואז על הימני, כשנפתח התפריט-כפתור-ימני לוחצים על Escape כדי לסגור אותו, מזיזים קצת את העכבר או עוברים לחלון אחר ואז עוזבים את הכפתורים. אם תשחקו עם זה בטוח תמצאו אפילו שיטות יותר קלות משלי.

קוד דומה ייכשל גם אם נעבור להשתמש ב Pointer Events.

הנקודה החשובה - קשה לזהות כשמשתמש מפסיק ללחוץ על העכבר. לפי הפיצ'ר שאתם בונים תצטרכו למצוא פיתרון טוב יותר, לדוגמה אני נתקלתי בזה כשתיקנתי מנגנון של Resize בדפדפן, שם אפשר לזהות כשסמן העכבר "יוצא" מאזור ה Resize ולהפסיק את הפעולה, או לתפוס אירועי Mouse Move ולבדוק בכל אירוע כזה איזה כפתורים עדיין לחוצים. עבור משימות אחרות תצטרכו למצוא מעקפים אחרים, אבל באופן כללי אל תבנו על התאמה בין אירועי mousedown ו mouseup.