• בלוג
 • הצצה לעולם פוסט GPT3

הצצה לעולם פוסט GPT3

שירות הצ'ט החדש של OpenAI פותח צוהר לעולם עתידני בו (הרבה יותר קרוב ממכוניות מעופפות. כנראה גם הרבה יותר קרוב ממכוניות שנוסעות לבד) בו מחשבים יקראו דרישות של אנשי מוצר ויכתבו בעצמם את רוב הקוד. כבר היום אנחנו יכולים לבקש ממחשב לכתוב תוכניות פשוטות והוא די מבין את המשימה, למשל אני ביקשתי ממנו ב Playground:

Implement a program that reads a file and writes its lines backwards

וקיבלתי את הקוד הבא בפייתון:

import sys

def main():
  if len(sys.argv) != 2:
    print("Usage: python reverse.py <file>")
    sys.exit(1)

  file = sys.argv[1]
  with open(file, 'r') as f:
    lines = f.readlines()
    lines.reverse()
    for line in lines:
      print(line, end='')

if __name__ == "__main__":
  main()

בעוד מספר שנים הם יקראו לבד את כרטיסי הג'ירה שלכם ויפתרו באגים. הם גם יכתבו פיצ'רים חדשים ואולי אפילו מערכות. וכן הם הולכים להיות הרבה יותר זולים מכל מתכנת אנושי שתצליחו למצוא.

אז מה, להחליף מקצוע? נדמה לי שהמסקנה היא בדיוק הפוכה:

 1. ככל שמחשבים יכתבו חלקים גדולים יותר בקוד שלנו, כך הטעויות שלהם יהיו יותר עדינות. כמו שהיום אנחנו צריכים צוותים של מתכנתים כדי לתחזק אוטומציות, כך אני חושב שנצטרך צוותים של מתכנתים שיבנו ויתחזקו את המודלים שאיתם הבינה המלאכותית כותבת את הקוד.

 2. ככל שהבאגים של המחשבים יהיו יותר מעניינים, נצטרך מתכנתים טובים יותר כדי למצוא ולתקן אותם. וכן, המערכות יהיו בסדרי גודל יותר מורכבות כי מחשבים לא ישנים ולא צריכים זמן לחשוב.

 3. כמו במנועי חיפוש, כך גם בעבודה עם בינה מלאכותית אנחנו נצטרך לחשוב טוב מה אנחנו מבקשים מהמחשב, והבנה טכנית טובה תהיה המפתח ליצירת בקשות שייצרו תשובות רלוונטיות.

 4. עולם הסייבר של היום הוא כלום לעומת מה שמצפה לנו: מצד אחד האקרים שמשתילים קלט זדוני במנגנוני אימון המודלים כדי שהקוד שאותם מודלים יכתבו יכיל דלתות אחוריות עדינות, ומצד שני צורך הולך וגובר במוצרי אבטחה שימצאו ויתקנו את הדלתות האחוריות האלה בצורה אוטומטית.

בחזרה לבאגים, בדוגמה אחרת ביקשתי מ GPT3 לייצר לי Unix Pipeline שסוכם את כל המספרים שהוא קיבל מהקלט הסטנדרטי עם השאילתה:

create a unix pipeline to sum all the numbers read from stdin

הוא הציע שני רעיונות, כל אחד עם הבעיות שלו:

# Option 1
cat | tr ' ' '\n' | awk '{ sum += $1 } END { print sum }'

# Option 2
cat | paste -sd+ | bc

בראשון ה cut וה tr מיותרים; השני לא עובד על מק ואיתו כנראה על עוד כמה וריאנטים של יוניקס כי paste אצלנו לא קוראת מ STDIN.

ולמרות הכל הסיפור הזה מרשים ומרגש. אם עוד לא קשקשתם עם GPT3 לכו להירשם עכשיו. טירוף מה שהולך שם.