כן, לשכפל

הבעיה הגדולה בשכפול קוד היא שכשצריך לתקן משהו אנחנו צריכים לתקן בהמון מקומות במקביל. אם עד עכשיו היו לי באתר 3 נגני וידאו, ועכשיו אני מוסיף נגן רביעי אני צריך לעדכן את כל הדפים שמציגים נגן וידאו. אם אני שומר את "קוד הנגן" במקום אחד ורק טוען אותו מכל שאר הדפים, אז חסכתי לי עבודה כשצריך לשנות את הלוגיקה.

אבל הבעיה הגדולה בקוד גנרי היא שקשה להתמודד עם שינויים שלא צריכים להשפיע על כל הדפים. בדוגמה של נגן וידאו קל לראות שלא משנה אם אני שם את הנגן בדף "שיעור בקורס" או בדף "הקלטה מוובינר" אני רוצה לראות את הוידאו באותו אופן. האמת הפשוטה הזאת מסתבכת ככל שמלבישים יותר לוגיקה על הקוד הגנרי.

אם נישאר בדוגמה של נגן הוידאו שלי, אז אולי אני ארצה להוסיף מנגנון ששומר איפה הייתם בוידאו כדי שפעם הבאה שתגיעו לאתר תוכלו להמשיך לצפות מאותה נקודה, אבל בעוד שפיצ'ר כזה נשמע מדליק עבור שיעורים בקורס, הוא הרבה פחות חשוב כשצופים בהקלטה מוובינר.

תעשו Zoom Out מהדוגמה ונוכל לראות את הבעיה - כששני דברים תמיד מתואמים בלוגיקה זה באמת עוזר ליצור אבסטרקציה ולכתוב את הקוד רק פעם אחת. כששני דברים משתנים בצורות שונות והיום הם במקרה מתנהגים דומה אבל מחר כבר יתנהגו אחרת, החיבור ביניהם רק מסבך.

לכן בכל המקרים הבאים אני מעדיף לשכפל קוד ולא להתאמץ ולכתוב פונקציה אחת שעושה הכל:

  1. כשאני רק בונה פיצ'ר חדש, ועדיין לא בטוח מה הוא צריך לכלול.

  2. בקוד בדיקות - שכפול קוד בדיקה נותן את הגמישות לשנות תמיד רק את הבדיקות שמושפעות משינוי בפיצ'ר מסוים, בלי לדאוג ששברתי דברים לא קשורים.

  3. סקריפטים שאני כותב למשימה מסוימת (כמו פרסום הבלוג הזה לטלגרם). כתיבה של הסקריפט מאפס אפילו אם חלק ממנו זה שכפול של קוד קיים עדיין שווה את המאמץ, כי ככה אני יודע שכל תיקון שלא יהיה בו לא ישבור שום דבר אחר במערכת.

  4. כשכל אבסטרקציה שאני מנסה לבנות לא ממש "מסתדרת" ומשאירה המון פינות ומקרי קצה.

כלל אצבע טוב הוא לכתוב קוד חדש בגישת השכפול, ולאחד קטעי קוד בשלב ה Refactoring, כשאנחנו בטוחים בתאימות הפיצ'רים בין שני המנגנונים.