• בלוג
  • החשיבות של כללים

החשיבות של כללים

14/03/2023

כל הורה יודע שאם הילד נכנס לטנטרום, זה לא עוזר לתת לו את מה שהוא מבקש. זה בסך הכל יפתח את הדלת לטנטרום יותר חזק בשביל הבקשה הבאה.

ומנהלי פיתוח שינסו לרצות ויסכימו לכל בקשה של המתכנתים ושל אנשי הפרודקט לא יצליחו להוציא שום פיצ'ר - השינויים יהיו תכופים מדי והקוד מבולגן מדי.

כללים עוזרים לנו להתקדם כי הם מבהירים מה אפשר. הם נותנים את החיכוך שיוצר תנועה. אבל האתגר והאבסורד בכללים הוא שהכללים הכי טובים הם אלה שנמצאים תחת המתקפה הכי חזקה. וזה הגיוני, כלל שלא מנסים לשבור הוא פשוט לא מספיק חשוב.

(דוגמה 1 - החלטת לרשום את אחד המפתחים לקורס אונליין ולתת לו שעתיים ביום לעבוד על הקורס. שבועיים אחרי זה מתחיל לחץ מכל מיני סיבות. הוא יוכל להמשיך ללמוד שעתיים ביום?)

(דוגמה 2 - קיבלת דיווח על באג קריטי בפרודקשן. המתכנת הציע לחסוך זמן בטיפול ולתקן ישר על השרת במקום לעבור דרך כל ה Deployment Pipeline. הוא רק צריך לסגור את הפיירוול לכמה דקות ולהתחבר בגישה ישירה למכונה לשנות שם את הקוד. לוקחים את הסיכון שמשהו יישבר או רצים עם הפייפליין שעלול לקחת יומיים?)

הטריק הוא להבין שכמו בארכיטקטורת תוכנה, גם בארכיקטורה של אנשים אין סיכוי למצוא את הכללים הכי נכונים בספר או בניסיון הראשון. חשוב לבנות כללים שיתאימו לנו, וחשוב לבנות מנגנונים שיאפשרו לנו לשנות את הכללים כשאנחנו מבינים שכלל חדש יעזור לנו בטווח הרחוק. בכל מקרה לזמנים יש חשיבות כאן. אם נשנה את הכללים כל שעתיים פספסנו את המטרה.