גלאי עשן

מה הדבר הראשון שנשבר אצלכם במערכת? איזה מנגנונים קיימים כדי לזהות שהוא נשבר? ומי אחראי לתקן?

בקוד Front End הדבר הראשון שנשבר הוא בדרך כלל CSS. אנחנו מוסיפים עוד קוד CSS לפי איפיונים חדשים שמקבלים, ולא תמיד מקפידים (או יכולים) לבדוק את האתר על כל המכשירים בעולם. מהר מאוד האתר יראה פחות יפה על איזשהו מכשיר או איזשהו דפדפן, ולאורך זמן יצטרפו עוד מכשירים שאינם נתמכים. עד שנשים לב לבעיה יש לנו כבר עשרות מכשירים לא נתמכים בגלל מאות שורות CSS בעייתיות, והתיקון יהיה מאתגר.

בקוד Back End מהירות התגובה של API Endpoints נוטה להאט עם הזמן. ככל שיש יותר מידע וככל שאנחנו משנים את הקוד, מתקנים באגים בלי לשים לב למחיר בדמות זמני תגובה. בהתחלה השינוי הוא מזערי אבל לאט לאט דברים מצטברים, וכשמישהו כבר שם לב לבעיה אנחנו עם עשרות API Endpoints איטיים כשהאיטיים ביותר יכולים לקחת שניות ארוכות.

"גלאי עשן" הוא מנגנון שעוזר לנו לזהות שריפה כשהיא רק מתחילה ויחסית קל להתמודד איתה. ב CSS זה יכול להיות כלי אוטומטי שמנסה את האתר על אינסוף מכשירים במעבדה בענן, מצלם תמונות ומשווה לגירסאות קודמות. ב API זה יכול להיות איסוף זמני טיפול במשתמשים אמיתיים, שמירת הנתונים וניתוח מסודר שלהם עם השוואה לנתוני עבר. כל מערכת נשברת אחרת וצריכה גלאים אחרים.

דברים בעולם האמיתי סובלים מבלאי כתוצאה משימוש סביר: שטיח בן עשר שנים מתבלה כי עשר שנים אנשים דורכים עליו. קוד לא מתבלה כשמשתמשים בו אלא כשמשנים אותו, או כשמשנים את העולם בתוכו הוא עובד. בשניהם, זיהוי ותיקון מוקדם של שברים יבטיח עבודה תקינה לאורך זמן.