• בלוג
  • ואולי ChatGPT זה כמו מחשבון?

ואולי ChatGPT זה כמו מחשבון?

21/07/2023

אחד האתגרים בללמד תכנות בעולם של ChatGPT הוא שסטודנטים עלולים לחשוב שאין צורך להבין את הפרטים הקטנים בשביל לכתוב קוד שעובד. הרי אפשר לקחת כל בעיה מתרגילי הבית, להדביק ב ChatGPT ולקבל תשובה נכונה. לכן זה רק נראה הגיוני לחשוב שגם בעבודה הרגילה מתכנתים מקבלים בעיות, מדביקים אותן ל Chat GPT ומעתיקים את התשובות לפרויקט גדול שעליו אנחנו עובדים.

אולי המתכנתת שנעזרת ב Chat GPT היא כמו המתמטיקאית שנעזרת במחשבון? אולי מתכנתים צריכים לדעת רק את ה"מה" ולתת למחשב להבין לבד את ה"איך"? ואולי כך יראה המקצוע שלנו בעתיד?

אולי.

בינתיים Chat GPT לא הוכיח את עצמו בפרויקטים גדולים ואנחנו לא יודעים אם הוא יוכיח בעתיד. בינתיים (יולי 2023) הבנה של הפרטים הקטנים והיכולת להשתמש בהבנה זו כדי להסיק מסקנות היא אחד ההבדלים החשובים בין ג'וניורים למתכנתים מנוסים. בחזרה למחשבון - מתמטיקאים טובים הם לא בהכרח אלה שיודעים לעשות חישובים מסובכים בראש, אבל מתכנתים טובים הם בדיוק אלה שמכירים את הפרטים הקטנים של המערכת. במובן זה Chat GPT לא דומה למחשבון, כי הוא חוסך מאיתנו בדיוק את הדבר שאנחנו צריכים בשביל להצליח.

אז כן בעבודה בתוך עולם תוכן שאנחנו מכירים ומסוגלים לחשיבה ביקורתית השימוש ב Chat GPT יכול לעזור לנו, כמו חיפוש בגוגל רק יותר מדויק, למצוא עוד משאבים ולחשוב על עוד רעיונות. אבל השימוש בו בעולמות תוכן שאנחנו לא מכירים ובמיוחד כשאנחנו מנסים ללמוד עולם תוכן מסוים הוא עדיין מטעה ומרחיק מהמטרה.

אני מוצא את Chat GPT דווקא הכי יעיל בשאלות "מה" - תציע כמה רעיונות לארכיטקטורה עבור מערכת X, תציע כמה גישות שונות לבדיקה של המערכת ותן לי יתרונות וחסרונות של כל גישה, מה יכול להיות מבנה טבלאות טוב לבעיה מסוימת. בעבודה על שאלות פתוחות אפשר להמשיך את השיחה ולקבל עוד רעיונות עד שנמאס או שצריך להתקדם. במקומות האלה Chat GPT לא מסיים את השיחה אלא מתחיל אותה, ושם דברים נהיים מעניינים.