• בלוג
  • איך לכתוב יותר בדיקות יחידה

איך לכתוב יותר בדיקות יחידה

15/08/2023

בדיקות יחידה הן מגרש החול שלנו בפיתוח תוכנה. בשילוב עם גיט זאת הדרך לחקור רעיונות חדשים - קודם כל עוברים על הקוד בגדול, משנים ממשקים ומימושים ושוברים המון דברים תוך כדי תנועה, אחרי זה מריצים את הבדיקות כדי לסדר מהר את מה שנשבר ותוך כדי התיקון אפשר לראות אם הרעיון החדש משפר את המצב או שעדיף לגנוז אותו.

ובכל זאת מפתחים רבים ממשיכים לכתוב קוד בלי בדיקות, משתמשים בבדיקות איטיות שנותנות תשובה רק אחרי כמה שעות או מתיחסים לבדיקות האוטומטיות בתור משהו שעושים ב QA. הסיבה המרכזית לדעתי היא שאנחנו מערבבים בין "כתיבת בדיקה חדשה" ל"כתיבת תשתית בדיקות".

ברור שיהיה קשה לכתוב תשתית בדיקות. ברור שהתשתית תצטרך לספק מנגנונים קלים לגישה מהירה לתוך הקוד. ברור שתשתית הבדיקות תישבר לעתים קרובות כשהקוד משתנה ונצטרך לתחזק אותה יחד עם בניית הקוד. תשתית בדיקות היא פיצ'ר והיא דורשת השקעה.

מצד שני כתיבה או תחזוקה של בדיקה בתוך התשתית צריכה להיות פשוטה. כשהתשתית טובה אין סיבה שזה יראה אחרת.

ניקח דוגמה לבדיקה פשוטה כאן מהאתר:

test 'should subscribe to blog mailing list' do
  visit blog_index_url
  fill_in :email, with: @email
  click_button I18n.t('sign_up_email')

  assert_selector 'p', text: I18n.t('subscriptions.success')
  assert Subscriber.exists?(email: @email)
end

גם אם לא ראיתם קוד רובי בעבר די ברור מה היא עושה רק מהתיאורים ובחירת שמות המשתנים. בעברית הבדיקה נכנסת לדף האינדקס של הבלוג, רושמת איזשהו אימייל בתיבת האימייל, לוחצת על כפתור ההרשמה ולאחר מכן בודקת שהופיעה הודעת הצלחה ברישום ושהמנוי נכנס לבסיס הנתונים. מוקים? יצירת נתוני התחלה מזויפים בבסיס הנתונים? הפעלת האתר? כל אלה הם חלק מהתשתית.

ככל שאנחנו מתעקשים על בדיקות קצרות וממוקדות יהיה לנו יותר קל לכתוב את הבדיקה הבאה, ולאורך זמן פשוט נכתוב הרבה יותר בדיקות.