• בלוג
  • מה זה בעצם Premature Optimization?

מה זה בעצם Premature Optimization?

27/01/2024

השבוע נתקלתי במקרה בפוסט ישן של מקס צ'רנייק. בפוסט הוא בסך הכל מפרט הרבה דוגמאות לדברים שאנשים עשויים לחשוב שהם Premature Optimization אבל בעצם הם לא - לדוגמה לחשוב על אלגוריתם שמישהו אחר לא חשב או להשתמש במערכת קיימת במקום לפתח משהו מאפס כשיש מערכת שפותרת את הבעיה.

מכל הנקודות בפוסט (תקראו אותו. הוא באמת מעניין ולא חופר), עולה רעיון משותף שהנדסה טובה וחשיבה בריאה הם דבר שכדאי להפעיל מההתחלה, ואינם נחשבים לאיזה אופטימיזציה משוגעת שנעשית מוקדם מדי. אבל מהי אם כן אופטימיזציה לא נחוצה שעדיף לחכות איתה? על זה מקס לא מדבר ואני אנסה להציע כמה רעיונות-

  1. זה אולי עוד לא הזמן לבנות מערכת שגדלה אוטומטית להתמודד עם עומסים, לפני שיש לך לקוחות או צפי לעומסים.

  2. זה אולי עוד לא הזמן לשפר את זמן הטעינה של האתר אם עדיין יש בו באגים והוא לא נפתח בחלק מהדפדפנים.

  3. זה אולי עוד לא הזמן להוסיף 2FA (אופטימיזציה למנגנון אימות משתמשים) אם עדיין אין לך מספיק משתמשים או שאין מידע רגיש השמור במערכת.

  4. זה אולי עוד לא הזמן ליצור אבסטרקציה חדשה בקוד, לפני שאנחנו מבינים מה יהיה המבנה הסופי שלו ועם איזה שינויים בדרישות עוד נצטרך להתמודד.

הסיפור של Premature Optimization הוא קודם כל סיפור של פוקוס וסדרי עדיפויות. אנחנו נגיד שיש לנו Premature Optimization כשאנחנו מתקנים את הדברים הלא נכונים במערכת במקום להתרכז בבעיות הכואבות שלה, כלומר זאת פחות שאלה של "איך" ויותר שאלה של "מה", וחשוב לקחת בחשבון את העלויות.

יצירת אבסטרקציה בקוד שפותרת בצורה אלגנטית בעיה היום עלולה להיות Premature Optimization בגלל שאולי איתה יהיה לנו קשה להתמודד עם דרישות חדשות בעתיד.

תוספת של שרת Memcache כדי לשפר ביצועים עלולה להיות Premature Optimization כי תוספת מכונה גוררת עלות תפעול, השרת יכול ליפול, צריך להתקין גירסה חדשה ולהיזהר מפירצות וקונפיגורציה לא נכונה ונפילה של השרת יכולה ליצור תגובת שרשרת שתפיל את כל המערכת. אם אין לי עדיין בעיות ביצועים שדורשות Cache אני רק משלם את המחיר בלי לקבל תמורה משמעותית.

יצירת מנגנון אימות מאובטח יותר עלולה להיות Premature Optimization כי הלקוחות שלי אולי לא צריכים את המנגנון המתוחכם, והוא יכול לפגוע בהם אם הסמס לא מגיע או שהחליפו טלפון ושכחו להעביר את אפליקציית ה Authenticator למכשיר החדש.

בשורה התחתונה המפתח להבנה מהו Premature Optimization יהיה בחינת העלות של הפיצ'ר או המנגנון, כולל עלות הפיתוח או התחזוקה של אותו פיצ'ר, והאם התמורה שאקבל מאותו פיתוח שווה את המחיר.