ואז גיליתי

אני כותב עכשיו בוט לטלגרם שכולל הודעות עם כפתורים, למשל דמיינו הודעה על הפוסט הזה שכוללת כפתור "לייק". המימוש מסתבר מחזיר אותנו לאתגר הקלאסי של כפתורים בממשק - איך להוסיף מידע מעניין לאירוע הלחיצה על הכפתור. ואני אסביר.

כשמשתמש לוחץ על כפתור "לייק" מופעלת פונקציה. אותה פונקציה צריכה להבין לאיזה פוסט צריך לסמן את הלייק לפני שתוכל ללכת לעדכן את הפרטים בבסיס הנתונים.

פונקציה שמטפלת בלחיצה על כפתור מקבלת את הפרמטרים הבאים: flags, game, peer, msg_id, data, password, ולכן הדבר שנראה לי הכי הגיוני כשניגשתי לממש את זה פעם ראשונה היה לשים את המידע החשוב בשדה data של הכפתור, ואז לקבל את המידע הזה בטיפול בלחיצה. בדוגמה של הלייק נשים את ה URL של הפוסט בתור data, נקבל אותו בפונקציה שתטפל בלחיצה כל הכפתור והכל טוב.

(ואז גיליתי)

ופה הסיפור נהיה מעניין כי אחרי שהתחלתי לבדוק את הבוט ראיתי שחלק מהכפתורים עובדים וחלק לא עובדים. המשך מחקר הביא אותי לגילוי העצוב שיש מגבלת אורך על אותו callback data של 64 תווים. עם ה URL-ים הקצרים לא היתה בעיה אבל כשהיה URL ארוך מספיק הקוד לא עבד.

לנקודות האלה של "עכשיו גיליתי" יש פוטנציאל לחשוף משהו מעבר למימוש הספציפי, ויכולת לדחוף אותנו לפיתרונות מהירים שיפגעו בנו בטווח הרחוק. במקרה של הבוט הנה כמה אפשרויות:

  1. אפשר להישאר עם המבנה של שמירת URL-ים בכפתורים, אבל פשוט לעבור דרך שירות קיצור URL-ים כדי לוודא שכולם קצרים יותר מ 64 תווים.

  2. אפשר לייצר ב DB מזהה אקראי אחר קצר יותר לכל פוסט, נקרא לו "מזהה קצר בשביל כפתור טלגרם" ולכתוב אותו בתור הערך של ה data.

  3. אפשר לשים לב לפרמטר נוסף msg_id ברשימת הפרמטרים של טיפול בלחיצה. בעזרת מזהה ההודעה אני יכול להגיע להודעה שכללה את הכפתור ולהסתכל שם מה היה ה URL של הפוסט.

  4. אפשר ללכת עוד צעד ולשמור ב DB כל הודעה שהבוט שולח, עם מפתח זר לפוסטים. עכשיו כשאני אקבל msg_id אני לא צריך לחפש בהיסטוריית ההודעות בטלגרם ויכול לעשות את הבדיקה אצלי ב DB.

"ואז גיליתי" זו נקודה שהופכת אירוע שבכלל לא חשבתי עליו כשכתבתי את הקוד למשהו מעניין. ואז גיליתי, ועכשיו אפשר לחשוב קצת יותר לעומק על פיתרון, ועל הריפקטורינג שצריך בשביל להגיע לאותו פיתרון, ואולי לחשוב איך לבנות את זה כדי שיהיה קל לעבור לפיתרון Fallback נוסף אם אני אגלה עוד בעיות. "ואז גיליתי" אלה ההזדמנויות שלנו לשפר את מבנה הקוד כדי להתמודד טוב יותר עם שינויים בעתיד.