טיפוס של GUI

10/03/2024

בבניית מערכת צריך להתחיל מהממשק הגרפי או מבסיס הנתונים?

את הארכיטקטורה צריך לכתוב מלמעלה למטה (קודם האבסטרקציות ואחרי זה הקוד עצמו) או מלמטה למעלה (קודם הקוד וכשרואים חלקים משותפים מייצרים אבסטרקציה)?

את הבדיקות כותבים לפני או אחרי הקוד?

כבר לפני הרבה שנים הבנתי שאין תשובה אחת שמתאימה לכולם וזה בסדר - אבל בגלל שרוב האנשים שקראתי היו עקביים בדעות שלהם חשבתי בטעות שזה עניין של טעם אישי, כלומר אתה יכול להיות בצד של TDD או בצד של הבדיקות אחרי הקוד. אתה יכול להיות בצד שכותב רק בדיקות אינטגרציה (וחושב שבדיקות יחידה הן בזבוז זמן) או שאתה מאמין בבדיקות יחידה וכותב אותן על כל מודול. אתה יכול להיות טיפוס שכותב GUI קודם או טיפוס שכותב קודם את קוד צד השרת.

אני טיפוס של GUI הייתי חושב בלב וממשיך לכתוב את הממשק לפרויקט הבא. עד שיום אחד זה כבר לא עבד. שמכל מיני סיבות ואילוצים של הפרויקט כל פעם שניסיתי להתחיל מה GUI הקוד לא כתב את עצמו בכלל והגענו למבוי סתום. היפוך הכיוון עזר לקדם את הפרויקט אבל יותר מזה עזר לי לצאת מהקיבעון.

אני יכול להיות טיפוס של GUI או של Back End, אבל זה בכלל לא רלוונטי. יותר חשוב לשאול מה האילוצים של הפרויקט? מה מידת הגמישות שנצטרך בו? מה אנחנו יודעים לעומת מה עוד צריך לגלות? איזה חלקים צפויים להשתנות? ואולי בכלל אפשר לחלק את העבודה ולהתקדם במקביל?

שורה תחתונה השאלה היא לא איפה אנחנו מרגישים יותר נוח אלא מה טוב לפרויקט ומה יאפשר לנו יותר גמישות כשנצטרך אותה. מתכנתים טובים צריכים להיות מסוגלים לעבור בין הגישות ולהעדיף תמיד את טובת הפרויקט.