דינו או באן

כמו כל תוכנה שהיתה איתנו הרבה זמן, גם node.js מושך איתו הרבה קוד ישן ופיצ'רים שאף אחד כבר לא יודע שקיימים. הדברים האלה מאטים את הפיתוח וגם את הזמן הריצה וזה לא סוד שיישומי node היו יכולים להיות מהירים יותר.

נוסף על כך נוד מוגבל על ידי מבנה וארכיטקטורה שאנשים כבר התרגלו אליהם ונטועים עמוק בתוך האקוסיסטם של הפרויקט. דברים כמו ניהול תלויות דרך package.json, הגירסה שלהם ל Buffer-ים והגירסה שלהם ל Stream וכמובן CommonJS ועוד המון פיתוחים שעברו סטנדרטיזציה אחרי שנכנסו ל Node.

בכל ההשוואות שמצאתי בין שלושת הכלים באן היה המהיר ביותר, עם יעד להיות כמה שיותר תואם ל node. בגירסה 1.1 שיצאה עכשיו הם מספרים בהתלהבות על ה APIs הלא מתועדים של node שהם משכפלים.

דינו הגיע עם מודל הרשאות מאובטח By Default, תמיכה בלתי מסויגת בסטנדרטים של JavaScript ו TypeScript. הם באו כדי ליצור עולם טוב וסטנדרטי שיהיה קל להעביר בו קוד בין השרת לדפדפנים.

לאן זה הולך?

קשה לי לדמיין עתיד בו node.js ממשיך להוביל. אם באן יעבדו נכון מהר מאוד אנשים יתחילו להחליף את ה node שלהם ב bun בלי להרגיש בהבדל. ובדיוק כמו שאף אחד לא מתגעגע לוובפאק גם לא נראה געגועים ל node. הדבר החדש יעבוד בדיוק אותו דבר רק מהר יותר.

ועדיין אני מקווה לראות את דינו לוקח את ההובלה. יש להם קהילה מפרגנת ומיתוג טוב וכוונה אמיתית ליצור משהו טוב יותר. אם זה יקרה זה לא יהיה Drop In Replacement אלא בחירה חדשה שנצטרך לעשות. אני אשמח להתעורר יום אחד ולגלות שכמו שלא הייתי צריך יותר את jQuery אני גם לא אצטרך את כל ה require, ה Buffer וה APIs הלא מתועדים.