• בלוג
  • הבחירה היא לא בין הצלחה לכישלון

הבחירה היא לא בין הצלחה לכישלון

05/04/2024

יום אחד ישבתי לחקור תעלומה שנראתה ממש פשוטה, ובאמת אחרי רבע שעה מצאתי מה היה שבור בקוד ואפילו למדתי משהו חדש על איך המערכת עובדת.

ויום אחר ישבתי לחקור תעלומה שנראתה ממש פשוטה, אבל הפעם אחרי יום שלם לא היה לי קצה חוט. כל כיוון שניסיתי הגיע לדרך ללא מוצא ובסוף היום התקלה רק נראתה הרבה יותר חמורה ממה שהיתה בבוקר. יותר גרוע מזה היתה תחושת ההחמצה - על מה בזבזתי את היום? התקלה לעולם לא תיפתר וגם את השעות אף אחד לא יחזיר לי.

הייתי רוצה להיות מסוגל לבחור רק בהצלחות, להסכים לחקור רק את התעלומות שילמדו אותי משהו חדש ושלא יקחו יותר מדי זמן. הייתי רוצה לספר לכם שיש טריק שמאפשר לזהות את הדברים האלה מראש. אבל האמת שאם יש אחד כזה אני עוד לא מצאתי אותו. במציאות שאני מכיר, הבחירה היא לא בין הצלחה לכישלון אלא בין ניסיון לוויתור. בין המאמץ ללמוד משהו חדש ולפתור בעייה שאני עדיין לא יודע איך תיגמר לבין היצמדות לבעיות המוכרות וניצול מקסימלי של הזמן כדי ליצור ערך.

זאת לא בחירה קלה, ולא חייבים לבחור את אותו דבר בכל התחומים בחיים. אבל הבנת הבחירה עוזרת לקבל יותר בהבנה את הכישלונות שגם יגיעו. הבחירה היא לא בין הצלחה לכישלון אלא בין לנסות ללא לנסות. התוצאה היא מחוץ לסקופ.