• בלוג
  • אבל אני לא משתמש ב xz

אבל אני לא משתמש ב xz

כמה בעיות של העולם בעקבות הניסיון האחרון לשתול דלת אחורית בתוכנה שכולם משתמשים בה-

קוד פתוח זה רעיון מעולה. כולם משתמשים באותם מוצרים ובאותן תשתיות וזה כיף ונותן מקום לחדשנות טכנולוגית. קוד פתוח ממש חסר לי בעולם של ה Generative AI ואני לא רוצה לדמיין איך החיים היו נראים אם בכל מוצר היינו צריכים לשלם תמלוגים למאות או אלפי חברות. אבל קוד פתוח זה גם בעיה, כי פירצה קוראת לגנב וכי מתכנתי קוד פתוח מרוויחים מעט מדי ואחראים על יותר מדי. בסוף אנשים חכמים מצליחים לקבל את אמון הקהילה והפוטנציאל לנזק הוא עצום.

שרשרת אספקה זאת בעיה אמיתית. מוצר א משתמש במוצר ב שמשתמש במוצר ג שמשתמש במוצר ד וכך הלאה עשרות ומאות רמות. מספיק שמישהו מצליח לשכנע את אחד המתכנתים שאחראיים על מוצר שנמצא ממש למטה בשרשרת לתת בו אמון וכך לשתול קוד זדוני באותו מוצר, שרשרת האמון עובדת לרעתנו והקוד הזדוני מגיע למוצרים שאנחנו כן מכירים ואוהבים ואפילו למערכת ההפעלה.

מזל כך הגדיר אנדרס פרוינד, המתכנת שלגמרי לא קשור לסיפור אבל במקרה גילה את הקוד הזדוני, את הנסיבות לזיהוי הדלת האחורית. בהסתכלות קדימה יש סיבה לדאגה. גם אם המבצע הזה נכשל הוא לא היה הראשון ולא יהיה האחרון.

נראות אולי הסיכוי היחיד שלנו לצאת טוב וקצת לשפר את האבטחה של העולם. פרויקט xz הוא פרויקט בקוד פתוח אבל בניית הבינארים להפצה נעשתה על המכונה של המפתח הזדוני. אחת ההבטחות של קוד פתוח היא שיותר עיניים יכולות לראות יותר באגים. בסיפור של xz מישהו ידע את זה ועבד קשה בשביל להסתיר את הפריצה.