• בלוג
  • ריאקט, אפקט וספריות משיכת מידע

ריאקט, אפקט וספריות משיכת מידע

25/05/2024

בחור פירסם ברדיט (אני חושב שזה בחור כי הכינוי שלו מסתיים ב boyy) שהוא ניסה להתקבל לעבודה, הגיש מבחן בית בריאקט והפיתרון שלו לא היה מספיק טוב ולכן לא התקבל. מה שמיוחד בפוסט הזה זה שהחברה העבירה לו פידבק על הדברים בגללם הוא נכשל ואחד הסעיפים בפידבק היה:

Data is requested twice in development mode, this is due to using a useEffects in Strict Mode for querying - We’d recommend using a library to help with fetching and checking out this: https://react.dev/learn/you-might-not-need-an-effect

המאמר בקישור ארוך ומדבר על המון מקרים בהם אנשים משתמשים באפקטים בצורה לא נכונה. החלק שמדבר על אפקטים ומשיכת מידע משרת מתחיל בכותרת Fetching data. אבל בחלק זה הם דווקא מסבירים שמשיכת מידע משרת היא אכן אפקט ויש להשתמש ב useEffect בשבילה. ככה גם אני מלמד בקורסים פה וככה נכון לחשוב על הסיפור. הבעיה כאן היא לא שימוש במנגנון לא נכון (אפקט), אלא שימוש לא נכון במנגנון. האפקט לא צריך למשוך תמיד את המידע אלא לסנכרן בין המידע שעל השרת למידע ששמור בצד לקוח באיזשהו סטייט גלובאלי של האפליקציה.

השימוש בספרייה לשליפת מידע כמו react-query או swr או RTK Query לא מחליף את האפקט. לספריה אין מנגנון קסם לשליפת מידע מלבד useEffect, אלא שהאפקט שממומש בקוד הספריה עושה יותר עבודה מהמימוש הנאיבי שאותו משתמש הגיש.

(והסקרנים שרוצים לגלות מה בדיוק ספריית fetch עושה מוזמנים להציץ במימוש של swr. שימו לב שם ש useIsomorphicLayoutEffect קורא ל useEffect או ל useLayoutEffect).

נ.ב. בעיה שניה שהיתה לי עם הפידבק הזה היא הפוקוס על הבעיה במצב פיתוח. נכון מימוש נאיבי של אפקט גורם למשיכת מידע מהשרת פעמיים במצב פיתוח, אבל זה לא חשוב בשום צורה וזאת לא הבעיה עם מימוש זה. רוב הזמן האפליקציה ממילא לא תרוץ במצב פיתוח. הבעיה במימוש היא שסטייט של קומפוננטה הוא לא המקום הנכון לשמור Cache של מידע שמגיע מהשרת כי הרבה פעמים אנחנו צריכים את אותו מידע במופעים שונים של אותה קומפוננטה או בקומפוננטות שונות על העמוד.