• בלוג
 • עוד כמה טיעונים נגד טייפסקריפט

עוד כמה טיעונים נגד טייפסקריפט

15/06/2024

הטיעון הראשון נגד טייפסקריפט הוא שאין צורך היום להוסיף שלב "בנייה" ועדיף לשלוח לדפדפן ישירות את הקוד שאנחנו כותבים, במיוחד מאחר ודפדפנים תומכים ב ES Modules ו Import Maps. אני שם את הטיעון הזה בצד כי האמת שהתרגלנו לשלב הבנייה.

הטיעון השני נגד טייפסקריפט יותר מעניין - והוא שטייפסקריפט פשוט לא מספיק טובה ואפילו במקרים פשוטים צריכים להוסיף מעקפים. קוד לדוגמה:

type Table = Array<Array<number>>;

function duplicateRow(table: Table, rowIndex: number): Table {
  if ((rowIndex >= table.length) || (rowIndex < 0)) {
    throw new Error("row index out of range")
  }

  return [...table.slice(0, rowIndex), table.at(rowIndex), ...table.slice(rowIndex)];
}

הקוד הזה אינו טייפסקריפט תקני כי טייפסקריפט לא יודע ש at חייב להחזיר שורה מתוך המערך כי כבר וידאנו שהאינדקס נמצא בטווח שורה מעל. וכן אני יכול להחליף את ה at בסוגריים מרובעים ואז הכל יתקמפל, ואני יכול לבקש מטייפסקריפט להתעלם מהשגיאה ואני יכול להוסיף as וכל הטריקים האלה, אבל זה בדיוק סוג השינויים שאנחנו לא רואים את הערך שלהם.

וטיעון שלישי הוא הקהילה. גם אם אנחנו מצליחים להתמודד עם הסיבוכיות בקוד שלנו הרבה מאוד ספריות טייפסקריפט כוללות אינסוף טריקים של השפה כדי ליצור בצורה אוטומטית את הגדרות הטיפוסים לפי קוד שאנחנו כותבים. לדוגמה רידאקס טולקיט לוקחת את קוד ה Reducers ויוצרת ממנו הגדרות טיפוסים, אבל אם יש טעות קטנה בקוד או אפילו מבנה שהוא לא בדיוק מה שכותבי Redux Toolkit התכוונו אנחנו יכולים למצוא את עצמנו מול הודעות שגיאה איומות שייקח הרבה זמן לפענח. או אפולו שמכניסה להגדרות הטיפוסים ממש את שאילתות ה GraphQL (כמחרוזת מילה במילה) ואז אם אחרי יצירת הטיפוסים אני משנה אפילו פסיק או רווח בשאילתה פתאום כל מערכת הטיפוסים מפסיקה לעבוד. או קיסלי שמבין לבד את מבנה הטבלאות וגוזר ממנו דינמית הגדרות טיפוסים כדי ששאילתות שאנחנו כותבים יהיו Type Safe ובדרך מביא את טייפסקריפט לקצה. כל עוד זה עובד וכל הגדרות הטיפוסים המוזרות מוכלות רק בתוך קוד הספריה הכל בסדר, אבל כמעט בכל ספריה מגיע רגע שצריך להיכנס פנימה לקוד שלהם כדי להבין איך לכתוב את הטיפוסים כך שטייפסקריפט יהיה שמח.

אני עדיין אוהב טייפסקריפט וחושב שהיא טובה יותר מהאלטרנטיבה של כתיבה ללא טיפוסים לרוב הפרויקטים, אבל אי אפשר להתעלם מהמורכבות של השפה והאקוסיסטם.