• בלוג
 • יתרונות וחסרונות של למידה ממושחקת

יתרונות וחסרונות של למידה ממושחקת

06/07/2024

בשנים האחרונות הרעיון של Gamified Learning תפס תאוצה ומהווה אלטרנטיבה לשיטות למידה ישנות יותר. כשבאים עם ציפיות נכונות מנגנונים כאלה יכולים להיות מהפכניים ולקדם אותנו יותר מכל טכניקה אחרת. בפוסט זה אנסה להבין אתכם את המאפיינים של שיטת הלמידה הממושחקת ואשתף מהניסיון שלי מה עבד.

1. מהי Gamified Learning

למידה דרך משחק היא שיטת למידה בה החלק הלימודי קורה מעצמו בזמן שאנחנו משחקים במשחק, אבל המשחק בנוי מראש כדי להעצים את אותו חלק לימודי. או במילים אחרות שיטת למידה בה אלמנטים מתחום המשחקים קובעים את מהלך הלימוד. אלה הדברים המרכזיים שאנחנו מצפים למצוא באפליקציות למידה מסוג זה:

 1. משימות קצרות שאפשר לסיים תוך שניות, בדרך כלל יינתנו ברצפים של "שיעורים" שגם אותם אפשר לסיים ב 2-3 דקות.

 2. שימוש ב"נקודות" וספירת "רצפים" כדי לעודד את המשתמשים לחזור לשחק כל יום. הרבה פעמים משתמשים בשיטת המקל והגזר בתוך האפליקציה, מצד אחד מאיימים שתאבד את הרצף ובאותו זמן מדגישים בכתב ובפירסומות כמה חשוב לתרגל כל יום.

 3. יצירת הישגים מהירים מלאכותיים, כשהאפליקציה דואגת לגשר על הפערים.

 4. קבלה של טעויות בתור חלק מהתהליך, או "לא לעשות עניין מטעויות".

שתי המשפחות המרכזיות של למידה דרך משחק שאני התנסיתי איתן היו Duolingo (בעיקר ללימוד שפות אבל יש להם גם מתמטיקה ואנגלית) ו Simply (בעיקר ללימוד נגינה אבל יש גם שירה וציור). ניסיתי גם אפליקציות למידה דרך משחק לספורט ולתכנות אבל מצאתי אותן הרבה פחות ממכרות.

2. מה אפשר להשיג מאפליקציית לימוד דרך משחק

אפליקציות של לימוד דרך משחק עוזרות להתמודד עם לא מעט אתגרים של לימוד מיומנות חדשה:

 1. בעיית המוטיבציה ובמיוחד בהתחלה - כשמתחילים משהו חדש עדיין לא מצליחים להגיע להישגים ולכן קשה להתמיד.

 2. בעיית ההפתעה אחרי כמה שבועות - מכירים את זה שמתחילים לעשות ספורט ואחרי שבועיים מפסיקים לבוא לחדר כושר? זה קורה כי אחרי שבועיים-שלושה של כל לימוד החיים האמיתיים חוזרים ואנחנו מגלים מצד אחד שייקח המון זמן להגיע להישגים ומצד שני שיש עוד המון דברים שצריך לעשות וקשה למצוא זמן ולהתמיד. הבום הזה גורם לירידה עצומה ופיתאומית במוטיבציה אחרי שלושה שבועות.

 3. הקושי למצוא זמן. זה עובד בגלל שאם אני יכול בחמש דקות ביום ללמוד שפה אז אין לי תירוץ לא להיכנס לאפליקציה ולהתאמן את החמש דקות האלה. המשחקים בנויים בכוונה כדי לאפשר התקדמות בזמנים מאוד קצרים.

לכן מעבר לזה שקל מאוד להתחיל ללמוד מיומנות חדשה אנחנו גם מצליחים להגיע לרמה לא רעה בכלל באמצעות אפליקציות אלה. בסוף גם אם האפליקציה מלמדת מעט מאוד, עצם זה שממשיכים להתאמן כל יום וכל הזמן יש פוטנציאל התמכרות אומר שאנחנו משקיעים המון זמן באימון וזה מביא תוצאות.

3. מה החסרונות של אפליקציות לימוד דרך משחק

ובכל זאת היוטיוב מלא בסרטוני אלף ימים בדואולינגו ואני עדיין לא מדבר ספרדית. מה שבור פה? בשביל לענות צריך לחזור לשיטת הלימוד:

 1. משימות קצרות שאפשר לסיים תוך שניות אומר שאנחנו אף פעם לא מתמודדים עם אתגרים משמעותיים שדורשים יותר השקעה - אתגרים כמו שיש בחיים האמיתיים.

 2. יצירת הישגים מהירים מלאכותיים אומר שאנחנו חושבים שאנחנו יודעים יותר ממה שאנחנו יודעים באמת ולא מנסים להשלים את הפער באמצעים אחרים.

 3. שימוש בנקודות אומר שהרבה פעמים אנחנו מחפשים להגדיל את הנקודות במקום לעשות משהו שיותר יקדם אותנו בנושא אותו אנחנו לומדים.

 4. היכולת לטעות בלי הגבלה אומרת שלפעמים אנחנו לא מתאמצים מספיק כדי להבין את התיאוריה ולמנוע טעויות בעתיד.

מכל הסיבות האלה למידה דרך משחק יכולה להביא אותנו עד רמה מסוימת אבל החל ממנה כבר קשה להתקדם רק בשיטה זו. יש רגע שבו צריך להיפרד מהאפליקציה או לפחות להוסיף עליה דרכי לימוד נוספות מסורתיות יותר.