• בלוג
  • איך ללמוד תכנות לבד מהבית ב 2024

איך ללמוד תכנות לבד מהבית ב 2024

04/07/2024

לפני 4 שנים כתבתי כמה טיפים איך ללמוד תכנות לבד מהבית. מאז קרו כל מיני דברים ודבר אחד ששינה את הכל, וזה ההופעה של ChatGPT וחבריו הרובוטים. ככה זה נראה היום.

1. האם זה בכלל אפשרי?

לפני 4 שנים כתבתי שאפשרי ללמוד לתכנת לגמרי לבד מהבית והדבר הזה עדיין נכון ובמידה רבה אפילו הרבה יותר קל. בעזרת מנועי GPT כל אחד ואחת יכולים לבנות לעצמם מסלול לימודים אישי כדי ללמוד בדיוק את הדברים שמעניינים אותם. אפילו לא צריך למצוא קורס וידאו טוב או מדריך ברשת.

אז כן עדיין צריך מוטיבציה ועדיין צריך להיות מסוגלים להתמיד במשהו גם כשהוא לא עובד ולהשקיע שעות מתוך אמונה שיהיה בסדר בסוף אבל בצד החיובי תמיד יש מה לשעות ואיך להתקדם.

2. איזה שפת תכנות ללמוד?

כשרק מתחילים ללמוד זה בכלל לא חשוב איזה שפת תכנות בוחרים. פעם חשבתי שכדאי ללמוד שפת תכנות שיש עליה הרבה חומרים ומדריכים ברשת. היום עם הבוטים זה ממש לא חשוב כי ממילא ה AI יודע הכל.

במקום לחפש שפה פופולרית כדאי להתחיל בלחשוב מה אנחנו רוצים לבנות. זה יכול להיות אוטומציה על נתונים באקסל שאתם עורכים, בוט לטלגרם, אתר או משחק לטלפון. ברגע שיש קונספט אפשר להתקדם.

3. איפה מתחילים?

שלב ראשון הוא להבין איזה כלים צריך להתקין על המחשב. הייתי הולך לאיזה Claude או ChatGPT עם שאלה כמו:

What tools do I need to build a mobile game for Android?

ואז אפשר לחדד את הרשימה עם:

Let's say I'm starting to program my mobile game from scratch - and I have no idea how to write code. What's the easiest way to build my first game? Focus on free tools

עכשיו כבר קיבלתי המלצה מפורשת על Godot ולינק למדריך שמסביר איך לבנות את המשחק הראשון. אגב אחרי ההתקנה אני יכול להמשיך עם קלוד ולבקש ממנו הסברים על כל שלב במדריך, דוגמאות קוד וגם כשמקבל הודעות שגיאה להדביק אותן לחלון ה Chat כדי לקבל פיתרונות.

בעזרת מנועי AI והחומר שיש באינטרנט בניית הדבר שרציתם לבנות היא לגמרי אפשרית אפילו אם אתם מתחילים ממש מאפס.

4. האם אי פעם אצליח למצוא עבודה?

כן, אבל זה ייקח זמן. כתבתי לפני 4 שנים וזה עדיין נכון - יש אנשים שיצליחו למצוא עבודה מאוד מהר, ואחרים שיצטרכו יותר זמן, אבל בגדול עבודה בתור Junior בסוף מוצאים.

מבחינת ציפיות לדעתי בין חצי שנה לשנה זה הזמן שדרוש כדי להגיע לרמה שאפשר למצוא עבודה ראשונה.

5. איך להתקדם בתעשייה?

אני בטוח שאפשר ללמוד תכנות מאפס והיום עם מנועי ה GPT זה אפילו קל מתמיד. אחרי שמתחילים לכתוב דברים, לומדים איך לכתוב כמעט כל דבר לבד בעזרת Chat GPT ומוצאים את העבודה הראשונה מגיעה הקפיצה הבאה, והיא ההבנה שלכתוב קוד זה גם לעבוד עם אנשים. מערכות גדולות שונות ממערכות שאתם כותבים לבד ועבודה בצוות שונה מאוד מעבודה עם Chat GPT.

בשלב הזה תרצו ללמוד יותר על Design Patterns, אלגוריתמים, סיבוכיות, שפות תכנות חדשות, תכנות מונחה עצמים, ועוד המון נושאים שמתכנתים צריכים כדי להתקדם. זאת הנקודה שיהיה לכם מועיל לקחת קורס מסודר, ספר או אפילו לימודים לתואר כדי לחזק את הידע ולעזור לשים את התיאוריה במקום יחד עם הפרקטיקה.

בהצלחה!