• בלוג
  • ראיונות עבודה הם לא פיקניק (אבל אפשר להשתפר בהם)

ראיונות עבודה הם לא פיקניק (אבל אפשר להשתפר בהם)

10/03/2016

יש מעט מאוד אנשים שאוהבים ראיונות עבודה, וזה כמובן נהיה גרוע ככל שתקופת חיפוש העבודה מתארכת. אנשים רבים עדיין מגדירים את עצמם לפי מקום העבודה, והחברה מסתכלת על "מובטלות" כמצב של חולי זמני. כל זה שם לחץ בלתי נסבל על מחפשי עבודה רבים למצוא כבר עבודה ונותן הרגשה שכל יום שעובר פועל לרעתנו. תוסיפו לזה את חשבון הבנק המצטמק עקב היעדר הכנסות וקיבלתם צרה של ממש.

אבל בניגוד למה שאולי מספרים לכם, זה לא חייב להיות כך. שינוי גישה במהלך החיפוש יכול לעשות פלאים לתהליך וגם לתוצאה ולהביא אתכם לעבודה מתגמלת ומתאימה לכם בלי מסע הייסורים שבדרך.

המטרה בשינוי הגישה היא להפוך את התהליך. להביא למצב שכל יום שעובר פועל לטובתכם. אבל איך?

1. הגדרה עצמית

בעיה ראשונה שיש לפתור היא ההגדרה העצמית. להגדיר את עצמך כ"מובטל" זה סיוט. זה מזמין לחץ מצד משפחה וחברים ושאלות בלתי פוסקות מתי תמצא כבר עבודה או הצעות עבודה לא רלוונטיות שרק מוסיפות ללחץ.

נסו להחליט במקום שאתם משקיעים זמן בשדרוג היכולות המקצועיות שלכם, למשל דרך פיתוח של אתר חדש או אפליקציית מובייל מדליקה. שנינו יודעים שזה כנראה לא יהיה ה Candy Crush הבא אבל לפחות יש לך עכשיו משהו לספר לדודה.

מלבד היכולת לספר לעצמך ולסובבים שאתה מנצל את הזמן בצורה חיובית, יש פה אפקט נוסף שהוא שדרוג יכולת מקצועית. האתר או האפליקציה החדשה יתנו לך סיפור טוב לספר בראיון העבודה הבא.

2. הדרדרות מקצועית

בעיה שניה היא החשש (המוצדק) של חברות לגייס מישהו שלא עבד תקופה ארוכה. יש פה גם חשש שלא תצליח להתאקלם לסביבת העבודה הארגונית, וגם חשש מקצועי שהרי הטכנולוגיה השתנתה מאז השורה האחרונה בקורות החיים שלך.

שיפור יכולת מקצועית הוא משהו שאנחנו עושים בשוטף כשאנו עובדים, ויכול להיעשות בעוצמה הרבה יותר גבוהה בתקופות שבין עבודות. כשאתה עובד בחברה לרוב תצטרך לבצע משימות שימלאו את רוב היום שלך, אבל כשאתה עובד על אתר או אפליקציה ואתה הבוס של עצמך אפשר לחלק אחרת את הזמן.

בוא ננסה לשלב קורס מקצועי בבניית יישומי Web תוך כדי פיתוח האתר, כדי לראות איך מקובל בתעשיה להתמודד עם האתגרים שאתה נתקל בהם. לפני השינה נסה לקרוא ספר מקצועי על אלגוריתמים, שיפור ביצועים, אבטחת מידע, או כל נושא אחר שלא ממש יוצא לך לגעת בו בעבודה השוטפת, אבל ישדרג משמעותית את היכולות שלך.

תמיד שאלת למי יש זמן לכתוב בלוג כשעבדת בהייטק? עכשיו לך יש. כתיבת פוסט פעם בשבוע על האתגרים ומה שלמדת באותו השבוע זו דרך מעולה לחזור על החומר (וייתן עוד משהו מעניין לספר בראיון העבודה הבא).

תמיד שאלת מי האנשים שהולכים להרצות בכנסים מקצועיים? עכשיו זה תורך. תמיד יהיה מישהו שיחפש מרצה למשהו, ודרך כתיבת הרצאה והעברתה תוכל להמשיך ולחדד את היכולות המקצועיות שלך.

3. כסף

את זה השארתי לסוף כי כסף זה הנושא עם הכי הרבה התנגדויות. בלי לפגוע באף אחד, הרושם שלי משיחות עם מחפשי עבודה זה שכסף לעולם אינו הבעיה המרכזית. שוב ושוב פגשתי אנשים שהתלוננו שהם חייבים עבודה כי חסר להם כסף, אבל כשהציעו להם עבודות פרילאנס העדיפו לוותר.

בניסוח בוטה יותר: עליך לנתק את החיבור בין כסף לעבודה ולהתחיל להרוויח כסף גם ללא משרה קבועה. ההייטק בארץ מספק בלי סוף אפשרויות לפרילאנסרים לעבוד בשכר נמוך (בסטנדרטים של הייטק) אך בהחלט מספיק גבוה כדי לגמור את החודש. נכון, העבודה בלי ימי חופש, קרן השתלמות או הטבות סוציאליות, אבל מצד שני אתה עובד מהבית מספר שעות מצומצם בשבוע ובאותו הזמן ממשיך לחפש עבודה אמיתית.

קחו 10 שעות בשבוע לכתוב קוד שאתם לא אוהבים לאנשים שאתם לא אוהבים בתנאים ומחיר נמוכים בהרבה ממה שאתם רגילים או ממה שתקבלו בעבודה במשרה מלאה. מבאס? בטח, אבל פתרתם את בעיית הכסף וקניתם לעצמכם עוד זמן ושקט נפשי להמשך תהליך החיפוש.

לא בטוח ששינוי הגישה הזה יקצר את זמן החיפוש, אבל בוודאות שינוי גישה כזה יאפשר לך להמשיך לחייך גם במהלך החיפוש ולהמשיך להיות בררן גם אחרי חודשים של חיפוש עבודה. ובעיקר, שינוי הגישה הזה הופך את הזמן לחבר. בכל יום שאתה מחפש אתה רק מקצועי יותר, מיומן יותר ובררן יותר. סיכוי טוב שזה ישפיע על העבודה שבסוף כן תחליט לקחת.