• בלוג
  • 3 רעיונות לשדרוג קורות החיים שלך

3 רעיונות לשדרוג קורות החיים שלך

27/06/2016

למסמך קורות חיים יש מטרה אחת בלבד, והיא שמי שקורא אותו יזמין אותך לראיון עבודה. למי שקורא את הקו"ח שלך יש גם מטרה אחת בלבד, והיא למצוא מועמד שיתקבל לעבודה. חיבור שני החלקים מלמד אותנו שמסמך קו"ח צריך לספר את מה שיגרום למעסיק שמחפש עובד כמוני להתקשר אליי.

בשביל זה הכרחי שהקו"ח יספרו עליכם את הדברים שמעסיקים רלוונטים רוצים לשמוע.הנה כמה רעיונות לסעיפים שרוב האנשים שוכחים להכניס לקו"ח וחבל.

1. תיק עבודות

הדבר הראשון והחשוב ביותר הוא העבודה שלי, או רשימה של פרויקטים שכתבתי. כשאני רואה עבודה של מועמד אני יכול לראות אם סגנון הכתיבה תואם לדברים שאנחנו רגילים אליהם בארגון, אם מדובר בטיפוס שאוהב להמציא מחדש את הגלגל או מחפש להשתמש בקוד קיים (גם כשהקוד הקיים לא יושב בול).

וזה אפילו לא חייב להיות פרויקט מלא. מבט מעמיק על Pull Request אחד שהגשתם יכול לספר המון על הסגנון שלכם: האם התיקון שלכם התקבל, האם הוא כלל תיעוד ובדיקות, האם שמרתם על כללי הסגנון של הפרויקט.

כמעט כל מתכנת בתחום של Web, UI, Mobile Apps יכול להוסיף תיק עבודות עם קישורים לפרויקטים שכתב בעבודה הקודמת או כפרויקטי צד, אם בעבודה אתם כותבים רק רכיבים פנימיים.

מפתחי צד-שרת יצטרכו להתאמץ יותר: אפשרות אחת היא להיות מעורבים בפרויקט קוד פתוח ואז לשים קישור לשינויי הקוד שהגשתם לפרויקט זה. עוד רעיונות בחלקים הבאים.

2. ספרי מה תכל'ס עשית בכל תפקיד

אוקיי אז אין קישורים לפרויקטים, אני לא יכול לראות קוד שלך. אבל זה לא נורא כי הקו"ח מספרים על מה עבדת נכון? אז זהו, שלרוב לא.

צריך לזכור שההייטק שונה משמעותית מתעשיות מסורתיות. אם עבדת 10 שנים במפעל זכוכיות X ואת מגישה קו"ח למפעל זכוכיות Y, כנראה שמספיק לציין תפקיד וזמן במפעל הקודם. ממילא תהליך היצור דומה בכל המפעלים.

אבל בתוכנה בהחלט אפשר לעבוד כמפתחת צד-שרת ולכתוב Java, Hibernate ו Spring עשר שנים בחברה אחת, ואז לעבור לחברה אחרת שמחפשת מפתחת Java לצד שרת ולראות שם אופי עבודה אחר לגמרי. העובדה שעבדת עשר שנים ב Java אומרת מעט מאוד על התאמתך לתפקיד מסוים.

מה כן מעיד על התאמה לתפקיד? אם את יודעת להתמודד עם בעיות מהסוג שאנחנו מתמודדים אתן כאן. ובשביל זה צריך לקרוא באיזה סוגי בעיות נתקלת בעבודה ואיזה סוגי פתרונות יישמת.

משפטים שמתחילים ב ״כתבתי רכיב X שמטרתו להתמודד עם בעיות ביצועים שנבעו מ Y״ עדיפים בהרבה על משפטים גנריים כגון ״כתיבת קוד ב Java״. המטרה היא שמעסיק פוטנציאלי יראה את זה ויגיד לעצמו: אה גם היא התמודדה עם הבעיה הזאת שגם אנחנו כאן שברנו עליה את הראש. מעניין איך היא עשתה את זה ולאיזה תוצאות הם הגיעו. אני אזמין אותה לראיון.

3. המלצות

נסו להחליף את סעיף ממליצים בסעיף המלצות. בשביל זה צריך להתקשר לכל אחד מהממליצים שלכם בסעיף ממליצים ולבקש שיכתוב כמה מילים עם העבודה אתכם. אחרי זה תדביקו כל המלצה בחלק הרלוונטי המפרט נסיון תעסוקתי.

במלים אחרות באותו הסעיף בו כתבתם על הרכיב החדשני שפיתחתם שמשפר את ביצועי המערכת ב 30%, הוסיפו המלצה של הבוס שלכם מאותו התפקיד שמספר על ההשקעה הניכרת והחשיבה היצירתית שהפעלתם בעת הפיתוח ואיך הפיתוח הזה שיפר להם את המערכת.

המטרה היא להגיע לקו"ח הכוללים 2-3 מקומות עבודה רציניים (שנתיים או יותר במקום) ומכל אחד מהם להציג אתגרים מעשיים, הצלחות ועדויות או המלצות.

מסמך קו"ח כזה מספר עליכם סיפור בעל משמעות, כזה שמי שקורא אותו ירצה לזמן אתכם לראיון ולשמוע עוד פרטים. וזה תכל'ס הדבר החשוב כאן.

נ.ב. ואם אתם בעבודה שאתם מרגישים שאתם לא עושים בה כלום, ושבסיום התקופה לא יהיו לכם סיפורים משמעותיים או המלצות משמעותיות ממנה? אולי זה סימן שכדאי לחשוב על עבודה חדשה.