• בלוג
  • איך (ולמה) להתחיל להשתמש ב Github עבור העסק שלכם

איך (ולמה) להתחיל להשתמש ב Github עבור העסק שלכם

פוסט זה כולל טיפ קצר על כלי עבודה בסביבת Linux. בשביל ללמוד יותר על עבודה בסביבת Linux ו Unix אני ממליץ לכם לבדוק את קורס Linux שיש לנו כאן באתר. הקורס כולל מעל 50 שיעורי וידאו והמון תרגול מעשי ומתאים גם למתחילים.
 

יותר מדי חברים שלי שהם פרילאנסרים או בעלי עסק המבוסס על תוכנה מחזיקים את הקוד שלהם בארון: על המחשב, מסונכרן ב Dropbox, על שרת שלהם או במיליון מקומות לא מתאימים אחרים.

בעולם התוכנה הדרך הטובה ביותר לשמור על קוד היא במערכת ניהול גרסאות ייעודית, והכי נוחה לשימוש היום היא המערכת שמציע Github.

1. למה צריך מערכת לניהול קוד

קודם כל ניהול היסטוריה יעיל. היכולת לחזור אחורה לכל שינוי שעשיתם ולראות את ההקשר שלו נותנת המון כח בזיהוי תקלות ורגרסיות.

במערכת ניהול קוד כל שמירה ״זוכרת״ את כל הגרסאות הקודמות ששמרתם, ואפשר לשמור מספר קבצים כפעולה אחת. כך אפשר למשל להתחיל שינוי קוד שמשפיע על מספר קבצים ולחזור אחורה בכולם יחד בפקודה אחת כדי לבטל את השינוי.

אבל זה יותר מזה: המערכת של גיטהאב מאפשרת ניהול משימות וחיבור משימות לשינויים בקוד, כך שבכל פעם שאתם מבצעים שינוי אפשר לציין לאיזה משימה הוא קשור, ואחרי שמשימה מסתיימת אפשר לחזור אחורה ולראות את שינויי הקוד שהיו רלוונטים אליה (נקרא Issues בגיטהאב).

וכמובן האפשרות החשובה מכולן, שיתופי פעולה. היכולת לעבוד עם חבר או עובד על פרויקט ולראות כל אחד את השינויים של השני, לעשות Review על שינויים ולחבר את הדברים כשהקוד מוכן.

2. סוגי חשבונות Github

ל Github יש שלושה סוגי חשבונות: חשבון אישי חינמי, חשבון אישי משודרג (בתשלום) וחשבון ארגוני.

אם אתם פרילאנסרים שכותבים קוד ללקוחות או עבור פרויקטים שלכם אני ממליץ על חשבון אישי בתשלום. זה עולה 7$ לחודש ונותן לכם לנהל את כל הקוד שאתם כותבים ללקוחות באופן פרטי, לעבור בין גרסאות, לשתף את הקוד עם הלקוח ואפילו להוציא עבודה לפרילאנסר נוסף ולנהל את העבודה שלו.

חשבון ארגוני עולה 25$ לחודש והוא מומלץ אם העסק שלכם מבוסס על מספר מערכות תוכנה הקשורות ביניהן, או שיש לכם מספר עובדים שצריכים לפתוח פרויקטים חדשים במסגרת העסק. חברת ייעוץ בה מספר פרילאנסרים כותבים קוד ללקוחות תצטרך חשבון ארגוני.

ל tocode יש חשבון ארגוני, בעיקר בגלל הקורסים. חוץ מהתוכנה של האתר יש לנו פרויקט לכל קורס וכך שותפים יכולים לעזור בכתיבת תכנים מקצועייים. זה עוזר לראות את העסק כישות נפרדת ומקל על הניהול.

3. איך להתחיל

גם אם אף פעם לא עבדתם ב git אפשר להתחיל די בקלות וללמוד תוך כדי תנועה. הורידו את האפליקציה של Github ופתחו חשבון באתר:
www.github.com

צרו פרויקט ראשון לפי ההוראות כאן:
https://help.github.com/articles/create-a-repo/

אחרי זה אפשר להמשיך לקרוא את המדריכים המעולים של רן על גיט בעברית:
מבוא לגיט באינטרנט ישראל

וכמובן הספר המקיף על גיט שזמין כאן באנגלית:
https://git-scm.com/book/en/v2

מה שחשוב זה כמובן להתחיל. את הכל תצליחו ללמוד תוך כדי תנועה. מעבר לעבודה מקצועית עם קוד ישנה את אופן העבודה שלכם לטובה ויתחיל להשתלם מהר מאוד.