• בלוג
  • השיטה הבטוחה להפוך למתכנתים טובים יותר

השיטה הבטוחה להפוך למתכנתים טובים יותר

30/03/2018

לכבוד החג אני רוצה לשתף אתכם את הטכניקה הסודית שבוודאות של 100% תהפוך אתכם למתכנתים טובים יותר ושאפשר ליישם אותה כבר היום בעבודה הנוכחית שלכם.

היא לא עולה כסף. היא לא דורשת שתקומו שעה יותר מוקדם כל בוקר. ואם תיישמו אותה נכון היא תהפוך אתכם ואת כל הסובבים אתכם לאנשים שמחים יותר.

מוכנים? הנה כל השיטה: בפעם הבאה שמתגלה באג במערכת שלכם, לפני שאתם בכלל מתחילים לחשוב איך לתקן אותו כתבו ״תוכנית בדיקה״, כלומר תוכנית קצרה שכל מה שהיא עושה זה מדפיסה על המסך ״נכשל״ אם הבאג עוד שם ו״עבר״ כשהבאג יתוקן. בינתיים היא תדפיס נכשל. אחרי זה תקנו את הבאג ואז תריצו שוב את הבדיקה ולראות שכתוב ״עבר״.

בצד השלילי יישום הטכניקה אומר שאתם הולכים להפוך למתכנתים הרבה יותר איטיים. באג שפעם לקח דקה וחצי לפתור אותו ייקח עכשיו לפחות שעתיים. זה לא נורא כמו שזה נשמע כי ככל שהבאגים מורכבים יותר כך הפרש הזמנים הופך פחות מורגש (להוסיף שעתיים עבודה לתיקון של דקה וחצי זה בולט. להוסיף שעתיים עבודה לתיקון של יומיים זה זניח).

בצד החיובי לעומת זאת הרווחתם שעתיים של לימוד בכל פעם שאתם פותרים באג. בחלק מהמקרים כתיבת תוכנית הבדיקה תאלץ אתכם לשנות ממשקים בקוד עצמו. במקרים אחרים תצטרכו ללמוד איך לעקוף מנגנונים קיימים בקוד או בשפה עצמה. והשעות האלה מצטברות.

ויש גם Side Effect נחמד: בפעם הבאה שתרצו לבצע Refactoring לקוד יהיה לכם הרבה יותר קל לגשת למשימה ולוודא שאתם לא שוברים כלום.