• בלוג
  • היה שלום גיטהאב?

היה שלום גיטהאב?

05/06/2018

את פרויקט הקוד הפתוח הראשון שכתבתי העליתי לסורספורג׳, דרכו גם שלחתי את תרומות הקוד הראשונות שלי ובזכותו למדתי להשתמש ב SVN.

ואז ב 2008 נוסד גיטהאב ושנה אחרי ב 2009 פתחתי שם חשבון. אני אפילו לא זוכר בשביל מה ואם תכננתי לעשות עם זה משהו. בכל מקרה 2018 והחשבון עדיין פעיל. בזכות גיטהאב למדתי להשתמש בגיט, למדתי לתקשר עם מתכנתי קוד פתוח אחרים, למזלג ספריות ולשלוח Pull Requests.

גיטהאב הוא באמת מהסטארט-אפים האלה שיחד עם ההצלחה שלהם סחפו את כל הקהילה להשתפר איתם: החל מדרכי תקשורת טובות יותר (Issues, Pages) ועד שילוב כלי בדיקות (Travis) וכלי אבטחת מידע לכל פרויקט.

מה שכן בזמן שהיינו עסוקים בגיטהאב הופיעו עוד המון פיתרונות מגוונים שנלחמו על מקומם באותה נישה: גיטלאב הציגו מוצר מקביל בקוד פתוח ואותו הדבר גיטפרפ (עם הרבה פחות פיצ'רים והרבה פחות תקציב אבל כתוב ב perl). גיטטי, כמו תה, מציע חבילה רזה בקוד פתוח הכתובה ב Go וכמובן Bitbucket האהוב מבית אטלסיאן עם אפשרות לחשבון חינם ללא הגבלת מאגרים. אה וכמעט שכחתי שלסורספורג' יש בעלים חדשים.

אז עכשיו כשגיטהאב עברה לבעלות מייקרוסופט וכולם מחפשים לאן להעביר את הפרויקטים נראה שגם אני אצטרך למצוא זמן להגר. ההתלבטות כרגע היא בין גיטטי לביטבאקט.

נ.ב. גיטהאב כמובן ימשיך לתפקד במתכונתו הנוכחית עוד הרבה מאוד זמן ומייקרוסופט מתכננים להמשיך להשקיע ולהרחיב אותו. כך שזו לא עזיבה מהסוג של סגרו לי את החנות ועכשיו צריך למצוא מקום אחר לקנות. יותר כמו התחושה שהמקום שאתה אוהב כבר הפך להיות גדול ואופנתי מדי וכבר לא ממש מרגיש כמו בית.

נ.ב.ב. מנכ"ל מיקרוסופט התפנה לכתוב בהתרגשות על הרכישה. לטייק אחר לגמרי על אותו הנושא שווה לקרוא אותו:

https://blogs.microsoft.com/blog/2018/06/04/microsoft-github-empowering-developers/