• בלוג
 • מה לעשות כשמקבלים לינק חשוד בווטסאפ

מה לעשות כשמקבלים לינק חשוד בווטסאפ

12/03/2020

השבוע קיבלתי את ההודעה הבאה לווטסאפ:

שופרסל לכבוד "יום שישי השחור" בחודש נובמבר, מחלק את הקופונים החופשיים בשווי 900 ש"ח. קיבלתי את הקופון https://t.co/7MH01rxfwM

לא ברור למה כל הספאמרים של העולם עדיין מתפקדים ועדיין שולחים את השטויות שלהם בכל מיני תחפושות, אבל האמת שהם היו פה הרבה לפנינו וכנראה יישארו גם אחרינו אז עדיף שנלמד להתגונן, ולכן המדריך היום "מה לעשות כשמקבלים לינק חשוד".

הנחת עבודה ראשונה היא שאתם אנשים סקרנים שרוצים ללמוד מי שולח לכם לינקים ומה הוא רוצה. אם יש לכם דברים יותר טובים לעשות עם הזמן שלכם הדבר הכי טוב לעשות כשמקבלים לינק חשוד יהיה למחוק ולהתעלם.

הנחת עבודה שניה היא שמדובר בלינק שצריך ללחוץ עליו. זה לא מובן מאליו והיום יש הרבה לינקים שרק מעצם זה שמתקבלים אצלכם במכשיר כבר קורה משהו רע. זה קורה בגלל שתוכנות כמו ווטסאפ מנסות לבד להיכנס ללינקים בשמכם ולהביא חלק מהתוכן. לפעמים אפילו מעט התוכן שהן מביאות מספיק זדוני כדי לשבור לכם את המכשיר או להתקין תוכנת ריגול. אם זה המצב אין לי איך לעזור לכם.

לכן כותרת יותר מדויקת למדריך הזה תהיה "מה לעשות כשמקבלים לינק חשוד שלא שבר לי את המכשיר אבל כנראה מוביל לאתר ספאם חובבני ואני סקרן לדעת מה יש שם, מי בנה את האתר ומה הם רוצים". עם זה אני יכול לעזור לכם.

נחזור להודעה שקיבלתי ונלך לבדוק מאיפה הלינק הגיע. הדומיין t.co הוא דומיין של טוויטר. הם משתמשים בו כדי לקצר כתובות אינטרנט ארוכות כך שיכנסו בציוץ. קל למצוא את זה בגוגל אם מחפשים what is t.co וזה דף ההסבר של טוויטר על הלינקים האלה:

https://developer.twitter.com/en/docs/basics/tco

שימוש במקצרי כתובות הוא פרקטיקה נפוצה אצל ספאמרים שלא רוצים לספר מה הכתובת האמיתית שלהם. בעזרת האתר http://checkshorturl.com/expand.php אפשר לפתוח לינקים מקוצרים מסוג זה ובמקרה שלנו לגלות שהלינק מוביל ל:

https://lvreceitas.site/il-shuffersal-1/?w 

הכתובת lvreceitas.site לא נראית כאילו הגיעה משופרסל, אבל אני עדיין לא בטוח מה כן יש שם. לכן לפני שנכנס נפעיל whois קצר:

% whois lvreceitas.site
% IANA WHOIS server
% for more information on IANA, visit http://www.iana.org
% This query returned 1 object

refer:    whois.nic.site

domain:    SITE

organisation: DotSite Inc.
address:   F/19, BC1, Ras Al Khaimah FTZ
address:   P.O Box # 16113, Ras Al Khaimah - 16113.
address:   United Arab Emirates

contact:   administrative
name:     Shweta Sahjwani
organisation: DotSite, Inc
address:   F/19, BC1, Ras Al Khaimah FTZ
address:   P.O Box # 16113, Ras Al Khaimah - 16113.
address:   United Arab Emirates
phone:    +91.2230797500x8522
fax-no:    +91.2230797508
e-mail:    admin@radixregistry.com

ונגלה שהדומיין רשום על חברה באיחוד האמירויות, שזה כבר לא סימן טוב אבל אולי לא נורא, והשרת יושב בכתובת 77.72.1.15 שממוקמת בלונדון (את הכתובת מצאתי עם dig, ובשביל לגלות שהיא בלונדון הלכתי לאתר https://www.iplocation.net/).

השלבים הבאים בחקירה שלנו יהיו לגלות עוד קצת מידע על lvreceitas.site. תחילה נחפש בגוגל אם הם מופיעים ואם יש עוד דברים מעניינים באתר שלהם באמצעות הכנסת הטקסט הבא בתיבת החיפוש של גוגל: inurl:lvreceitas.site. במקרה שלנו אנחנו מוצאים שם עוד הטבה שנראית פיקטיבית של המוסד לביטוח לאומי, ועוד כעשרים הטבות של אתרים בחו"ל.

אפשר גם להמשיך ולבדוק את תעודות ה SSL של האתר באמצעות הפקודה:

$ openssl s_client -showcerts -connect lvreceitas.site:443

תקבלו הרבה פלט על המסך אבל המילה שופרסל לא מופיעה בו. שוב זה הגיוני כי הדומיין הוא לא של שופרסל ולא נראה שקשור אליהם בשום צורה.

התחנה האחרונה לסקרנים היא האתר https://www.site-shot.com/ שייקח תמונת מסך של כל אתר בלי שתצטרכו להיכנס אליו. זה נחמד כי ככה תוכלו לראות מה מנסים למכור לכם, למרות שבדרך כלל במיזמים כאלה אנשים ישכפלו ממש קמפיין אמיתי ולכן לדעתי לא נראה הבדל אמיתי בין אתר הספאם לבין אתר הקמפיין המקורי.

אז אומנם על השאלה הגדולה "מה הם רוצים" לא הצלחנו לענות, אבל אולי זה בעצם לא כזה משנה. הם רוצים לדעת מי החברים שלך, לכמה אנשים אתה שולח את ההודעה, כמה מהם באמת נכנסו ואולי בעתיד לנסות לשלוח לכם עוד הודעות כי הם יודעים שלחצתם. 900 שקל לקניות בשופרסל לא תראו מהם.