• בלוג
 • ריאקט 18 סוף סוף מציע פיתרון לבעיית ה label-ים

ריאקט 18 סוף סוף מציע פיתרון לבעיית ה label-ים

02/07/2022

פוסט זה כולל טיפ קצר לעבודה עם React. אם אתם רוצים ללמוד איתי ריאקט מההתחלה ובצורה מקצועית תשמחו לשמוע שבניתי קורס מלא הכולל עשרות שיעורי וידאו והמון תרגול בו לומדים ריאקט מההתחלה ועד לנושאים המתקדמים.
לפרטים נוספים והרשמה בקרו בדף קורס ריאקט כאן באתר.
 

עד שהגיע ריאקט או בכלל הרעיון של קומפוננטות, מתכנתים ומתכנתות כתבו קבצי HTML גדולים ובתוכם היו label-ים ו input-ים המתואמים ביניהם באמצעות id:

<label for="name">User Name</label>
<input type="text" id="name" />

ואז בא ריאקט ולימד אותנו שלא כדאי להשתמש ב id על אלמנטים כי אולי מישהו הולך להשתמש בקומפוננטה שלך בעוד כמה מקומות ואז יהיה במסמך id כפול. מפה מתכנתים ומתכנתות התחילו לחפש פיתרונות יצירתיים, החל מ:

<label>
User Name
<input type="text" />
</label>

ועד דברים יותר מתוחכמים כמו המצאת מזהים:

function MyForm() {
  const id = Math.random().toString(16);
  return (
    <>
      <label htmlFor={id}>User Name</label>
      <input type="text" id={id} />
    </>
  );
}

הבעיה בפיתרון הראשון היא שהוא מכריח markup מסוים. כל עוד זה עובד לכם הכל טוב, אבל לפעמים באמת ה label וה input לא צמודים אחד לשני. הבעיה בפיתרון השני היא שכנראה לא נקבל את אותו id ב Server Side Rendering, מה שייצור אי תאימות כשריאקט יריץ את כל ה render-ים בדפדפן ויקבל HTML עם מזהים שונים.

ריאקט 18 סוף סוף מציעים פיתרון קל ונוח לבעיה עם הוק בשם useId. פונקציה זו תחזיר מזהה ייחודי ותבטיח לכם שתקבלו את אותו מזהה ברינדור בצד שרת ובצד הלקוח. לכן הדרך הנכונה בריאקט 18 לכתוב את אותו קוד היא:

import { useId } from 'react';

function MyForm() {
  const id = useId();
  return (
    <>
      <label htmlFor={id}>User Name</label>
      <input type="text" id={id} />
    </>
  );
}

ה id שמקבלים לא יצירתי במיוחד ובדוגמה שניסיתי קיבלתי מחרוזת כמו :r1:, :r3 ו :r5:. אני לא יודע למה דווקא r ולמה הוא מדלג על הזוגיים. אם יש לכם רעיון או מידע פנימי אשמח לשמוע בתגובות.