8 שעות בשבוע

16/05/2016

למידה היא חלק חשוב מהעבודה שלנו ולמרות זאת נראה שאנחנו לא ממש טובים בזה. סטודנט ממוצע זוכר מעט מאוד מהחומר ששמע בהרצאה (מה שהופך את השאלה ״המורה, זה יהיה במבחן?״ לכל כך מפורסמת). לאחרונה התחלתי לחשוב על רעיונות לשפר את האפקטיביות של תהליך הלמידה ואני מרכז רעיונות אלו לפרויקט שנקרא ״8 שעות בשבוע״. אשמח לשמוע מה דעתכם.

1. מה שבור

תהליך הלמידה הקיים שם כיתה של אנשים בחדר מול מרצה שיודע יותר מהם על עולם תוכן מסוים ובתקווה גם יודע להסביר את עולם התוכן הזה. התוכנית היא שאחרי 8, 16 או 40 שעות יחד הידע יעבור מהמרצה למאזינים כמו שמעתיקים קובץ בין מחשבים.

לרוב בסיום התהליך כולם באמת מרגישים שהם יודעים יותר ממה שידעו כשהתחילו, אבל עם הזמן והחיים הרבה מהידע נשכח ולא מיושם. בדרך כלל אנחנו זוכרים את התשובות לשאלות שבגללן נכנסנו להרצאה, ואולי אנקדוטה או שתיים.

למרות שהקורס כלל את כל חומר הלימוד הרלוונטי בנושא, כל אחד זוכר רק את החלקים שאכן רלוונטים עבורו לתקופה הקרובה.

2. למידה מתמדת

דבר אחד שכבר עושים בהרבה מקומות הוא לפצל את הקורס. את אותן 40 שעות אפשר ללמד בשבוע רצוף או ב-5 שבועות בקצב של מפגש אחד לשבוע. כשמחלקים את התוכן ל-5 שבועות מגבירים את האפקטיביות שכן לכל מפגש אנשים באים עם שאלות חדשות ורעיונות חדשים.

גם את אותן 8 שעות שבועיות אפשר לפזר הלאה: יש אנשים שלומדים טוב יותר ביום אחד מרוכז, אחרים מעדיפים לפזר לשעתיים ביום. אם נשבור את המסגרת הכיתתית ונאפשר לכל אחת ללמוד בזמן שלה נוכל להעלות את האפקטיביות.

3. למידה משותפת

רעיון נוסף שאנו כבר מיישמים בקורסים פרונטליים הוא הלמידה המשותפת. פשוט נותנים תרגיל ומבקשים מהמשתתפים לפתור בזוגות או בקבוצות. הבעיה שמאחר וקצב הלימוד של כל אחד שונה, אנשים מגיעים לתרגיל ברמות ידע שונות, וכך החלוקה לא באמת עובדת. אחת פותרת מהר ומסבירה לבן זוגה האיטי יותר.

צריך להגיד- כשלמידה משותפת עובדת זה דבר גדול. בשיחה בין שני אנשים שלומדים משהו יחד עולים רעיונות חדשים ושאלות חדשות. כשאתה מסביר רעיון שעכשיו למדת אתה מגלה דברים חדשים על הרעיון ועל ההבנה שלך וכך מחזק את הלמידה. כששני עובדים שכבר עובדים יחד באותה החברה חושבים יחד איך ליישם רעיון שלמדו על המערכת שלהם הם מגיעים לתוצאות מדהימות.

אם נצליח לבנות תרגילים שמייצרים תחרות טובה בין האנשים בצוות, כך שכל אחד בונה בשיתוף פעולה חלקים שונים במטלה, נוכל לחזק את הלמידה המשותפת.

דרך אחת לעשות זאת היא לעבוד על התקשורת בין חברי הצוות ובין צוותים שונים באותה קבוצת לימוד. כשכולם רואים את העבודות של כולם ויכולים לשאול אחד את השני שאלות, כשהשם שלי רשום על העבודה שלי בצורה פומבית וכשיש מנחה מקצועי שמוסיף פידבק אישי לכל אחד על העבודה — כל התנאים הללו יחד יכולים לשפר משמעותית את הלמידה המשותפת ואתה את האפקטיביות האישית של התהליך.

4. למידה עם אנשים כמוך

הקורסים הכי אפקטיביים שלימדתי היו לקבוצות סגורות והומוגניות. זכורה לי קבוצה של 6 חרדיות שלמדו יחד וכיום עובדות יחד כבר מספר שנים. השאלות שהן העלו וקצב ההתקדמות שלהן היה משמעותית מהיר יותר מזה של קבוצות מתכנתים מנוסים בהרבה.

לעומתן קחו קבוצה של נרשמים בקורס הסבה אקדמית באחת המכללות או בקורס ערב באחת היחידות ללימודי חוץ. בקבוצות כאלה כל תרגיל שתתנו יתקל בהתנגדות מצד חלק גדול מהמשתתפים: התרגיל קל מדי לחלקם, קשה מדי לאחרים ומשעמם לשאר.

רוב המקרים הם איפשהו באמצע על הסקאלה, ולכן עם רוב הכיתות אנחנו מצליחים להתמודד לא רע. אבל כמובן שאפשר לשפר. מה אם היינו יכולים להזיז תלמידים בין כיתות באופן דינמי ובהתאם להתקדמות האישית? מה אם נבהיר לכל המשתתפים שזהו המסלול וכולם מסיימים אותו יחד? האם זה אפשרי בכלל?

5. הפרויקט: שמונה שעות בשבוע

במודל ״8 שעות בשבוע״ אנו מחלקים את הלמידה לספרינטים של 8 שעות, כל שבוע ספרינט. כל ספרינט מתחיל עם מפגש פתיחה (שיחת וידאו, צ'ט או מפגש פרונטלי, זה לא ממש משנה) בו מכירים אחד את השני מתחלקים לצוותים ומחלקים את המשימות לאותו הספרינט.

כל ספרינט מורכב מביצוע 2 מטלות: מטלת אמצע ומטלת סוף, כאשר כל אחת מתוכננת לשעתיים עבודה (פר חבר צוות) ועוד שעתיים לימוד. הלימוד יכול להתבצע דרך קריאה, צפיה במדריכי וידאו או כל דרך אחרת.

את המטלות מגישים כ Pull Request לפרויקט גיטהאב של המטלה. כך אנחנו גם מתנסים בעבודה אמיתית בצוות דרך git, גם מציגים את העבודה שלנו באופן ציבורי וגם יכולים לקבל פידבק ממשתתפים אחרים וממנחה הספרינט.

במהלך כל הספרינט יש ליווי צמוד דרך קבוצת פייסבוק או צ'ט לכל שאלה או התיעצות. אפשר להעלות שאלות לקבוצה ולקבל תשובות מהחברים שלומדים אתכם או ממנחה הספרינט.

חלוקה של הלמידה לספרינטים מאפשרת לכל אחד ללמוד בדרך שלו ובקצב שלו. אחת תעדיף לצפות בהרצאות הוידאו, השני יעדיף לקרוא והשלישי פשוט יגש לתרגילים וישבור את הראש מול התיעוד. העבודה והשיחה המשותפת מייצרים ממילא שיח סביב כל חומרי הלימוד וכך חושפים את כולם לכל החומרים.

בסוף אתם מקבלים ידע חדש, פרויקט שבניתם בטכנולוגיה החדשה שלמדתם והיכרות אינטימית עם חומרי הלימוד דרכם בחרתם ללמוד את הנושא, חומרי לימוד שימשיכו אתכם גם בעתיד כך שתמיד תוכלו לחזור ולהזכר בניואנסים הטכניים כשתצטרכו אותם.

עכשיו אתם- רעיונות לשיפור? דברים שהייתם עושים אחרת? אשמח לשמוע בתגובות. התלהבתם מהרעיון ורוצים להצטרף לקבוצה הראשונה שתפתח? השאירו פרטים בדף צור קשר ואחזור אליכם כשהפרויקט יהיה באוויר.